اخذ اقامت اسلواکی از طریق کار یکی از بهترین و ارزان ترین روش های مهاجرت به اسلواکی بوده و فرصت های شغلی زیادی در اختیار متقاضیان قرار می دهد. به طور کلی  اقامت اسلواکی از طریق کار یکی از رایج ترین روش های اخذ اقامت بوده و بسیاری از متقاضیان از این طریق اقدام به مهاجرت می کنند.  اخذ اقامت از طریق کار در کشور اسلواکی مانند سایر کشورها، شرایط و قوانین مخصوص به خود را دارد و متقاضیانی که قصد کار در این کشور را دارند، باید اطلاعات کافی در مورد شرایط اقامت را داشته باشند. متقاضیانی که به خاطر کار به کشور اسلواکی مهاجرت می کنند، در اولین مرحله باید اجازه اقامت موقت را از دولت این کشور دریافت کنند تا بتوانند در کشور اسلواکی به کار مشغول شوند. عواملی از جمله سابقه کاری فرد متقاضی، سابقه بیمه، تحصیلات، سطح زبان، سن و سلامت جسمانی فرد نقش مهمی در پروسه دریافت ویزای کاری او داشته و نقش مهمی در اخذ ویزای کاری ایفا می کنند.

متقاضیان باید با مراجعه به یک موسسه مهاجرتی معتبر، اقدامات لازم و اولیه را برای اخذ اقامت کشور اسلواکی انجام دهند. موسسه حقوقی و مهاجرتی تیدی پارس یکی از موسسات مهاجرتی با سابقه بوده و بهترین وکلا را در زمینه مهاجرت دارد. متقاضیان بعد از مراجعه به این موسسه می توانند به سفارت رفته و درخواست ویزای کاری کنند. موسسه مهاجرتی تیدی پارس از طریق وکیل های خود اقدام به انجام امور مهاجرت و اخذ پاسپورت می نماید و تمام راهکاری لازم برای اخذ اقامت را به متقاضیان ارائه می دهد.

اسلواکی جزء کشورهای حوزه شنگن بوده و اخذ اقامت آن در مقایسه با سایر کشورهای اروپایی به نسبت ساده تر است. در سال های اخیر این کشور از نظر تجارت و کسب و کار، به عنوان یکی از بهترین کشورهای اروپایی شناخته شده و متقاضیان زیادی برای کار پیدا کرده است. افراد متقاضی می توانند با کار کردن در این کشور بعد از مدتی اقامت دائم اسلواکی را دریافت کنند. افراد متقاضی برای اخذ ویزای کار اسلواکی،  باید به مدت پنج سال در این کشور کار کنند و مالیات خود را به موقع  پرداخت کنند. به طور کلی یکی از مهمترین شرایط اولیه برای دریافت اقامت کاری، داشتن دعوتنامه کاری از طرف یک کارفرمای معتبر است و متقاضیان در صورتی می توانند اقدام به مهاجرت کنند که  یک دعوتنامه کاری معتبر داشته باشند و بتوانند کاری مناسب در آن کشور برای خود پیدا کنند. با توجه به این که نرخ بیکاری در کشور اسلواکی پایین است، بسیاری از متقاضیان کار، این کشور را برای مهاجرت انتخاب می کنند. افرادی که از طریق کار اقامت این کشور را می گیرند اجازه دارند فقط با یک کارفرما کار مشغول به کار شوند و اگر بخواهند یک کار جدید شروع کنند، باید دوباره درخواست کار دهند. رزومه کاری افراد متقاضی باید در مورد سابقه کاری آنها و مهارت های خاص آنها باشد. هر چه رزومه کاری متقاضیان بهتر باشد امکان پیدا کردن کار برای آنها بیشتر می شود. سطح تحصیلات یکی دیگر از موارد مهم در مورد رزومه کاری بوده و نقش مهمی در اخذ اقامت کاری ایفا می کند.  کارفرما بعد از مطالعه رزومه افراد، رزومه افراد را برای وزارت کار ارسال می کند و در صورتی که مهارت ها و تخصص افراد از مهارت های مورد نیاز باشد، به آنها مجوز کار در کشور اسلواکی می دهد.

گاهی اوقات افراد متقاضی می توانند مجوز کاری شان را چندین بار تمدید کنند ولی مجوز کاری به طور کلی فقط به مدت دو سال اعتبار دارد. یکی از نکات قابل توجه در مورد ویزای کاری اسلواکی این است که دولت اسلواکی ویزای کار را به صورت پیشنهاد کاری به متقاضیان ارائه می دهد.

شرایط کار در کشور اسلواکی

ساعت کاری در کشور اسلواکی به طور متوسط هشت ساعت در روز است. در صورت تمایل فرد متقاضی می تواند با موافقت کارفرما زمان بیشتری به کار اختصاص دهد و ساعت کاری اش را افزایش دهد و 4 ساعت بیشتر از حد معمول کار کند. افراد متقاضی با اضافه کاری حقوق بیشتری دریافت می کنند و به طور کلی می توان گفت حقوق اضافه کاری با نرخ بیشتری به افرادی که به کار مشغول هستند، پرداخت می شود. متقاضیانی که در این کشور کار می کنند، به طور متوسط به مدت 4 هفته حق مرخصی دارند و افرادی که سن آنها بالای 33 سال است می توانند به مدت 5 هفته در ماه مرخصی داشته باشند. کمترین دستمزد در کشور اسلواکی در حدود 530 یورو در ماه است.

تدریس زبان انگلیسی یکی از مشاغل خوب و پرطرفدار در کشور اسلواکی است و افرادی که به زبان انگلیسی تسلط کافی داشته باشند، می توانند در این کشور به کار تدریس مشغول شوند. البته حقوق تدریس خیلی زیاد نیست اما از آن جایی که هزینه زندگی در اسلواکی بالا نیست این درآمد می تواند برای شروع کار مناسب باشد. افرادی که دارای مدرک آیلتس یا تافل هستند و یا این که مدرک دانشگاهی آن ها زبان انگلیسی است، شانس بیشتری برای تدریس زبان انگلیسی خواهند داشت و با توجه به مدرکی که دارند، حقوق بیشتری دریافت می کنند. فعالیت در زمینه های کامپیوتری یکی دیگر از مشاغل خوب در این کشور است و افرادی که در زمینه دیجیتال مهارت دارند می توانند در این زمینه موفق شوند.

به طور کلی متقاضیان برای دریافت ویزای کاری باید مدارکی از جمله قراداد و نامه کاری، مدرک تحصیلی مورد نیاز، کپی گذرنامه، کپی سند اقامت، فرم درخواست رسمی برای مجوز کار و کپی گذرنامه خود را ارائه دهند.

متقاضیانی که در کشور اسلواکی مشغول به کار می شوند، می توانند بعد از مدتی اقامت این کشور را گرفته و شهروند این کشور شوند. افرادی که به مدت هشت سال در این کشور حضور داشته باشند و به کار مشغول باشند، در صورت دارا بودن شرایط شهروندی، به عنوان شهروند این کشور محسوب می شوند و می توانند از تمام حقوق و مزایای شهروندی بهره مند شوند. افرادی که هیچ گونه سابقه کیفری نداشته باشند، واجد شرایط شهروندی بوده و می توانند از مزایای شهروندی بهره مند شوند. متقاضیان موظف هستند که در طول دوران اقامت خود مالیات، بیمه اجتماعی و بیمه خدمات درمان عمومی را به موقع پرداخت کنند.

مشاغل پر درآمد در کشور اسلواکی

کار با کامپیوتر، یکی از پردرآمد ترین بازارهای کاری در کشور اسلواکی بوده و این کشور بیشتر افرادی را به کار دعوت می کند که در زمینه های مختلف کامپیوتر، مهارت داشته باشند. به طور کلی می توان گفت پیدا کردن شغل مناسب و کار کردن در تمام زمینه های مربوط به کامپیوتر در اسلواکی امکان پذیر است. با توجه به این که رشته کامپیوتر شاخه های مختلفی دارد، افرادی که قصد دارند در زمینه کاری کامپیوتر مشغول به کار شوند باید در یکی از رشته ها تخصص و مهارت داشته باشند. متقاضیان می توانند با داشتن مدرک های معتبر در زمینه کامپیوتر، در شرکت ها و سازمان های مختلف اسلواکی به کار مشغول شوند. افرادی که در زمینه کامپیوتر کار خود را شروع می کنند، باید به زبان انگلیسی تسلط کافی داشته باشند تا بتوانند با همکاران خود ارتباط برقرار کنند.

به خاطر پیشرفت تکنولوژی، رشته کامپیوتر به عنوان یکی از بهترین و پردرآمد ترین رشته ها در تمام دنیا شناخته می شود و افرادی که در این زمینه تخصص دارند، می توانند به بهترین نحو درآمد زایی کنند. متقاضیان کار در کشور اسلواکی می توانند با پیدا کردن کار در بیشتر زمینه های کامپیوتری، اقدام به جستجو برای کار کرده و بعد از یافتن شغل مناسب اقامت دائم این کشور را بگیرند. بعضی از شاخه های رشته کامپیوتر که متقاضیان می توانند در آن مشغول به کار شوند عبارتند از: مهندسی نرم افزار، مدیریت پایگاه داده ها، توسعه دهنده وب و معماری فن آوری اطلاعات.

مهندسی نرم افزار یکی از رشته های خوب و پردرآمد در کشور اسلواکی است. مهندسین نرم افزار با اصول مهندسی و همچنین با استفاده از روش های منظم، برنامه های کامپیوتری را توسعه داده و اطلاعات مهم را وارد کامپیوتر می کنند. مهندسین نرم افزار نقش مهمی در جامعه کامپیوتری ایفا می کنند و به همین دلیل مهندسی نرم افزار به عنوان یکی از مشاغل پر درآمد شناخته شده است. مهندسین نرم افزار با توجه به تجربه کاریشان حقوق دریافت می کنند و هر اندازه تجربه کاری آنها بیشتر باشد، به نسبت حقوق بیشتری خواهند داشت. افرادی که بین 1 تا 5 سال تجربه کاری داشته باشند به طور متوسط حقوقی در حد 77000 دلار در سال می گیرند و افرادی که بیش از 20 سال سابقه کار در این زمینه داشته باشند، حقوق آنها 110000 دلار در سال است.

از دیگر مشاغل پر درآمد در زمینه کامپیوتر، توسعه وب است. توسعه وب در حقیقت نوعی برنامه نویسی کامپیوتری بوده که بر وب سایت ها و برنامه های مربوط به آن تمرکز می کند.

مهندسی برق یکی دیگر از مشاغل پر درآمد در کشور اسلواکی است و می توان گفت یکی از پر رونق ترین مشاغل در اسلواکی محسوب می شود. افرادی که به عنوان مهندس برق در کشور اسلواکی شروع به کار می کنند، درآمد کافی خواهند داشت و از مزایای زیادی بهره مند می شوند. متقاضیانی که می خواهند به عنوان مهندسین برق در کشور اسلواکی مشغول به کار شوند، باید مدرک دانشگاهی معتبر داشته باشند. حداقل مدرک مورد نیاز برای کار در رشته مهندسی برق، داشتن مدرک کارشناسی است. به طور کلی مهندسین برق در این کشور می توانند در زمینه های مختلفی از جمله خدمات ساختمانی، تولید برق و بسیاری از مشاغل دیگر فعالیت کرده و کسب درآمد کنند.