You are currently viewing هزینه های زندگی در روسیه
هزینه-های-زندگی-در-روسیه

هزینه های زندگی در روسیه

این روزها مهاجرت به کشورهای خارجی به قصد زندگی و ادامه تحصیل بسیار رواج پیدا کرده است و به همین دلیل افراد مهاجر باید هزینه های زندگی در این کشور را برآورد کنند و سپس اقدام به مهاجرت نمایند. روسیه از کشورهای است که افراد زیادی برای زندگی یا سفر به آن مسافرت می کنند در نتیجه اطلاع در مورد هزینه های زندگی در این کشور از جمله مواردی است که مهاجرین باید به آن توجه کنند. هزینه های زندگی در یک کشور جدید اهمیت زیادی دارد و تاثیر زیادی در تصمیم گیری های افراد دارد. میزان درآمد ماهیانه یکی دیگر از عواملی است که مهاجرین باید توجه ویژه ایی به آن داشته باشند زیرا افراد باید با توجه به درآمدی که دارند، هزینه های زندگی خود را تامین کنند.

کشور روسیه شرایط اقتصادی خوبی دارد و این شرایط به خاطر فعالیت های تجاری کشورهای غربی در روسیه است. تحولات اقتصادی که در سال های اخیر در کشور روسیه به وجود آمده، این کشور را به مقصد بزرگی برای مهاجرت تبدیل کرده است و به همین دلیل افراد زیادی خواهان مهاجرت به این کشور هستند.

هزینه-های-زندگی-در-روسیه

هزینه حمل و نقل در روسیه

تمامی شهرهای روسیه دارای سیستم حمل و نقل عمومی مانند اتوبوس، مترو، تراموا و تاکسی هستند و افراد در هر قسمتی از شهر که باشند به راحتی می توانند از وسایل حمل و نقل عمومی استفاده کنند. هزینه وسایل نقلیه در شهرهای مختلف، متفاوت است. به عنوان مثال هزینه بلیط متروی یک سفره در سن پترزبورگ 45 روبل و در مسکو 55 روبل است. به طور کلی می توان گفت هزینه حمل و نقل در مسکو نسبت به سایر شهرهای روسیه بیشتر است. طبق برآورد کلی که در مورد هزینه های وسایل حمل و نقل عمومی انجام شده است، هزینه سفرهای یک طرفه در مسکو با تراموا و اتوبوس در حدود 55 روبل است در حالی که این هزینه ها در شهرهای سن پترزبورگ، کازان و تومسک به ترتیب 40؛ 25 و 15 روبل می باشد. افرادی که به طور مداوم از وسایل حمل و نقل عمومی استفاده می کنند، بهتر است کارت اعتباری خریداری کنند زیرا کارت های اعتباری بسیار به صرفه تر بوده و هزینه کمتری برای مسافران دارد. حتی توریست ها هم می توانند در مدت زمانی که در کشور روسیه اقامت دارند، از این کارت های اعتباری استفاده کنند. هزینه مترو برای دانشجویان خارجی، ماهیانه در حدود 380 دلار است و هزینه قطار در شهر مسکو، ماهیانه 630 روبل برآورد شده است.

اگر محل زندگی مهاجرین نزدیک به وسایل حمل و نقل عمومی باشد، مزیت بزرگی برای آنها محسوب شده و در وقت آنها صرفه جویی خواهد شد.

هزینه اجاره خانه در روسیه

اجاره آپارتمان و خانه در شهرهای بزرگ روسیه مانند مسکو و سن پترزبورگ در مقایسه با شهرهای کوچک تر بیشتر است زیرا شهرهای بزرگ امکانات بیشتری برای زندگی در اختیار شهروندان قرار می دهند. هزینه اقامت در یک آپارتمان در شهر بزرگی مانند مسکو، 25000 تا 30000 روبل است. افراد تازه واردی که به تنهایی در روسیه زندگی می کنند، در صورت نداشتن بودجه کافی، می توانند یک اتاق در یک خانه اجاره کرده و به طور مشترک با دیگران زندگی کنند. اجاره ایی که این افراد برای یک اتاق پرداخت می کنند در حدود 10000 روبل خواهد بود. خانه هایی که نزدیک خطوط مترو و سایر وسایل حمل و نقل عمومی هستند، اجاره بیشتری دارند ولی با این وجود بیشتر افراد تمایل دارند خانه هایی را اجاره کنند، مه نزدیک به خطوط مترو هستند. اجاره خانه در مناطقی که با فاصله بیشتری از مرکز شهر قرار دارند، نسبت به شهرهای بزرگ تا 50 درصد کاهش پیدا می کند. افراد ملزم می باشند علاوه بر پرداخت اجاره ماهیانه، ودیعه ایی نیز به صاحب خانه پرداخت کنند.

هزینه اقامت در خوابگاه های دانشجویی، بستگی به شرایط عمومی خوابگاه دارد و به طور متوسط 300 تا 4000 روبل در ماه است. دانشجویان این امکان را دارند که این هزینه را به طور ماهیانه، ترمی یا سالانه پرداخت کنند.

هزینه-های-زندگی-در-روسیه

هزینه خورد و خوراک  و پوشاک در روسیه

هزینه مایحتاج روزانه در کشور روسیه و به ویژه شهر مسکو نسبتاً زیاد است. فروشگاه های زیادی برای خرید مواد غذایی در کشور روسیه وجود دارد و بیشتر شهروندان از فروشگاه های زنجیره ایی خرید روزانه خود را انجام می دهند.

در کشور روسیه فروشگاه های زنجیره ایی زیادی برای خرید پوشاک وجود دارد و بیشتر این لباس ها از برندهای معروف دنیا هستند. قیمت پوشاک در این فروشگاه ها، نسبت به سایر کشورهای اروپایی بسیار زیاد است اما فروشگاه هایی نیز وجود دارد که هزینه لباس در آنها مناسب تر است و مردم می توانند با هزینه های کمتری خرید کنند. لباس های خارجی در کشور روسیه هزینه گمرکی زیادی دارند و به همین دلیل قیمت پوشاک خارجی در این کشور بسیار گران است. لباس های کوچک مانند دستکش و کلاه در فروشگاه های روسیه در حدود 500 روبل بوده و قیمت شلوار و تی شرت های ساده که هیچ گونه طرحی ندارند در حدود 1000 تا 1500 روبل است. قیمت لباس های گرم زمستانی در حدود 5000 تا 7000 روبل است و از آن جایی که روسیه کشور سردسیری است مردم ملزم به خرید لباس های زمستانی هستند و باید سالانه هزینه ایی برای خرید این لباس ها در نظر بگیرند. شهروندان برای خرید لباس در فروشگاه های بزرگ، معمولاً از کارت های اعتباری استفاده می کنند ولی برای خرید از مغازه های کوچک، افراد باید پول نقد به همراه داشته باشند. زمانی که ارزش روبل کاهش پیدا می کند، قیمت اجناس تا 20 درصد افزایش پیدا می کنند.

هزینه خدمات درمانی در روسیه

هزینه بیمه درمانی خصوصی در کشور روسیه بین 10000 تا 45000 روپل در سال است و این هزینه با توجه به خدمات پزشکی ارائه شده تغییر می کند. این خدمات درمانی شامل بیماری خاص مانند سرطان نمی شود به همین دلیل بسیاری از افراد از سیاست های رایگان OMC برای خدمات اولیه پزشکی استفاده کرده و خود را تحت پوشش این بیمه قرار می دهند. این افراد هزینه درمان خود را به طور مستقیم به پزشک معالج خود، پرداخت می کنند. این کار باعث صرفه جویی  در هزینه های درمانی شده و هم در زمان بیماری مراقبت بهتری از آنها می شود.

دیدگاهتان را بنویسید