You are currently viewing هزینه های زندگی در اسلواکی
هزینه های زندگی در اسلواکی

هزینه های زندگی در اسلواکی

افرادی که قصد مهاجرت به کشور اسلواکی را دارند، باید قبل از اقدام به مهاجرت در مورد هزینه های زندگی در این کشور تحقیقاتی انجام دهند و اطلاعات مفیدی در این زمینه به دست آورند. کشور اسلواکی از کشورهای اروپای مرکزی بوده و مهاجرت به این کشور شرایط مناسب تری برای افراد دارد. هزینه های زندگی در این کشور با توجه به سطح درآمد و همچنین نسبت به سایر کشورهای اروپایی خیلی پایین تر است. به خاطر پایین بودن هزینه های زندگی در این کشور، هر سال افراد زیادی به این کشور مهاجرت می کنند. یکی از دلایل مهاجرت به این کشور رفاه بالای آن و همچنین کم جمعیت بودن این کشور است. با وجود این که زندگی در پایتخت این کشور از همه شهرهای دیگر اسلواکی گران تر است، باز هم در مقایسه با سایر کشورهای اروپایی هزینه کمتری صرف زندگی می شود. زندگی در کشور اسلواکی، بدون در نظر گرفتن مخارج تحصیل و دانشگاه به طور میانگین 13 دلار در روز است و این هزینه برای زندگی در یک کشور اروپایی ایده آل و مقرون به صرفه است.

یکی دیگر از نکات قابل توجه برای زندگی در کشور اسلواکی، اطلاع در مورد میزان درآمد ماهیانه در این کشور است و همچنین باید این نکته را مورد توجه قرار داد که این میزان درآمد با توجه به نوع کار و ساعت کاری تغییر می کند.

هزینه های زندگی در اسلواکی

هزینه های حمل و نقل عمومی در اسلواکی

استفاده از وسایل حمل و نقل عمومی یکی از موارد قابل توجه برای افرادی است که در کشور اسلواکی زندگی می کنند. افراد تازه وارد باید در مورد سیستم حمل و نقل عمومی اسلواکی اطلاعات کافی داشته باشند تا در زمان رفت و آمد با مشکلی مواجه نشوند. حمل و نقل عمومی در شهر براتیسلاوا پایتخت کشور اسلواکی شامل تاکسی، تراموا، اتوبوس و همچنین اتوبوس های برقی می شود و مسافرین باید قبل از ورود به ایستگاه های مورد نظر، بلیط را از باجه های مخصوص خریداری کنند در غیر این صورت در صورت پرداخت نکردن بلیط، 40 یورو جریمه می شوند. هزینه بلیط های سفرهای بین شهری در این کشور از 0.7 تا 12 یورو است و بستگی به طول مسیر دارد. هزینه اتوبوس برای سالمندان و کودکان 35 سنت و برای افراد بزرگسال 70 سنت است ولی این هزینه برای ایستگاه هایی است که حداکثر 15 دقیقه تا مقصد راه باشد و برای مسیرهای طولانی تر، مسافرین باید هزینه بیشتری پرداخت کنند. در کشور اسلواکی خطوط زیادی برای تاکسی وجود دارد و هزینه آنها با توجه به مسیر و نوع تاکسی تغییر می کند. یکی از رایج ترین تاکسی ها در این کشور، تاکسی های 5 یورویی است و این تاکسی ارزان ترین نوع تاکسی است. این تاکسی ها بیشتر مسیرهای داخل شهر را بدون در نظر گرفتن مسافت طی می کنند و فقط 5 یورو دریافت می کنند.

هزینه اجاره مسکن در کشور اسلواکی

هزینه اجاره خانه در کشور اسلواکی با توجه به متراژ خانه و موقعیت جغرافیایی آن متغیر است و معمولاً خانه هایی که در مرکز شهر واقع شده اند و به ایستگاه های مترو نزدیک تر هستند، اجاره بیشتری دارند.

افرادی که برای ادامه تحصیل به کشور اسلواکی مهاجرت می کنند، باید برای محل زندگی و خورد و خوراک خود ماهیانه بین 800 تا 1000 یورو پرداخت کند و اجاره یک سوئیت کوچک در این کشور به طور متوسط 300 تا 500 یورو در ماه است. دانشجویان می توانند به صورت دو نفره خانه ایی را اجاره کنند که در این صورت هزینه ها نصف می شود و دانشجویانی که می خواهند در خوابگاه های دانشجویی اقامت کنند، باید در ماه 150 تا 250 یورو پرداخت کنند و این هزینه بستگی به خدماتی دارد که خوابگاه به آنها ارائه می دهد. اجاره آپارتمان و خانه در شهر براتیسلاوا گران تر از سایر شهرهای اسلواکی است. به طور مثال اجاره یک آپارتمان 4 اتاق خوابه در بهترین نقطه شهر در حدود 120000 یورو در سال است و اجاره یک خانه ویلایی در حدود 400000 یورو می باشد.

هزینه تحصیل در کشور اسلواکی

هزینه تحصیل در اسلواکی با توجه به نوع مدرسه و دانشگاه متفاوت است و شامل مدارس خصوصی، مدارس دولتی و کالج می شود. دبیرستان ها و مدارس دولتی، هزینه ایی برای دانش آموزان ندارد و آنها هزینه ایی برای تحصیل در مدارس دولتی پرداخت نمی کنند. مدارس دولتی معمولاً از طرف شرکت های معتبر و مهم تجاری و همچنین دولت حمایت می شوند ولی برای تحصیل در مدارس خصوصی و کالج، دانشجویان باید ماهیانه هزینه ایی پرداخت کنند که این هزینه با توجه به نوع مدرسه و کالج متفاوت است. دولت اسلواکی برای دانش آموزان و دانشجویان مهاجر کارت هایی در نظر گرفته است و آنها با استفاده از این کارت ها می توانند  از تخفیف های زیادی نظیر تخفیف حمل و نقل عمومی، رستوران و مکان های تفریحی بهره مند شوند.

اسلواکی رستوران های ارزان قیمت زیادی دارد و افراد می توانند فقط با پرداخت 4 یورو یک وعده کامل غذا بخورند. طبق آمار به دست آمده از اداره کار این کشور، متوسط حقوق دریافتی در این کشور در حدود 750 یورو در ماه است که این میزان به نسبت هزینه های زندگی، نسبتاً مناسب است. هزینه های دیگری مانند هزینه پوشاک، مالیات، بیمه و هزینه های خانه مانند هزینه آب؛ برق؛ گاز؛ تلفن و غیره وجود دارد که افراد مستلزم پرداخت آن هستند و باید ماهیانه هزینه ایی بابت آن پرداخت کنند. افرادی که خود را بیمه عمر می کنند و همچنین افرادی که در بانک حساب دارند، باید هر ماه نیز هزینه ایی برای آن بپردازند. افراد می توانند در زمان بیکاری از این پول استفاده کنند در نتیجه پس انداز ماهیانه به نفع آنها خواهد بود.

به طور کلی می توان گفت اسلواکی یکی از کشورهای امن اروپایی بوده و شرایط مهاجرت به آن به سختی سایر کشورهای اروپایی نیست. تحصیل در دانشگاه های دولتی این کشور رایگان بوده و هزینه ایی برای دانشجویان ندارد و این امر یک مزیت بزرگ محسوب می شود. از آن جایی که کشور اسلواکی عضو کشورهای حوزه شنگن است، افراد می توانند در صورت دریافت اقامت این کشور، به راحتی به سایر کشورهای اروپایی سفر کنند.

دیدگاهتان را بنویسید