You are currently viewing شرایط زندگی در اسلواکی
شرایط زندگی در اسلواکی

شرایط زندگی در اسلواکی

اسلواکی از کشورهای حوزه شنگن بوده و در اروپای مرکزی قرار دارد. دریافت اقامت این کشور در مقایسه با سایر کشورهای اروپایی ارزان تر و آسان تر است و به همین دلیل افراد زیادی به دلایل مختلف به این کشور مهاجرت می کنند. پایتخت اسلواکی براتیسلاوا است و در حدود 5 میلیون نفر در این کشور زندگی می کنند. یکی از مهمترین مزیت های کشور اسلواکی در مقایسه با کشورهای اروپایی و عضو حوزه شنگن این است که هیچ پناهنده ایی در این کشور زندگی نمی کند و به همین دلیل افرادی که به این کشور مهاجرت می کنند، احساس امنیت کرده و به راحتی در این کشور زندگی می کنند. بسیاری از افرادی که اقامت اروپا را دارند این کشور را برای زندگی انتخاب می کنند و زندگی در اسلواکی را به زندگی در کشور آلمان ترجیح می دهند.

شرایط کار در کشور اسلواکی

شرایط کاری در کشور اسلواکی در وضعیت خوب و مناسبی قرار دارد و پیدا کردن کار به نسبت آسان است. میزان حقوق دریافتی در این کشور پایین است و طبق آمار به دست آمده میانگین درآمد یک کارمند ساده فقط 1150 یورو است و این مقدار برای زندگی در کشور اسلواکی مناسب است. هزینه زندگی یک خانواده 4 نفره به علاوه اجاره خانه در کشور اسلواکی در حدود 1100 تا 1500 یورو در ماه است در نتیجه این میزان درآمد برای زندگی مناسب و کافی است. به طور کلی می توان گفت هزینه های زندگی در کشور اسلواکی از سایر کشورهای اروپایی پایین تر است. نرخ بیکاری در کشور اسلواکی پایین است و پیدا کردن کاری مناسب در این کشور به ویژه در پایتخت آن کار خیلی سختی نیست. کشور اسلواکی در صنایعی مانند خودروسازی، نساجی، صنایع شیمیایی و غذایی، کاغذ و چاپ در اروپا رتبه بالایی دارد و یکی از بهترین کشورها در این زمینه ها محسوب می شود. کشور آلمان یکی از مهمترین شرکای تجاری کشور اسلواکی بوده و اقتصاد این کشور تا حد زیادی به کشور آلمان وابسته است. کشور اسلواکی منابع طبیعی مهمی مانند آهن، مس، زغال سنگ، نمک و زمین های کشاورزی دارد و این منابع طبیعی یکی از مهمترین درآمدهای این کشور محسوب می شود.

افرادی که به کشور اسلواکی مهاجرت کرده و شهروند این کشور می شوند، برای داشتن کار باید اجازه اقامت موقت داشته باشند و در غیر این صورت نمی توانند مشغول به کار شوند. این مجوز به مدت 2 سال اعتبار خواهد داشت و اگر کار افراد مهاجر با توجه به فصل تغییر کند، فرد باید یک مجوز 6 ماهه داشته باشد. میزان درآمد کشور اسلواکی به طور میانگین ماهیانه  1150 یورو است ولی افرادی که در پایتخت زندگی می کنند، درآمد بیشتری کسب می کنند و حقوق آنها ماهیانه در حدود 1480 یورو است.

مزیت های زندگی در کشور اسلواکی

یکی از مهمترین مزایای زندگی در کشور اسلواکی، داشتن فرصت های شغلی مناسب است. به عنوان مثال هزینه های راه اندازی یک شرکت در کشور اسلواکی در مقایسه با بقیه کشورهای اروپایی بسیار پایین است و افراد زیادی اقدام به تاسیس شرکت های بزرگ و کوچک در این کشور می کنند. دانشجویان زیادی هر ساله بعد از تمام شدن دوران تحصیلی شان برای پیدا کردن کاری مناسب به اسلواکی می روند. از دیگر مزایای زندگی در کشور اسلواکی، موقعیت جغرافیایی این کشور است . می توان در کم تر از چند ساعت به کشورهایی همچون وین، پراگ و بوداپست سفر کرد.

به طور کلی زندگی در کشور اسلواکی از امنیت بالایی برخوردار بوده و با توجه به شاخص صلح جهانی در سال 2009، این کشور به عنوان بیست و چهارمین کشور امن در دنیا شناخته شده است. اجاره خانه در این کشور با توجه به سطح درآمد افراد، مناسب و ارزان است.

در این مقاله فهرستی از مشاغل مورد نیاز در کشور اسلواکی را به شما معرفی خواهیم کرد:

  • طراحی صنعتی
  • حسابداری
  • رانندگی
  • آرایشگری
  • خیاطی و مد
  • چاپ و صنایع وابسته به آن
  • رشته های مهندسی بیشتر در زمینه الکترونیک، برق و ساختمانی
  • مهندسی IT و برنامه نویسی
شرایط زندگی در اسلواکی

شرایط پیدا کردن کار در کشور اسلواکی

اولین مرحله برای پیدا کردن کار در کشور اسلواکی، اطلاع در مورد شغل های مورد نیاز در این کشور است. سپس فرد باید با توجه به رشته و حرفه خود، توسط یک کارفرما برای کار کردن در یک شرکت معتبر پذیرفته شود. تمامی افرادی که خارج از اتحادیه اروپا و همچنین کشور اسلواکی، تصمیم به پیدا کردن کار در کشور اسلواکی را دارند، باید اقدام به دریافت ویزای کاری کنند. افراد بعد از دریافت ویزای کار این اجازه را دارند که به مدت دو سال به طور قانونی در این کشور کار کنند و از تمام شدن این مدت، فرد باید ویزای کاری اش را تمدید کند. ساعت کار در کشور اسلواکی با توجه به شغل های مختلف و شرایط کاری افراد، متفاوت است و افراد به طور متوسط در حدود 40 ساعت در هفته کار می کنند. اگر ساعات کاری افراد به صورت شبانه یا شیفتی باشد، می تواند در هفته بعد ساعات کمتری را کار کند. یکی از بهترین روش های کاریابی در کشور اسلواکی، بهره بری از فرصت های مختلف شغلی است که در سایت های مختلف ارائه می شود. به طور کلی می توان گفت افرادی که در کشور اسلواکی به دنبال کار هستند، می توانند با مراجعه به سایت های کاریابی و با ارسال رزومه کاری خود، کار مورد نظر خود را در این سایت ها پیدا کنند و بعد از پیدا کردن کار، درخواست کار خود را برای کارفرما یا شرکت ارسال نمایند.

افرادی که در کشور اسلواکی به دنبال کار هستند، باید برای دریافت ویزای کاری، مدارکی ارائه دهند تا اجازه کار داشته باشند. یکی از مهمترین موارد برای دریافت ویزای کار، تکمیل کردن فرم درخواست ویزای کار، به زبان اسلواکی است. با ارا ئه این مدرک به سفارت، فرد باید سایر مراحل قانونی را پشت سر گذاشته و بقیه مدرارک مورد نیاز را در اختیار سفارت قرار دهد. برای دریافت ویزای کار، گواهی عدم سوء پیشینه،آخرین مدرک تحصیلی و پاسپورت معتبر از دیگر موارد برای دریافت ویزای کاری هستند. همچنین افراد مستلزم دریافت بیمه سلامت درمانی معتبر کشور اسلواکی هستند.

دیدگاهتان را بنویسید