You are currently viewing شرایط تحصیل در روسیه
شرایط تحصیل در روسیه

شرایط تحصیل در روسیه

کشور روسیه سیستم آموزشی و تحصیلی بسیار خوبی داشته و بورسیه های تحصیلی زیادی به متقاضیان ارائه می دهد. دانشگاه های این کشور کیفیت آموزشی بالا و همچنین هزینه های مناسبی دارند به همین دلیل در سال های اخیر متقاضیان زیادی برای ادامه تحصیل به کشور روسیه مهاجرت کرده اند. کشور روسیه یکی از بهترین گزینه ها برای ادامه نحصیل بوده و شرایط بسیار مناسبی برای ادامه تحصیل دارد. مسکو پایتخت کشور روسیه و همچنین از بزرگ ترین شهرهای این کشور است. مسکو یکی از بزرگ ترین مراکز علمی، فرهنگی و پژوهشی روسیه بوده و بیش از 80 دانشگاه و مراکز آموزشی دارد.

تحصیل در روسیه در مقطع لیسانس 4 سال بوده و تمامی دروس در مقطع لیسانس به زبان روسی تدریس می شود. افرادی که به قصد ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی به روسیه مهاجرت می کنند، باید مدرک زبان روسی ارائه داده و به این زبان تسلط داشته باشند. دوره کارشناسی ارشد در کشور روسیه 2 سال است و بیشتر افرادی که قصد تحصیل در مقاطع کارشناسی ارشد و دکترا را دارند، کشور روسیه را انتخاب می کنند زیرا با شرکت در این دوره ها شانس بیشتری برای گرفتن بورسیه تحصیلی دانشگاه های این کشور خواهند داشت و می توانند از مزایای آن بهره مند شوند. تحصیل در مقطع دکترا در دانشگاه های روسیه اهمیت زیادی دارد و شرایط تحصیلی ویژه ایی برای تحصیل در این مقطع در نظر گرفته شده است.

شرایط تحصیل در روسیه

مزایای تحصیل در کشور روسیه

طبق تحقیقات انجام شده، کشور روسیه بیشترین جمعیت تحصیلکرده دنیا را دارد و حتی در مقایسه با کشورهای مانند کانادا، آمریکا و ژاپن عملکرد بهتری در زمینه تحصیل دارد. بیشتر مردم روسیه دارای تحصیلات دانشگاهی و تحصیلات عالیه هستند و هر ساله جمعیت زیادی برای تحصیل در دانشگاه های روسیه، به این کشور مسافرت می کنند.

دانشجویان با تحصیل در دانشگاه های روسیه می توانند در هر رشته ایی ادامه تحصیل دهند ولی دانشگاه های روسیه در زمینه فیزیک، ریاضیات و علوم طبیعی مشهور بوده و به مین دلیل بهترین کشور برای ادامه تحصیل در این رشته ها است. طیف گسترده ایی از دانشگاه ها و موسسات آموزشی در این کشور وجود دارد و متقاضیان می توانند با شرکت در دوره های آموزش زبان روسی که در کشور روسیه برگزار می شود، در دانشگاه و رشته مورد نظر خود به ادامه تحصیل بپردازند. هزینه های تحصیل در کشور روسیه در مقایسه با کشورهای همچون کانادا و آمریکا بسیار ارزان تر بوده و با این وجود از نظر امکانات آموزشی با دانشگاه های برجسته جهان، رقابت می کند. بر طبق تحقیقات انجام شده، هزینه تحصیل در دانشگاه های روسیه در سال 2018 در مقطع لیسانس از 8900 روبل در سال آغاز شده و این هزینه با توجه به رشته تحصیلی تغییر می کند. طبق آمار به دست آمده در این زمینه می توان گفت بیشترین مبلغ شهریه در بهترین دانشگاه های کشور روسیه، 8800 دلار آمریکا در طول سال است. هزینه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در دانشگاه های پزشکی در حدود 4000 تا 4800 دلار در سال است.

دانشگاه های روسیه، دوره های مختلفی برای آموزش زبان روسی ارائه می دهند و دانشجویان این فرصت را دارند تا با شرکت در این دوره ها زبان روسی را به خوبی یاد بگیرند. در این دوره ها دانشجویان مهاجر این فرصت را دارند که در دوره های بلند مدت آموزش زبان روسی شرکت کرده و به این زبان تسلط پیدا کنند. دانشجویانی که بورسیه تحصیلی دارند و در دانشگاه های دولتی درس می خوانند، می توانند به صورت رایگان در این دوره ها شرکت کنند. دانشگاه های روسیه با بسیاری از دانشگاه های خارجی، برنامه های مشترک دارند و دانشج.یان این امکان را دارند که همزمان دو مدرک دانشگاهی دریافت کنند. این بدان معناست که دانشجویان در صورت تحصیل در دانشگاه های روسیه، یک مدرک روسی و یک مدرک از دانشگاه های اروپایی دریافت خواهند کرد. بیشتر دانشگاه های روسیه دارای خوابگاه و اقامت گاه هستند و هزینه اقامت در آن ها بسیار پایین است. دانشگاه های روسیه از نظر امکانات تحصیلی با بسیاری از دانشگاه های خوب دنیا در غرب، برابر بوده و کلیه دانشگاه ها مجهز به مراکز علمی و فرهنگی است.

دانشجویان می توانند ضمن تحصیل، یک کار نیمه وقت داشته باشند و هزینه های تحصیل خود را پرداخت کنند. دانشجویان اجازه دارند در طول هفته 10 الی 30 ساعت کار کنند و میزان حقوق دریافتی آنها بین 8 تا 10 دلار برای یک ساعت کار است. دانشجویان می توانند با این درآمد، بخشی از هزینه های زندگی و تحصیل خود را در روسیه پرداخت کنند. پیدا کردن کار دانشجویی در کشور روسیه به عواملی مانند میزان تسلط به زبان روسی، تجربه کاری و ویژگی های شخصی افراد دارد. افرادی که بورسیه تحصیلی دریافت می کنند، سالانه از طرف دانشگاه مبلغ 2000 دلار برای تحصیل می گیرند. برای گرفتن بورسیه تحصیلی، فرد متقاضی باید مدرک معتبری همچون مدرک کارشناسی و کارشناسی ارشد را ار یک دانشگاه معتبر به دانشگاه روسیه ارائه دهد. داشتن مدرک آیلتس 5 و 6 نیز نقش مهمی برای اخذ بورسیه تحصیلی دارد. سایر دانشگاه های روسیه نیازی به مدرک آیلتس و تافل ندارند و به همین دلیل افراد می توانند به راحتی در دانشگاه های روسیه ثبت نام کنند.  

شرایط تحصیل در روسیه

متقاضیان اروپایی که قصد تحصیل در کشور روسیه را دارند، باید ویزای تحصیلی داشته باشند زیرا کشور روسیه جزء اتحادیه اروپا و حوزه شینگن نیست. ویزای دانشجویی روسیه به مدت 3 ماه اعتبار دارد ولی تا یک سال قابل تمدید است.   مهمترین مزیت تحصیل در دانشگاه های روسیه این است که امکان گرفتن اقامت این کشور آسان تر خواهد شد.

بعضی ازدانشگاه های روسیه در بعضی از مقاطع و رشته ها به زبان انگلیسی تدریس می کنند و این امر یک مزیت بزرگ برای دانشجویانی است که با زبان روسی آشنایی ندارند.

مدارک لازم برای اخذ پذیرش در دانشگاه های روسیه

دانشجو باید از دانشگاه مورد نظر نامه پذیرش داشته باشد در غیر این صورت امکان ثبت نام برای او وجود ندارد. فرد متقاضی باید تمکن مالی داشته باشد و بتواند هزینه های زندگی خود را در این مدت پرداخت نماید. مدارک دانشگاهی دوره های قبل همراه با نمرات دانشجو، از دیگر مدارک ضروری است.

دیدگاهتان را بنویسید