You are currently viewing شرایط تحصیل در اسلواکی
شرایط تحصیل در اسلواکی

شرایط تحصیل در اسلواکی

اسلواکی یکی از کشورهای اروپایی بوده که هزینه تحصیل در آن در مقایسه با سایر کشورهای اروپایی بسیار مناسب تر است و در واقع ادامه تحصیل در این کشور برای افرادی که قصد مهاجرت به یک کشور اروپایی را دارند، مقرون به صرفه است. اگر مهاجرین به زبان اسلواکی تسلط داشته باشند و بتوانند به این زبان صحبت کنند، می توانند به طور رایگان در این کشور ادامه تحصیل دهند. از دیگر مزیت های دانشگاه های اسلواکی این است که دانشجویان برای پذیرش در دانشگاه نیازی به مدرک زبان ندارند و همچنین نباید گواهی اشتغال به تحصیل ارائه دهند. کشور اسلواکی یکی از کشورهای عضو شنگن است و ادامه تحصیل در این کشور یکی از روش های گرفتن اقامت کشورهای اروپایی محسوب می شود.

شرایط تحصیل در اسلواکی

مزایای تحصیل در کشور اسلواکی

در این مقاله بعضی از مزایای تحصیل در کشور اسلواکی را به اختصار شرح می دهیم.

  • هزینه های تحصیل و زندگی در کشور اسلواکی ارزان است.
  • دانشجویان می توانند بعد از پایان یافتن دوران تحصیلی شان، اقامت کشور اسلواکی را دریافت کنند.
  • دانشجویان می توانند در زمان تحصیل به صورت نیمه وقت مشغول به کار شوند.
  • مدرک تحصیلی دانشگاه های اسلواکی در سراسر دنیا اعتبار دارد.
  • دانشجویان می توانند در صورت تمایل به سایر کشورهایی اروپایی مهاجرت کنند.

به طور کلی می توان گفت کشور اسلواکی در تمام مقاطع تحصیلی دانشگاه های معتبری دارد. همانطور که قبلاً اشاره شد تحصیل به زبان اسلواکیایی در دانشگاه های دوالتی هیچ هزینه ایی برای دانشجویان ندارد ولی دانشجویان ملزم هستند که قبل از ورود به دانشگاه با شرکت در دوره های زبان اسلواکی، این زبان را یاد بگیرند و دانشجویان برای شرکت در این دوره ها باید در سال در حدود 7000 هزار یورو هزینه بپردازد. اما افرادی که به زبان انگلیسی تحصیل می کنند، با توجه به مقطع و رشته تحصیلی و همچنین دانشگاهی که در آن درس می خوانند باید در طول سال بین 2000 تا 5000 هزار یورو شهریه پرداخت کنند ولی با این حال این هزینه در مقایسه با سایر کشورهای اروپایی بسیار ارزان تر است.

یکی از بهترین گزینه ها برای ادامه تحصیل در دانشگاه های اسلواکی، تحصیل در رشته های پزشکی و دندانپزشکی است. برای ادامه تحصیل در این رشته ها، دانشجویان این امکان را دارند که بعد از یادگیری دوره های زبان اسلواکی، بدون شرکت در آزمون وارد دانشگاه شوند. تحصیل در رشته های پزشکی تقریباً 6 سال طول می کشد ولی برای ادامه تحصیل در رشته های پزشکی، دانشجو باید دیپلم قبولی اش را ارائه دهد. هزینه تحصیل در رشته های پزشکی سالانه در حدود 8000 تا 1000 یورو است. دانشجویان علاوه بر هزینه های تحصیلی باید هزینه های برای اجاره خانه، زندگی و بیمه در نظر بگیرند و این مبلغ به طور متوسط ماهیانه در حدود 500 یورو است. برای دریافت بورسیه تحصیلی کشور اسلواکی، دانشجویان ملزم به تحصیل در دانشگاه های دولتی هستند و همچنین باید به زبان اسلواکیایی تسلط کامل داشته باشند. افرادی می توانند بورسیه تحصیلی کشور اسلواکی را دریافت کنند که رزومه کاری و تحصیلی خوبی به دانشگاه ارائه داده باشند. افرادی که بورسیه تحصیلی دریافت می کنند، نباید در طول دوران تحصیل از کشور اسلواکی خارج شوند. یکی از مزایای بورسیه تحصیلی برای دانشجویان بهره بردن از خدمات بیمه درمانی است و دانشجویان می توانند از تمام مزایای بیمه استفاده کنند.

نکات مهم برای ادامه تحصیل در دانشگاه های اسلواکی

فردی که قصد ادامه تحصیل در دانشگاه های اسلواکی را دارد، برای دریافت پذیرش دانشگاه باید به طور مستقیم درخواست خود را به دانشگاه مورد نظرش ارائه دهد. همچنین برای اخذ پذیرش از دانشگاه های اسلواکی، دانشجو باید مدارک تحصیلی قبلی اش را در اختیار دانشگاه بگذارد تا اعتبار و ارزش آن سنجیده شود. دانشجویان باید دانشگاهی را برای ادامه تحصیل انتخاب کنند که مدرک آن مورد تایید وزارت علوم ایران باشد.

افرادی که می خواهند در مقطع کارشناسی ادامه تحصیل دهند، باید بین 18 تا 24 سال سن داشته باشند و همچنین ارائه مدرک دیپلم برای آنها الزامی است. برای تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد، دانشجو باید حداکثر 30 سال سن داشته باشد ولی برای ادامه تحصیل در مقطع دکترا هیچ گونه محدودیت سنی وجود ندارد. تحصیل در مقطع کارشناسی حدوداً بین 3 تا 4 سال زمان می برد و در مقطع کارشناسی ارشد و دکترا به ترتیب 2 تا 4 سال طول می کشد. دانشجویان در مقاطع مختلف می توانند به طور نیمه وقت کار کنند ولی ساعات کاری آنها با توجه به مقطع تحصیلی آنها متفاوت است. به عنوان مثال دانشجویان مقطع دکترا می توانند در طول هفته 30 ساعت کار کنند و دانشجویان مقطع کارشناسی ارشد در طول هفته 20 ساعت اجازه کار دارند ولی در مقطع کارشناسی دانشجویان نمی توانند بیش از 10 ساعت در هفته کار کنند. دانشجویان می توانند بعد از پایان یافتن دوره تحصیلی شان، به صورت دائم و تمام وقت شروع به کار کنند ولی یکی از مهمترین شرایط برای پیدا کردن کار در کشور اسلواکی، داشتن تسلط کافی به این زبان است.

شرایط تحصیل در اسلواکی

مدارک لازم برای دریافت ویزای دانشجویی کشور اسلواکی

دانشجو باید ثابت کند که تمکن مالی خوبی دارد و می تواند هزینه های زندگی و تحصیلی خود را پرداخت کند. پاسپورت دانشجو باید اعتبار کافی داشته باشد و او باید فرم تکمیل شده ویزا را به همراه پاسپورت به سفارت ارائه دهد.  دانشجوهمچنین موظف است تمام هزینه های اداری را پرداخت کرده و تمام این مدارک را به همراه نامه پذیرش از دانشگاه به همراه داشته باشد. داشتن بیمه مسافراتی یکی دیگر از مدارک لازم برای دریافت ویزای دانشجویی است. افرادی که به عنوان دانشجو قصد ادامه تحصیل در کشور اسلواکی را دارند ملزم به دریافت ویزای موقت یک ساله هستند و می توانند هر سال این ویزا را تمدید کنند.

کشور اسلواکی خوابگاه هایی دانشجویی برای دانشجویان بین المللی فراهم کرده است و دانشجویان می توانند به صورت شبانه  روزی در این خوابگاه ها اقامت داشته باشند. این خوابگاه ها به صورت اتاق ها 2 تا 3 نفره هستند ولی اتاق هایی هم به صورت خصوصی وجود دارد که هزینه آن بیشتر است. به طور کلی هزینه اقامت در این خوابگاه ها با توجه به سطح امکانات اتاق متفاوت است و به طور میانگین دانشجو باید ماهانه مبلغ 67 یورو پرداخت کند.  

دیدگاهتان را بنویسید