در سال های اخیر خرید ملک در کشور ترکیه رونق زیادی داشته است زیرا دولت ترکیه برای خرید ملک در کشورش تسهیلات و امکانات خاصی قرار داده است. کشور ترکیه دارای موقعیت استراتژیکی خوبی است و به همین دلیل خرید ملک در این کشور مزایای زیادی دارد. کشور ترکیه به خاطر پیشرفتی که در این سال ها داشته، توجه بسیاری از افراد را به خود جلب کرده است. با توجه به توسعه روز افزون پروژه های مستغلات و املاک در ترکیه به ویژه در شهر استنابول، افراد زیادی در شهر استانبول در حال خرید خانه هستند. افراد با خرید خانه ایی به ارزش 250 هزار دلار می توانند اقامت این کشور را بگیرند.

شرایط خرید ملک در ترکیه

خرید ملک در ترکیه برای افرادی که قصد مهاجرت به این کشور را دارند، مزیت های زیادی به همراه دارد. کشور ترکیه با توجه به اقتصاد پیشرفته و تاریخ غنی و همچنین به خاطر آب و هوای فوق العاده و سواحل زیبایی که دارد، از کشورهای محبوب بین افراد محسوب می شود. شهرهای مختلف ترکیه از جمله استانبول، بدروم و آنتالیا جذابیت های زیادی برای افراد دارد. دولت ترکیه برای اتباع خارجی که قصد خرید ملک در این کشور را دارند، قوانین و شرایطی در نظر گرفته است و افرادی که می خواهند در کشور ترکیه ملکی خریداری کنند، قبل از خرید خانه باید تمام این شرایط را در نظر داشته باشند. به عنوان مثال خانه خریداری شده باید از بین آپارتمان ها و اراضی باشد که توسط دولت مشخص شده باشد. اتباع خارجی اجازه خرید خانه در مناطق روستایی و یا دهکده های اطراف و همچنین اطراف مناطق نظامی را ندارند. بیشترین میزان زمینی که یک فرد خارجی می تواند در ترکیه خریداری کند نباید بیش تر از 30 هکتار باشد. زمینی که توسط یک فرد خارجی در کشور ترکیه خریداری می شود، باید در طول 2 سال ساخته شود. در حقیقت مالک باید در این مدت پروژه ساخت زمین را تحویل اداره مربوطه دهد. در صورتی که اتباع تجاری بخواهند شروع به ساخت پروژه های تجاری نمایند، باید قبل از شروع کار از اداره های مربوطه مجوز ساخت دریافت کنند. اگر مالک زمین به این موارد توجه نکند، قراداد خرید زمین او باطل می شود. اگر ملکی که توسط اتباع خارجی خریداری شده، مورد تایید وزارت مربوطه یا سازمان های امنیتی نباشد، قرارداد خرید خانه اعتباری نخواهد داشت.  

خرید ملک در ترکیه و اخذ اقامت

یکی از روش های مهاجرت به ترکیه، دریافت اقامت این کشور از طریق خرید ملک است و اگر خرید ملک طبق قوانین مربوط به این کشور صورت گیرد، درنهایت منجر به دریافت اقامت این کشور خواهد شد. به طور کلی با توجه به قوانینی که کشور ترکیه در مورد خرید ملک وضع کرده است، افراد می توانند از طریق خرید ملک اقامت کشور ترکیه را بگیرند. تا وقتی که ملک خریداری شده به نام فرد متقاضی باشد، این امکان برای او وجود دارد که اقامت خود را تمدید کند. افراد متقاضی برای خرید ملک در ترکیه باید در ابتدا سفری به این کشور داشته باشند تا بتوانند ملک مورد نظر خود را انتخاب کنند. افراد متقاضی می توانند بعد از خرید ملک و بعد از انتقال سند مالکیت به صاحب ملک از اداره مهاجرت کشور ترکیه برای دریافت اقامت، وقتی برای ملاقات بگیرند. بعد از پشت سر گذاشتن این مرحله، افراد متقاضی می توانند با مدارکی که دارند، در زمان معین به اداره مهاجرت کشور ترکیه رفته و مجوز اقامت یک ساله خود را بگیرند. یکی از مهمترین شرایط برای خرید ملک در ترکیه برای اتباع خارجی، داشتن حساب بانکی در یکی از بانک های این کشور است و در حقیقت افراد متقاضی در صورت نداشتن حساب بانکی در کشور ترکیه، نمی توانند در این کشور ملکی بخرند. برای خرید ملک در کشور ترکیه پول مورد نظر باید از حساب بانکی متقاضی به حساب فروشنده ملک انتقال پیدا کند. علاوه بر این برای انتقال سند ارائه فیش بانکی ضروری است و متقاضیان بدون فیش بانکی نمی توانند ملکی خریداری کنند. همانطور که قبلاً ذکر شد، اتباع خارجی می توانند با خرید ملکی به قیمت 250 هزار دلار اقامت این کشور را گرفته و از شهروندان ترکیه شوند. افراد از طریق سرمایه گذاری در کشور ترکیه با خرید ملکی به ارزش 250 هزار دلار، می توانند در عرض 2 تا 3 ماه پاسپورت این کشور را گرفته و از خدمات شهروندی آن استفاده کنند. یکی از شرایطی که برای خرید ملک در ترکیه وجود دارد این است که مالک نمی تواند خانه خریداری شده را تا 3 سال بفروشد و در این مدت ملک باید به نام او باشد. افرادی که نمی توانند برای خرید ملک مبلغ 250 هزار دلار سرمایه گذاری کنند، با خرید ملکی به قیمت 60 هزار دلار نیز می توانند اقامت ترکیه را بگیرند. البته این نوع اقامت، از نوع اقامت توریستی 3 ساله بود ولی می توان آن را تا 10 سال قابل تمدید نمود. افراد متقاضی در مدت این 3 سال اجازه ندارند در کشور ترکیه کار کنند. متقاضیان می توانند ملکی که در ترکیه خریده اند را اجاره داده و از این طریق کسب درآمد نمایند. افراد برای دریافت اقامت کشور ترکیه از طریق خرید ملک باید حداقل به مدت 5 تا 8 سال در این کشور به صورت موقت اقامت داشته باشند. افراد متقاضی باید در طول مدتی که در کشور ترکیه زندگی می کنند، خود را بیمه کرده باشند. متقاضیان با داشتن همه این شرایط این امکان را دارند که اقامت دائمی کشور ترکیه را اخذ کنند. مدت زمان این پروسه تقریباً یک سال بوده و بعد از این مدت افراد می توانند اقامت این کشور را اخذ نمایند.

مزایای خرید ملک در کشور ترکیه

خرید ملک در کشور ترکیه برای افرادی که قصد مهاجرت به این کشور را دارند، روشی بسیار مناسب می باشد. به طور کلی می توان گفت افرادی که در کشور ترکیه ملکی خریداری می کنند، چند دسته هستند. بعضی از افرادی که در کشور ترکیه ملکی می خرند، افراد مهاجری هستند که به طور دائم در کشور ترکیه زندگی می کنند. بعضی از این افراد مهاجرینی هستند که ترجیح می دهند در کشور زیبای ترکیه زندگی کرده و از مزایای شهروندی این کشور بهره مند شوند. بعضی از افراد نیز به قصد سرمایه گذاری در این کشور اقدام به خرید ملک می کنند و در حقیقت به خاطر ساخت و ساز و معاملات ملکی در این کشور ملک می خرند. بسیاری از افراد سرمایه دار نیز به خاطر گذراندن تعطیلات و اوقات فراغت در این کشور خانه می خرند. این دسته از افراد با خرید ویلا و آپارتمان در شهرهای مختلف ترکیه، می توانند در زمان تعطیلات خود به راحتی به این کشور سفر کنند.

به طور کلی می توان گفت افراد به هر دلیلی که قصد خرید ملک در ترکیه را داشته باشند، می توانند ملک مورد نظر خود را به راحتی پیدا کنند. خرید ملک در کشور ترکیه در مقایسه با کشورهای اروپایی و کشورهای حوزه خلیج فارس مزیت های بسیار زیادی دارد.

از مزیت های خرید ملک در کشور ترکیه می توان به ارزان بودن ملک در ترکیه نسبت به سایر کشورها اشاره کرد. خرید ملک در کشور ترکیه علاوه بر هزینه خود خانه، هزینه های جانبی زیادی دارد و با توجه به این که خرید ملک در ترکیه ارزان تر است، بسیاری از افراد سرمایه گذار اقدام به خرید ملک در کشور ترکیه می کنند. افراد در صورت داشتن سرمایه و پول کافی می توانند یک آپارتمان یا ویلای شیک در این کشور بخرند. بیشتر خانه هایی که برای فروش در کشور ترکیه وجود دارد، نو ساز بوده و چشم اندازهای بسیار زیبایی دارد. مزایای خرید ملک در کشور ترکیه خیلی بیشتر از کشورهای اروپایی است. به عنوان مثال با پولی که می توان در کشور انگلیس یک آپارتمان کوچک یک خوابه خرید، می توان به راحتی در کشور ترکیه یک ویلای 4 اتاق خوابه خریداری نمود. علاوه بر قیمت مناسب ملک در ترکیه، وجود آب و هوای مناسب و مطلوب یکی دیگر از مزیت ها برای خرید ملک در ترکیه محسوب می شود. هزینه های زندگی در کشور ترکیه در مقایسه با سایر کشور های اروپایی بسیار با صرفه بوده و به همین دلیل بسیاری از افراد برای ادامه زندگی به این کشور مهاجرت کرده و ملکی می خرند. با توجه به این که افراد می توانند از طریق خرید ملک در کشور ترکیه، اقامت این کشور را اخذ کنند، می توان گفت خرید ملک در ترکیه برای این دسته از افراد مزیت بسیار بزرگی است. دولت ترکیه با این روش توانسته سرمایه گذاران زیادی را به کشور خود جذب کند. یکی دیگر از مزیت های خرید ملک در کشور ترکیه، بازدهی عالی سرمایه گذاری در املاک و مستغلات است. در حقیقت می توان گفت با توجه به جذابیت گردشگری کشور ترکیه در فصول مختلف، سرمایه گذاری در املاک این کشور، سود زیادی به همراه خواهد داشت. افراد سرمایه گذار می توانند با خرید ملک در کشور ترکیه به سود زیادی دست پیدا کنند. از آن جایی که مالیات در کشور ترکیه بسیار پایین است، بازار املاک و مستغلات در این کشور پیشرفت زیادی داشته و افراد زیادی تمایل به خرید ملک در این کشور دارند.

مراحل خرید ملک در کشور ترکیه

افراد برای خرید ملک در کشور ترکیه باید در ابتدا سفری به ترکیه داشته باشند تا بتوانند ملک مورد نظر خود را پیدا کنند. در مرحله بعدی کارشناس املاک، قیمتی برای ملک تعیین می کند. بعد از تعیین شدن قیمت خانه، فردی که قصد خرید خانه را دارد، باید مبلغی را به عنوان پیش پرداخت به صاحب ملک پرداخت کند. خریدار باید بعد از انتقال سند مالکیت خانه، مابقی پول را به حساب صاحب قبلی ملک واریز کند. در حدود یک هفته بعد از انتقال سند و واریز پول، ملک خریداری شده به مالک جدید آن تحویل داده می شود.

علاوه بر هزینه هایی که برای خرید ملک در کشور ترکیه وجود دارد، هزینه های دیگری نیز برای انتقال سند و عوارض شهرداری وجود دارد که خریدار موظف به پرداخت آنها می باشد. هزینه این موارد در حدود 2 الی 3 درصد از کل مبلغ ملک است. یکی دیگر از هزینه ها مربوط به هزینه کمیسون بنگاه است و در حدود 3 تا 5 درصد از مبلغ ملک می باشد. هزینه بیمه نیز به ازای هر نفر 300 الی 800 لیر است و علاوه بر آن خریدار باید در حدود 200 لیر برای محضری کردن پاسپورت پرداخت کند.

خرید ملک در شهرهای مختلف ترکیه

هزینه خرید ملک در کشور ترکیه با توجه به شهرها و مناطق آن متفاوت است. شهرهای آنکارا، استانبول و ازمیر از بهترین شهرهای ترکیه برای خرید ملک هستند و بیشتر افرادی که قصد خرید خانه را دارند، در این شهرها خانه می خرند. قیمت خانه در این شهرها بسیار مناسب بوده و امکانات بسیار خوبی برای زندگی دارد.  شهر ازمیر به خاطر آب و هوای خوبی که دارد، نظر بسیاری از خریداران ملک را به خود جلب کرده است. ازمیر بعد از آنکارا و استانبول، سومین شهر بزرگ ترکیه محسوب می شود. علاوه بر این دومین شهر بعد از استانبول است که اتباع خارجی تمایل به خرید ملک در آن دارند. در حقیقت می توان گفت شهر ازمیر قطب توریستی، صنعتی و کشاورزی غرب ترکیه محسوب می شود. طبق نظر سنجی های انجام شده در مورد شهرهای ترکیه، ازمیر استانداردهای بالایی برای زندگی دارد و به همین دلیل بسیاری از افراد تمایل به خرید ملک در این شهر را دارند. قیمت ملک در شهر ازمیر از استانبول مناسب تر می باشد و افراد می توانند با مبلغی در حدود 300 هزار لیر، ملکی در یک از محله های خوب ازمیر بخرند. طبیعت زیبای ازمیر باعث شده اتباع خارجی اقدام به خرید ملک در این شهر بکنند.  

استانبول چهارمین شهر توریستی جهان بوده و به همین دلیل اقتصاد بسیار خوبی دارد. قیمت ملک در استانبول در مقایسه با سایر شهرهای ترکیه بیشتر است. تعداد پروژه های ملکی در شهر استانبول زیاد است و به همین دلیل سرمایه گذاران زیادی اقدام به خرید ملک در این شهر می کنند. به طور کلی می توان گفت قیمت هر متر مربع آپارتمان در شهر استانبول در حدود 97.44 دلار می باشد در حالی که در خارج شهر این قیمت به 54.07 دلار می رسد.