در مقاله پیش رو، به پرتکرار ترین پرسش ها در خصوص امکان ثبت شرکت در امارات پاسخ می دهیم:

 • توجه ویژه ایرانیان به سرمایه گذاری در امارات
 • بررسی راه های مهاجرت به امارات
 • کیفیت و شرایط زندگی در امارات چگونه است؟
 • ثبت شرکت در امارات چه مزایایی دارد؟
 • مراحل اخذ اقامت امارات کدام است؟
 • مهاجرت به امارات برای کدام گروه ها مناسب تر است؟
 • چگونه کسب و کار مناسب خود را در امارات بیابیم؟
 • مدارک لازم برای ثبت شرکت در امارات
 • مدت زمان لازم برای ثبت شرکت در امارات

این مقاله توسط مشاوران و کارشناسان تیم تیدی پارس با هدف راهنمایی و افزایش آگاهی شما جهت مهاجرت به امارات از طریق ثبت شرکت و سرمایه گذاری تدوین شده است.

توجه ویژه ایرانیان به سرمایه گذاری در امارات

در میان کشورهای حاشیه ی خلیج فارس کشور امارات همواره مقصدی جذاب و قابل توجه برای مهاجران و سرمایه گذاران ایرانی بوده است. از جمله دلایل علاقه ویژه ایرانیان برای سفر و اقامت در امارات می توان به مسافت کم تا ایران، اختلاف ساعت کم، سطح بالای کیفیت زندگی، امنیت اجتماعی بالا، امکان رشد اقتصادی، عدم پرداخت مالیات و …. نام برد.

طبق آخرین امار اعلام شده توسط سازمان، ملل کشور امارات در حدود 10 میلیون نفر جمعیت دارد که بالغ بر 80% این جمعیت را مهاجرین تشکیل می دهند. بنابراین در صورت مهاجرت به امارات با تنوعی از فرهنگ ها ، غذا ها و زبان های مختلف رو به رو خواهیم بود که این امر می تواند فضای مطلوبی برای زندگی یک مهاجر را ایجاد نماید.

بررسی راه های مهاجرت به امارات

امکان ثبت شرکت از جمله مزیت هایی است که در سایه اقتصاد قدرتمند کشور امارات برای مهاجران و به ویژه ایرانیان امکان پذیر شده است. انواع شرکت هایی که می توان به ثبت رساند عبارتند از:

 • شرکت سهامی عام
 • شرکت سهامی خاص
 • شرکت سرمایه گذاری مشترک
 • شرکت مشارکتی
 • شرکت مختلط سهامی
 • شرکت مختلط غیر سهامی
 • شرکت با مسئولیت محدود
 • شرکت تضامنی

به طور کلی روند ثبت شرکت در امارات شامل مراحلی از جمله تعیین نوع مشارکت، تعیین شرکای داخلی و خارجی بر اساس نوع شرکت ثبت شده، سرمایه اولیه شرکت، تدوین اساسنامه و اظهارنامه شرکت، انتخاب نام تجاری بر اساس ضوابط، به امضا رسیدن تفاهم نامه همکاری میان متقاضی و شرکا، دریافت پروانه کسب و داشتن فضای اداری مناسب می باشد.

کیفیت و شرایط زندگی در امارات چگونه است؟

بررسی ها نشان می دهد که در کشور امارات هزینه مسکن بخش قابل توجهی از هزینه های زندگی را به خود اختصاص می دهد. هزینه ماهیانه برای خانوارهای مختلف وابسته به تعداد اعضای خانوار و سبک زندگی متفاوت می باشد. شواهد و امار ها حاکی از این است که مجموعه ی هزینه های مربوط به اجاره مسکن، حمل و نقل، خوراک و تحصیل در طی چند سال اخیر کاهش یافته و برای مهاجرین مقبول تر شده است. به طور کلی می توان بیان داشت که در سال 2021 بر اساس آمارهای اعلام شده توسط Numbeo، میانگین هزینه زندگی برای یک خانواده چهار نفره تا 32% و برای هر فرد مجرد تا 89% نسبت به سال 2020 کمتر شده است.

به طور نسبی می توان گفت که در حدود 30% هزینه زندگی در امارات مربوط به بخش مسکن بوده و بخش های حمل و نقل و خوراک هر کدام 15% را به خود اختصاص می دهند.

تبدیل شدن به یکی از پنج کشور مرفه و شاد جهان از جمله اهداف کشور امارات برای سال 2022 می باشد. در همین راستا حکومت این کشور وزارت خانه ای با عنوان خوشبختی و سلامتی دارد که برنامه های رسیدن به این هدف را تدوین و دنبال می کند.

ثبت شرکت در امارات چه مزایایی دارد؟

ثبت شرکت در امارات مزایای بسیاری به همراه دارد که مهم ترین آن ها عبارت است از:

 • امکان زندگی در امارات برای فرد متقاضی و خانواده‌اش
 • دریافت اجازه کار برای فرد متقاضی و خانواده‌اش
 • امکان تحصیل برای فرزندان
 • عدم پرداخت مالیات جهت انجام فعالیت های اقتصادی
 • امکان دریافت اقامت 3 ساله برای متقاضی، شرکا و اعضای خانواده‌اش
 • امکان تمدید سریع و آسان پس از 3 سال
 • امکان بهره مندی از تسهیلات بانکی
 • داشتن فرصت حضور در عرصه های تجارت جهانی

مراحل اخذ اقامت امارات کدام است؟

در صورتی که تمامی مدارک لازم برای ثبت شرکت آماده و فرآیندی که پیش‌تر به ان اشاره کردیم به درستی انجام شود، فرد متقاضی یک مجوز اقامت 3 ساله که قابل تمدید نیز می باشد برای خود و خانواده‌اش دریافت می نماید.

با توجه به اینکه دریافت این نوع مجوز اقامت، وابسته به ثبت شرکت در امارات می باشد باید بدانیم که صلاحیت ثبت شرکت در چه زمینه ای را داریم. گزینه های ثبت شرکت در امارات عبارتند از:

 • صنعتی

دریافت مجوز ثبت شرکت در زمینه صنعتی برای مجموعه هایی امکان پذیر است که مواد طبیعی یا منابع طبیعی را به سایر محصولات مصرفی تبدیل می نمایند. در واقع شرکت های تولیدی زیرمجموعه این گروه هستند. بر اساس قوانین در این نوع مجوز 51% سهام شرکت متعلق به امارات و 49% متعلق به مالک خارجی می باشد.

 • تجاری

تمام شرکت هایی که به نوعی فعالیت تجاری و معامله گری عمومی یا خصوصی انجام می دهند زیر مجموعه این مجوز می باشند. 100% سهام این نوع شرکت متعلق به مالک خارجی آن است اما حضور یک ایجنت بومی برای ارائه مشاوره و توسعه کسب و کار ضروری می باشد. پرداخت دستمزد این ایجنت به صورت سالیانه باید توسط مالک شرکت انجام شود که دستمزد سالانه آن وابسته به نوع فعالیت تجاری از 7000 درهم شروع می شود.

 • گردشگری

در بخش فعالیت های گردشگری، کشور امارات دارای سه نوع مجوز اصلی می باشد:

مجوز آژانس مسافرتی به عنوان یک اپراتور گردشگری بین المللی

مجوز آژانس مسافرتی به عنوان نماینده مسافرتی

مجوز آژانس مسافرتی به عنوان اپراتور گردشگری ورودی

 • حرفه ای

در این نوع ثبت شرکت، تمامی سود و زیان متعلق به مالک خارجی می باشد اما لازم است که مانند مجوز نوع تجاری، یک مدیر اماراتی به عنوان نماینده شرکت در امارات حضور داشته باشد.

مهاجرت به امارات برای کدام گروه ها مناسب تر است؟

امارات متحده عربی دارای فرصت های گسترده و متنوع تجاری در سطح بین المللی می باشد که شرایط مطلوبی را برای رشد کارآفرینان، سرمایه گذاران و صاحبان شرکت ها فراهم نموده است. اگر تصمیم دارید در یک حوزه اقتصادی فعالیت خود را در سطح جهانی شروع کنید و یا کسب و کار فعلی خود را توسعه دهید، ثبت شرکت در امارات و مهاجرت از این طریق می تواند گزینه مناسبی برای شما باشد. کسب درآمد بالا و زودبازده علاوه بر عدم پرداخت مالیات از جمله مزایای ویژه فعالیت اقتصادی در امارات می باشد.

چگونه کسب و کار مناسب خود را در امارات بیابیم؟

کشور امارات را می توان کشور فرصت های اقتصادی برتر و متنوع دانست اما بدون شک در این میان برخی کسب و کار ها شانس رشد بیشتری دارند. در این بخش ده نوع کسب و کار که پتانسیل بالایی برای موفقیت در امارات متحده عربی دارند را مورد ارزیابی قرار می دهیم:

1. خدمات مشاوره ای

آن گروه از افراد که در زمینه ای مشخص دارای آگاهی، تخصص و تجربه هستند می توانند کسب و کار خود را بر پایه ارائه مشاوره و راهنمایی گام به گام در امارات شکل دهند. دقت داشته باشیم که ارائه این نوع خدمات منوط به دریافت مجوز و تاییدیه از سوی دولت امارات می باشد.

2. خدمات گردشگری

در حال حاضر کشور امارات یکی از مقصد های برتر مسافرتی و گردشگری می باشد که هر ساله پذیرای تعداد زیادی از جهانگردان است. ارائه خدمات در حوزه سفر و جهانگردی می تواند گزینه خوبی برای فعالیت در این کشور لوکس باشد.

3. تجارت الکترونیک

با توجه به پیشرفت روز افزون تکنولوژی و هوش مصنوعی، امروزه بازارهای جهانی عمده فعالیت های اقتصادی خود را از راه های تجارت الکترونیکی انجام می دهند که مزایای بسیاری از جمله صرفه جویی در وقت و هزینه را به همراه دارد. در شرایط موجود نیز به دنبال همه گیری ویروس کرونا فعالیت در این عرصه به طرز چشمگیری رشد داشته است.

4. خدمات حوزه بهداشت و درمان

اگر در هر یک از حوزه های بهداشت و درمان دارای تخصص و فعالیت می باشید امارات متحده عربی می تواند مقصد مناسبی برای توسعه شغلی شما باشد. فعالیت در این حوزه وابسته به دریافت مجوز از دولت امارات است.

5. ساخت و ساز

با نگاهی گذرا به تاریخچه کشور امارات و به ویژه دوبی در می یابیم که این کشور در طی چند دهه اخیر رشد و توسعه قابل توجهی در زمینه ساخت آسمان خراش ها، زیرساخت های شهری، واحد های تولیدی و تجاری و …. داشته که سیمای آن را به طور کلی دچار تغییر نموده است. علی رغم فعالیت های انجام شده در این حوزه، هم چنان پتانسیل بسیار زیادی برای ساخت و ساز در امارات وجود دارد که می تواند فرصتی طلایی برای کارفرمایان و صاحبان شرکت ها باشد. سایر خدمات وابسته به ساخت و ساز از جمله فروش مصالح ساختمانی و دکوراسیون داخلی نیز گزینه های مناسبی برای داشتن درآمد بالا هستند.

6.آژانس املاک و مستغلات

همانطور که در بخش های قبلی گفته شد، بخش عمده ای از جمعیت امارات را مهاجرین تشکیل می دهند. بدون شک حضور این مهاجرین نیاز به مسکن، واحدهای تجاری، صنعتی و تولیدی را افزایش می دهد

7. رستوران و واحدهای پذیرایی

با توجه به حضور دائم گردشگران و تنوع فرهنگی، کسب و کار رستوران ها و واحدهای پذیرایی در امارات شانس بالایی برای موفقیت دارد.

8. سالن های زیبایی

تاسیس سالن های زیبایی از جمله کسب و کارهای پر درآمدی است که به سرمایه اولیه اندکی نیاز دارد.

9. مشاغل خدماتی

فعالیت در حوزه ارائه خدمات در امارات می تواند گزینه مناسبی برای اشخاصی باشد که در زمینه حفظ، نگهداری، تعمیر و …. در حوزه های صنعتی و تولیدی مهارت و تخصص دارند.

10.خدمات نظافتی

ثبت شرکت های نظافتی و خدماتی از جمله مواردی است که در صورت بازاریابی مناسب می تواند درآمد قابل توجهی داشته باشد. توجه داشته باشیم که این خدمات علاوه بر واحدهای مسکونی و تجاری کوچک شامل زیرساخت های قوی و تجهیزات سنگین نیز می شود.

مدارک لازم برای ثبت شرکت در امارات

 • کارت ملی و شناسنامه
 • پاسپورت با اعتبار حداقل یک ساله
 • مدارک تحصیلی و حرفه ای
 • گواهی عدم سوء پیشینه

مدت زمان لازم برای ثبت شرکت در امارات

در حال حاضر و با توجه به اضافه شدن بخش امنیتی به پروسه ثبت شرکت، این فرآیند در طی نهایتا یک ماه انجام پذیر است.