You are currently viewing بهترین کشورها برای خرید ملک و دریافت اقامت

بهترین کشورها برای خرید ملک و دریافت اقامت

افراد ثروتمند از سراسر جهان به دلایل مختلفی اقدام به خرید ملک در خارج از کشور می­کنند، زندگی در جغرافیای بهتر، شرایط کاری، شرایط تحصیلی و…. برای زندگی در کشور مورد نظرتان در هر زمان صرفا مالکیت ملک یا دارایی کافی نیست، بلکه شما احتیاج به اقامت و شهروندی دائمی آن کشور دارید. برخی از کشور­های اروپایی به طور رسمی در ازای سرمایه گذاری در املاک اجازه اقامت یا شهروندی آن کشور را در اختیار شما می­گذارند. چنین برنامه­هایی زمان لازم برای تکمیل مراحل رسمی را کوتاه­تر می­کند و شرایط را برای متقاضیان آسان می­کند. به عنوان مثال متقاضیان می­توانند بدون دانستن زبان محلی آن کشور یا داشتن مدرک تحصیلی خاص و صرفا با سرمایه گذاری، اقامت این کشور را دریافت کنند. در ادامه به معرفی چند کشور برتر در زمینه مهاجرت از طریق خرید ملک و سرمایه گذاری می­پردازیم.

تابعیت کشور مالت

700000 یورو برای 5 سال

تابعیت مالت برای خدمات استثنایی با سرمایه گذاری مستقیم اعطا می­شد. از سال 2021، این روش تغییر کرد و اکنون تابعیت بدین صورت است که متقاضی ابتدا باید یک ملک را خریداری نموده تا بتواند اجازه شهروندی این کشور تا بعد از 1 الی 3 سال بعد دریافت کند. تابعیت را می­توان برای کل خانواده متقاضی اصلی دریافت کرد؛ از جمله همسر یا شریک ثبت شده، فرزندان زیر 29 سال یا والدین بالای 55 سال.

متقاضی باید سه شرط زیر را رعایت کند:

 • خرید ملک مسکونی به ارزش 700000 یورو یا اجاره مسکن با حداقل 16000 یورو در سال، مدت مالکیت یا اجاره 5 سال پس از دریافت گواهی تابعیت است.
 • سرمایه گذاری 600000 یورو یا 750000 یورو  در صندوق توسعه ملی مالت برای سه سال یا یک سال
 • مبلغ 10000 یورو به یک سازمان فرهنگی، ورزشی یا سایر سازمان­های غیر دولتی

متقاضی می­تواند یک ملک مسکونی را در یک اقامتگاه در هر نقطه از مالت که می­خواهد با شرایط مد نظر خود خریداری کند. البته اجاره ملک محبوبت بیشتری دارد زیرا بعد از 5 سال اگر از شرایط ملک راضی نبودید می­توانید آن را تغییر دهید.

تابعیت ترکیه

حداقل 250000 دلار برای 3 سال

اخذ اقامت و پاسپورت ترکیه با خرید ملک در بین ایرانیان بسیار محبوب شده است. برنامه ترکیه برای اقامت بسیار سودمند است. بدون اقامت در کشور، یادگیری زبان قانونی و بدون منبع درآمد موثق برای سرمایه گذاری می­توان اقامت دریافت کرد. علاوه بر این موارد این روش برای سرمایه گذاری در این کشور تنها 2 تا 3 ماه طول می­کشد. پاسپورت ترکیه امکان سفر بدون ویزا به کشور­های آسیایی مانند ژاپن، سنگاپور و تایلند را فراهم می­کند. در ننیجه همکاری ایالات متحده با ترکیه، دارنده پاسپورت ترکیه می­تواند ویزای سرمایه گذار e2 را به مدت 5 سال دریافت کند. همسر متقاضی اصلی، فرزندان زیر 18 سال و والدین آنها نیز می­توانند در این درخواست گنجانده شوند. متقاضی اصلس باید حداقل 250000 دلار در املاک و مستغلات برای یک دوره سه ساله سرمابه گذاری کند. سپس می­توان سرمایه گذاری را بدون تغییر بر اعتبار شهروندی جدید متقاضی بازگردانی کرد.

تابعیت دومینیکا

حداقل 200000 دلار برای 5 سال

برنامه شهرمندی دومینیکا از طریق سرمایه گذاری یکی از مقرون به صرفه­ترین برنامه­ها درمیان کشورهای دیگر است. پاسپورت دومینیکا حتی از طریق اقوام درجه یک متقاضی قابل کسب است؛ والدین، پدربزرگ و مادربزرگ، همسر، فرزندان زیر 30 سال یا حتی برادران و خواهران. هیچ الزامی برای زندگی در کشور یا بازدید از آن وجود ندارد. ثبت نام از راه دور نیز قابل انجام است به مدت 3 تا 6 ماه تکمیل می­شود.  همه کشورهای حوزه دریای کارائیپ شرایط مشابهی را ارائه می­دهند، بین مشارکت­های غیرقابل استرداد و سرمایه گذاری­های قابل استرداد در املاک و همچنین هزینه­های اضافی، یک انتخاب وجود دارد. برای مثال، متقاضی اصلی باید بین دو گزینه زیر یکی را انتخاب کند:

 • حداقل 100000 دلار کمک غیر قابل استرداد به دولت بدهید. همچنین بین 25000 تا 50000 دلار نیز ممکن است هزینه­های  اضافه در نظر گرفته شود.
 • خرید ملک با حداقل 200000 دلار

علاوه بر این، متقاضی اصلی باید هزینه­های رسیدگی و اداری را نیز بپردازد. مبلغ نهایی به گزینه سرمایه گذاری شده و تعداد متقاضیان اصلی و فرعی بستگی دارد. برای مثال، در یک خانواده چهار نفره هزینه 193700 دلار برای کمک غیر قابل استرداد ویا 2503700 دلار برای خرید ملک خواهد بود. متقاضی می­تواند سخمی در پروژه املاک نوریستی مورد تایید دولت دومینیکا بخرد؛ یک هتل یا مجتمع تفریحی یا یک شرکت خدماتی که پس از سه سال، قابل خرید و فروش خواهند بود.

اقامت با خرید ملک

تابعیت سنت لوسیا

حداقل 300000 دلار برای 5 سال

برنامه سنت لوسیا کاملا مشابه با جمهوری دومینیکا است و تفاوت آن در گزینه­های سرمایه گذاری و تعداد کشور­هایی است که می­توان بدون ویزا از آنها بازدید کرد.

همسر متقاضی اصلی، فرزندان زیر 30 سال و والدین بالای 56 سال می­توانند برای پاسپورت سنت لوسیا درخواست دهند. املاک خریداری شده در رابطه با اخذ اقامت و شهروندی را بعد از 5 سال می­توان خرید و فروش کرد. بقیه الزامات نیز همانطور که گفته شد، مشابه قوانینی است که در دومینیکا وجود دارد.

حداقل سرمایه گذاری مورد نیاز در املاک و مستغلات 300000 دلار است. هزینه­های اضافی، بسته به تعداد افراد خانوار شامل هزینه بررسی دقیق، هزینه مدیریت  غیر قابل استرداد و هزینه پردازش است. به عنوان مثال، بررسی دقیق 7500 دلا برای متقاضی اصلی و 5000 دلار برای هر شرکت کننده اضافی هرینه خواهد برد. این کشور همچنین امکان سرمایه گذاری در هتل­ها، املاک و مستقلات لوکس و سایر پروژه­های زیرساخت گردشگری مورد تایید دولت را فراهم می­کند.

تابعیت سنت کیس و نویس

حداقل 200000 دلار برای 7 سال

برنامه تابعیت این کشور از طریق سرمایه گذاری در املاک از قدیمی­ترین برنامه­های سرمایه گذاری در جهان است؛ اولین پاسپورت سرمایه گذاری در سال 1984 در این کشور صادر شد. این نشان دهنده قابل اعتماد بودن برنامه آنها و علاقه مستمر متقاضیان است. در خواست پاسپورت سنت کیس می­تواند شامل فرزندان زیر 30 سال، والدین بالای 55 سال، خواهران و برادران باشد. گزینه­های سرمایه گذاری عبارتند از:

 • سرمایه گذاری 400000 دلاری در املاک و مستغلات که پس از 5 سال با فروش ملک قابل جبران است.
 • سرمایه گذاری 200000 دلار برای دوره بازگشت 7 ساله سرمایه

علاوه بر این موارد متقاضی باید هزینه بررسی دقیق را بپردازد و هزینه اعضای اضافی که غیرقابل استرداد می­باشد را تقبل کند. مقدار هزینه بستگی به تعداد اعضای خانواد دارد که هر کدام متفاوت است؛ برای مثال برای یک کودک یا فرزند زیر 30 سال 10000 دلار و برای خواهر یا برادر 40000 دلار است.

تابعیت گراندا

حداقل 220000 دلار برای 5 سال

برنامه تابعیت گراندا از طریق سرمایه گذاری در املاک تنها برنامه اروپایی است که سفر بدون ویزا به چین را ارائه می­دهد و همچنین این امکان را به شما می­دهد که ویزای سرمایه گذار E2 را در ایالات متحده دریافت کنید. والدین، پدر بزرگ و مادر بزرگ، خواهر و برادر شما می­توانند شامل این برنامه تابعیت شوند. فرزندان زیر 30 سال اگر از لحاظ مالی به متاضی اصلی وابستگی داشته باشند، می­توانند شامل درخواست شوند. حداقل سرمایه گذاری 220000 دلار است و برای بقیه اعضای خانواده، هزینه­های اضافی وجود دارد. سرمایه گذار می­تواند سهمی در هتل­ها، استراحتگاه­ها و ویلای مورد تایید دولت بخرد. ملک قابل فروش و بعد از 5 سال قابل استرداد است.

تابعیت آنتیگوا و باربودا

حداقل 200000 دلار برای 5 سال

برنامه شهروندی آنتیگوا و باربودا از طریق سرمایه گذاری در املاک تفاوت قابل توجهی با بقیه کشورهای حوزه دریای کارائیپ ندارد. خانواده متقاضی اصلی نیز می­توانند درخواست پاسپورت دهند؛ پدربزرگ و مادربزرگ، والدین بالای 55 سال، فرزندان زیر 30 سال و خواهر و برادر. متقاضی نیز نیازی به زندگی در این کشور ندارد.

متقاضی ابتدا باید سوگند وفاداری به این کشور را بخواند. این کار در دفتر نمایندگی آنتیگوا و باربودا در خارج از کشور یا ویدئو کنفرانس انجام می­شود. بازدید از جزیره به مدت پنج روز در مدت پنج سال پس از دریافت پاسپورت سرمایه گذاری ضروری است. این بازه زمانی به علت اپیدمی کووید 19 که منجر به بسته شدن مرزها و ترتیبات سفر پیچیده­تر شده است، توسط دولت بازنگری می­شود.

اجازه اقامت در ازای خرید ملک

برخی از کشورهای اروپایی به جای تابعیت، اجازه اقامت در ازای سرمایه گذاری را ارائه می­دهند. کشورهای پرتقال، اسپانیا و یونان از کشور­های محبوب در این زمینه هستند. اتحادیه اروپا در تلاش است تا از صدور مجوز برای متقاضیانی که منایع درآمد آنها به وضوح قابل اثبات نیست خودداری کند. بنابراین الزامات سخت گیرانه­ای را برای صدور اقامت از طریق سرمایه گذاری وضع کرده است. با توجه به اعتراضات وارد شده توسط اتحادیه اروپا در سال 2020، دولت قبرس برنامه تابعیت خود را به طور کامل حذف کرد و سایر کشورها سرایط را برای متقاضیان علاقه مند به مهاجرت از طریق سرمایه گذاری در املاک تشدید کردند.

مجوز اقامت اروپا به دارنده این امکان را می­دهد که بدون ویزا در منطقه شینگن سفر کنند. آنها می­توانند به طور دائم در کشوری که به آنها اقامت اعطا کرده و تا 90 روز در هر دوره نیم ساله در سایر کشورهای منطقه زندگی کنند. همچنین ویزای اقامت از طریق سرمایه گذاری به دارنده این امکان را می­دهد که زودتر از سایر دارندگان ویزای اقامت برای شهروندی آن کشور درخواست دهند.

اقامت پرتغال

حداقل 350000 یورو برای 5 سال

اجازه اقامت از طریق سرمایه گذاری در پرتغال شرایط مطلوبی را به سرمایه گذاران ارائه می­دهد. آنها می­توانند به طور خودکار با همسر و فرزندان زیر 26 سال تحت تکلف مالی، شامل ویزای اقامت شوند. متقاضی باید حداقل 7 روز در سال را در پرتغال بگذراند، ثبت نام خانوار دریافت کند و بیمه درمانی بخرد. پس از 5 سال، آنها واجد شرایط درخواست پاسپورت و شهروندی این کشور هستند. پرتغال یکی از بهترین انتخاب ها برای اقامت با خرید ملک در اروپا است.

ملک مورد نظر را می­توان از راه دور انتخاب کرد. خرید و فروش املاک توسط وکلای مهاجرت از طریق سرمایه گذاری در پرتغال ترتیب داده شده است. متقاضی باید برای ارائه مشخصات بیومتریک خود به اداره مهاجرت پرتغال مراجعه کند. بسته به تعداد شرکت­ کنندگان و بررسی دقیق، ثبت ویزای اقامت از 2 تا 6 ماه طول می­کشد. گزینه­ های املاک در دسترس و تحت ویزای اقامت توسط پرتغال عبارتند از:

 • خرید ملک مسکونی یا تجاری با حداقل 500000 یورو
 • خرید ملک مسکونی به قیمت 350000 یورو؛ در صورتی که بیش از 30 سال بازسازی نشده باشد یا در مناطق تحت نظر بازسازی قرار گرفته باشد.

انتخاب املاک و متسغلات گسترده است؛ ویلاهای لوکس، آپارتمان­ها، سهام در هتل­ها و آپارتمان­های قابل بازسازی در دسترس هستند. سرمایه گذاری 500000 یورویی را می­توان در یک یا چند ملک انجام داد. در مناطق کم جمعیت هزینه ملاک 25 درصد کمتر است. سهم املاکی که نیاز به نوسازی دارند در حال افزایش است. بسیاری از توسعه دهندگان مسکن حتی درآمد اجاره آن را تضمین می­کنند.

اقامت اسپانیا

حداقل 500000 یورو برای 5 سال

برنامه اقامت اسپانیا فرصتی برای کار و تجارت و همچنین سفر آزادانه در داخل اتحادیه اروپا را فراهم می­کند. با این حال متقاضی باید به طور دائم در اسپانیا زندگی کند و تابعیت اصلی خود راترک کند. اجازه اقامت برای کل افراد خانواده قابل دریافت است؛ همسر، فرزندان زیر 26 سال و والدین تحت تکلف متاضی اصلی می­توانند برای دریافت ویزا اقدام کنند.

مراحل اخذ اقامت اسپانیا:

 • این روند 4-5 ماه طول می­کشد.
 • بیمه درمانی الزامی است.
 • مدارک مهاجرت باید شخصا توسط متقاضی به اداره مهاجرت اسپانیا ارسال شود.
 • ثبت نام شهروندی متقاضی تا زمان دریافت ویزا و پاسپورت به عنوان یک اسپانیایی الزامی است.
 • حداقل سرمایه گذاری در املاک مسکونی یا تجاری 500000 یورو است. ملک بعد از 5 سال قابل فروش است.

اقامت یونان

حداقل 250000 یورو برای 5 سال

برنامه اقامت یونان با سرمایه گذاری مقرون به صرفه است؛ سرمایه گذاری نسبتا کوچک در املاک، ثبت نام سریع و تمدید برای مدت نامحدود.

تمام خانواده متقاضی اصلی می­توانند ویزای اقامت دریافت کنند که شامل همسر، والدین و فرزندان زیر 21 سال انها خواهد بود و سه ماه طول خواهد کشید. ویزا ابتدا به مدت 5 سال بدون نیاز به اقامت متقاضی صادر می­شود و پس از یک دوره هفت ساله می­توان برای پاسپورت و شهروندی یونان اقدام کرد. نیاز اصلی  برای املاک و مستغلات سرمایه گذاری حداقل 250000 یورو است. فرقی نمی­کند که مالکیت مشترک باشد، ملک اجاره­ای باشد یا سرمایه بر روی ملک­های متعدد باشد. این برنامه گزینه­های زیر را به سرمایه گذاران ارائه می­دهد:

 • خرید املاک مسکونی یا تجاری
 • خرید زمین برای ساخت و ساز
 • اجاره آپارتمان به مدت 10 سال