اسلواکی کشوری نسبتاً کوچک و کم جمعیت در چند سال گذشته توانسته توجه بسیار از متقاضیان مهاجرتی را به سمت خود جلب کند. شرایط راحت‌تر اقامتی، دریافت ویزای شینگن آسان‌تر از بقیه کشور، نرخ بیکاری پایین و از همه مهم‌تر هزینه زندگی پایین‌تر از دیگر کشورهای اروپایی از عوامل مهم درخواست بالای اقامت در این کشور است. برای همین این روزها هرکسی به دنبال این است تا بتواند از هر راهی خود را به اسلواکی برساند. یکی از روش‌های مهاجرتی به این کشور، دریافت جواز اقامت اسلواکی از طریق کار است. برای گرفتن اقامت اسلواکی باید مراحل قانونی مختلفی را پشت سر بگذارید. موسسه مهاجرتی تیدی پارس از طریق وکیل های خود اقدام به انجام امور مهاجرت و اخذ پاسپورت می نماید و تمام راهکاری لازم برای اخذ اقامت را به متقاضیان ارائه می دهد.

چرا اقامت اسلواکی از طریق کار

اسلواکی کشوری است که در قلب اروپا و در کنار کشورهای صاحب نام در حوزه‌های مختلف قرار گرفته است. اقتصاد اسلواکی بیشتر بر پایه صنعت در تولید خودرو و وسایل الکترونیکی استوار است. البته هرچند که این کشور در بعضی موارد وابسته به دیگر کشور به ویژه آلمان است؛ اما توانسته در حد خودش رقابت سرسختی با دیگر کشورهای تولید کننده این حوزه داشته باشد.

در واقع مهم‌ترین دلایلی که بیشتر افراد به دنبال اقامت اسلواکی از طریق کار هستند، شامل:

 • نرخ بیکاری در این کشور بسیار پایین است. بر اساس آخرین نتایجی که در چند سال گذشته به دست آمده است، میزان نرخ بیکاری در این کشور حدود 5 درصد است. این نرخ شاید خیلی پایین هم نباشد؛ اما با توجه به شرایط کنونی، یک نقطه طلایی به حساب می‌آید.
 • پایین بودن هزینه زندگی و داشتن شرایط رفاهی مانند احترام به دیگر ادیان به ویژه مسلمانان باعث شده تا ایرانیان زیادی این کشور را برای اقامت خود انتخاب کنند. به عبارتی دیگر، کسی نگران زندگی خود در کنار کار نیست. این مسئله می‌تواند باعث کاهش دغدغه فکری افراد در هنگام کار شود.
 • اسلواکی یکی از بهترین نرخ‌های مالیات بر درآمد را دارد. این نرخ حدود 18.9 درصد است که نرخ قابل توجه و خوبی می‌توان به حساب آورد.
 • اسلواکی امکانات تفریحی و زندگی زیادی دارد و به نوعی بهترین مکمل افراد در کنار کار به حساب می‌آیند.
 • دریافت اقامت اسلواکی از طریق کار بسیار راحت‌تر از بقیه کشورها است؛ البته از این لحاظ آسان است که امکان جواز اقامت خیلی سریع‌تر انجام می‌شود. از آنجا که اسلواکی هم عضو شینگن است، خیلی سریع‌تر از آنچه فکرش را بکنید، شهروند اروپایی به حساب می‌آیید.

دریافت جواز اقامت کار در اسلواکی

 با اینکه اسلواکی یکی از راحت‌ترین شرایط دریافت اقامتی را نسبت به دیگر کشورها دارد؛ اما شما نباید فراموش کنید که به هرحال قصد وارد شدن به یک کشور اروپایی دارد. کشورهایی اروپایی هرچقدر هم که شرایط بالا و خوبی داشته باشند؛ اما موارد خاصی در بین آن‌ها پیدا می‌شود که مهاجرت را برای همه آسان نخواهد کرد.. پیدا کردن کار در اسلواکی نه خیلی سخت و نه خیلی راحت است؛ در واقع قانون خاص خود را دارد. برای پیدا کردن کار در اسلواکی شما دو راه دارید. اول اینکه به طور مستقیم با یک شرکت حوزه کاری خود در اسلواکی مذاکره کنید یا از طریق شرکت‌های کاریابی اقدام کنید؛ اما یک مسئله مهمی در این وسط وجود دارد که نباید آن را دست کم بگیرید. شرکت‌های اسلواکی اجازه ندارند که به صورت مستقیم و بدون اجازه دولت نیروی کار بیگانه بگیرند. آن‌ها اول از همه باید درخواست نیروی کار را به مدت سه ماه در رسانه‌های خود اسلواکی ثبت کند. اگر در این مدت شخصی از خود کشور پیدا نشد، شرکت باید سه ماه دیگر آگهی را در کشورهای عضو و همسایه ثبت کند تا نیروی متقاضی کار از آنجا پیدا شود. اگر هم در این مدت باز شخصی پیدا نشد، آن‌وقت شرکت اجازه دارد تا نیروی کار خارج از حوزه کاری خود را جذب کند.

البته مسلماً شانس برای افرادی که خارج از اسلواکی زندگی می‌کنند و ویزای شینگن هم ندارند، بسیار پایین است. به هرحال در این زمان 6 ماه حداقل شرکت می‌تواند افرادی را پیدا کند که نیاز کاری خود را با آن‌ها برطرف کند؛ مگر اینکه تخصص شما خیلی بالا باشد و کمتر کسی در اروپا زندگی کند که بتواند به خوبی از عهده آن بربیاید. البته برای شرکت‌ها به صرفه است که از نیروی بومی یا همسایه است. برای اینکه شرکت باید ثابت کند تا توانایی برطرف نیازهای اولیه زندگی کارجو را دارد. اگر بتواند این را اثبات کند، آنگاه اجازه دارد که شما را به عنوان نیروی کاری جذب کند. به هرحال اقامت اسلواکی از طریق کار نسبت به خیلی دیگر از کشورهای اروپایی راحت است؛ هرچند سختی مخصوص به خود را دارد.

به طور کلی برای گرفتن اقامت کاری، باید یک دعوتنامه کاری دریافت کنید و از طریق این دعوتنامه و در صورت پیدا کردن کار، می توانید برای گرفتن اقامت اسلواکی اقدام کنید. نرخ بیکاری در کشور اسلواکی پایین است و موقعیت های کاری زیادی برای مهاجرین وجود دارد، به همین دلیل افراد زیادی از طریق ویزای کار اقدام به مهاجرت می کنند. افرادی که از طریق کار اقامت می گیرند فقط می توانند با یک کارفرما کار کنند و اگر بخواهند کار دیگری را شروع کنند باید یک فرم درخواست کار جدید ارائه دهند. برای درخواست کار باید سطح تحصیلات و دوره ها و حرفه هایی که در آن مهارت دارید را در رزومه خود ذکر کنید، کارفرما درخواست شما را برای اقامت کاری به اداره های مربوطه صادر می کند و در صورتی که به حرفه مورد نظر شما نیاز داشته باشند، به شما اقامت کاری می دهند.

شغل‌های مورد نیاز در اسلواکی

هر کشوری در هر برهه‌ای از زمان نیاز به نیروی متخصص دارد؛ برای مثال، آلمان در حال حاضر بیشتر از همه به نیروی آی تی نیاز دارد تا کشور نروژ در چند سال پیش نیروی پرستار زیادی می‌خواست. به هرحال بعضی از این شغل‌ها موقتی هستند و در صورت اشباع شدن دیگر کشور از این طریق به کسی جواز اقامتی نمی‌دهد.

اسلواکی هم مانند بقیه کشورها در حال حاضر به نیروهای متخصص زیر نیاز دارد:

 • مهندسی آی تی و برنامه نویسی
 • مهندسی برق، الکترونیک و ساختمانی
 • مجلات و روزنامه‌ها
 • چاپ و صنایع وابسته
 • حسابداری
 • رانندگی
 • آرایشگری
 • خیاطی
 • مد
 • طراحی صنعتی

دریافت جواز کار اسلواکی

برای اقامت اسلواکی از طریق کار شما باید اول از همه یک جواز کاری را دریافت کنید. جواز کار با جواز اقامت متفاوت است. شما در هنگام ورود، یک جواز اقامت موقت 90 روزه را دریافت خواهید کرد که البته این زمان هم تا یک سال قابل تمدید است؛ ما جواز کار حداقل 6 ماه و حداکثر 2 سال است و بعد از دو سال باید با همان کارفرمای قبلی تمدید شود.

جواز کار در اسلواکی قابل تمدید نیست؛ یعنی شما نمی‌توانید جواز خود را به شخص دیگری بدهید یا در وسط کار کارفرمای خود را عوض کنید. هر جواز برای یک نفر و برای یک کارفرما است. بعد از پایان مدت زمان شما باید زمان آن را عوض کنید. نکته دیگر اینکه جواز کار فقط در خود کشور اسلواکی اعتبار دارد و نمی‌توان از آن برای کشورهای بیرون از مرز آن استفاده کرد. به هرحال اقامت اسلواکی از طریق کار برای آن‌هایی که خارج از اتحادیه اروپا هستند، کمی سخت است و باید تلاش بیشتری برای آن کنند.