افراد زیادی وجود دارند که می خواهند از طریق سرمایه گذاری و ثبت شرکت در یکی از کشورهای اروپایی حوزه شنگن اقامت بگیرند ولی گرفتن اقامت از طریق سرمایه گذاری در بسیاری از کشورهای اروپایی کار آسانی نیست. در بین کشورهای حوزه شنگن، کشور اسلواکی یکی از بهترین کشورها برای اقامت بوده و شرایط خوبی برای سرمایه گذاری دارد. برای دریافت اقامت اسلواکی از طریق سرمایه گذاری روش های زیادی وجود دارد ولی یکی از بهترین روش ها برای مهاجرت به این کشور از طریق سرمایه گذاری، مراجعه به موسسه های مهاجرتی است. موسسه حقوقی و مهاجرتی تک دژ پارس، یکی از بهترین موسسه های حقوقی بوده و با داشتن وکلای مجرب و ماهر شما را در این زمینه راهنمایی می کند. برای گرفتن اقامت اسلواکی باید مراحل قانونی مختلفی را پشت سر بگذارید. موسسه مهاجرتی تیدی پارس از طریق وکیل های خود اقدام به انجام امور مهاجرت و اخذ پاسپورت می نماید و تمام راهکاری لازم برای اخذ اقامت را به متقاضیان ارائه می دهد.

برای گرفتن اقامت اسلواکی از طریق سرمایه گذاری، فرد مهاجر باید طرحی برای تجارت و سرمایه گذاری خود به دولت اسلواکی ارائه دهد و طرح مورد نظر باید از طرح هایی مورد تصویب دولت باشد و در صورت پذیرفته شدن این طرح توسط دولت، فرد می تواند اقدام به سرمایه گذاری و ثبت شرکت کند. سپس می تواند کارت اقامت 5 ساله دریافت کند و بعد از مدتی اقامت دائمی می گیرد.  

اقامت اسلواکی از طریق سرمایه گذاری و مزایای آن

اقامت اسلواکی از طریق سرمایه گذاری مزایای زیادی برای کسانی دارد که قصد مهاجرت به اسلواکی را دارند. برای گرفتن اقامت کشور اسلواکی از طریق سرمایه گذاری نیازی به مدرک تحصیلی یا مدرک زبان آیلتس و هیچ گونه مدرک دیگری نیست. همچنین نیازی به ارائه دادن سابقه بیمه و سابقه کار وجود ندارد. یکی دیگر از مزایای اقامت اسلواکی از طریق سرمایه گذاری این است که فرد مهاجر می تواند در بانک های این کشور حساب باز کرده و همچنین ویزا کارت دریافت نماید.

شرایط زندگی در کشور اسلواکی بسیار خوب بوده و هزینه زندگی در این کشور در مقایسه با سایر کشورهای اروپایی خیلی کم است. کشور اسلواکی از نظر اقتصادی کشوری پیشرفته محسوب می شود و پیشبینی شده که تا سال 2020 بیشترین نرخ رشد اقتصادی را در میان کشورهای عضو شنگن خواهد داشت. اقامت اسلواکی از طریق سرمایه گذاری بهترین نوع اقامت است و می توانید با کمترین ریسک اقدام به سرمایه گذاری کنید. در ضمن میزان مالیات دریافتی در کشور اسلواکی در مقایسه با کشورهای اروپایی دیگر، خیلی پایین است. اگر در حساب بانکی تان مبلغ 20 هزار یورو داشته باشید می توانید برای اقامت اسلواکی از طریق سرمایه گذاری اقدام کنید و هر زمان که بخواهید می توانید این مبلغ را از حساب خود برداشت کنید. یکی از مهمترین دلایل جذب سرمایه گذاران به کشور اسلواکی، مالیات پایین این کشور است. به همین دلیل افراد زیادی از طریق سرمایه گذاری اقدام به اخذ اقامت این کشور می کنند.

یکی دیگر از مهمترین مزیت های اقامت اسلواکی از طریق سرمایه گذاری این است که بعد از سرمایه گذاری در این کشور، تحت پوشش بیمه درمانی کشور اسلواکی قرار می گیرید. بیمه خدمات درمانی کشور اسلواکی کلیه هزینه های درمانی افراد را متقبل می شود و آنها را تحت پوشش خود قرار می دهد. افرادی که از طریق سرمایه گذاری و ثبت شرکت اقامت کشور اسلواکی را دریافت می کنند، می توانند زبان اسلواکی را در تمام مقاطع و در موسسات دولتی به صورت رایگان یاد بگیرند. کلیه افراد خانواده فرد مهاجر می توانند در بهترین دانشگاه های اسلواکی به طور رایگان تحصیل کنند.

برای دریافت اقامت اسلواکی از طریق سرمایه گذاری فرد متقاضی در ابتدا باید یک سفر توریستی به کشور اسلواکی داشته باشد و با کمک وکلای معتبر در این کشور کارهای مربوط به سرمایه گذاری را انجام دهد. بعد از گذراندن مراحل قانونی و اداری، فرد متقاضی باید به کشور خود برگردد و در خواست ویزای سرمایه گذاری کشور اسلواکی را کند. از طریق این ویزای سرمایه گذاری می تواند به مدت یک سال اقامت کشور اسلواکی را دریافت کند و در طول این یک سال باید مالیات سالیانه خود را پرداخت کند. بعد از 5 سال فرد متقاضی می تواند اقامت دائم کشور اسلواکی را بگیرد و بعد از آن می تواند در هر کدام از کشورهای اروپایی که می خواهد زندگی کند ولی باید سالی چند بار برای انجام کارهای مالیاتی و قانونی و تمدید اقامت به کشور اسلواکی مراجعه کند.

مدارک لازم برای دریافت اقامت اسلواکی با سرمایه گذاری

مدارک هویتی فرد متقاضی و اعضای خانواده او باید کامل و بدون نقص باشد. مدارک مالی مورد نیاز و حساب های بانکی فرد متقاضی باید به صورت پرینت گرفته باشد و فرد هنگام درخواست ویزای سرمایه گذاری باید تمام این مدارک را تحویل دهد. مدارک مربوط به آزمایش های پزشکی و نامه سوء پیشینه نیز جزء مدارکی است که برای دریافت ویزا باید ارائه شود. شما می توانید با مشورت و همکاری وکلای موسسه حقوقی تک دژ پارس در کمترین زمان و به بهترین نحو، اقامت اسلواکی را از طریق سرمایه گذاری دریافت کنید.

کشور اسلواکی هر ساله تعداد زیادی سرمایه گذار جذب می کند و به همین دلیل هر سال تعداد زیادی شرکت در این کشور ثبت می شود. سرمایه گذاری و ثبت شرکت در کشور اسلواکی کار سختی نیست ولی شرایط مخصوص به خود را دارد. قبل از این که در کشور اسلواکی شروع به سرمایه گذاری کنید، باید از یک شرکت حقوقی در اسلواکی کمک قانونی بگیرید. با این کار می توانید در کوتاه ترین زمان ممکن کار خود را شروع کنید. به طور کلی می توان گفت شرایط سرمایه گذاری و ثبت شرکت در کشور اسلواکی بدین صورت است که شرکتی که برای سرمایه گذاری ثبت می شود باید سرمایه ثابت، سهام دار و یک مدیر داشته باشد. سرمایه گذاری از طریق شرکت به دو شکل سوری و واقعی انجام می شود، در حالت سوری فرد سرمایه گذار باید سالیانه مالیات شرکت را پرداخت کند. افرادی که قصد اقامت دائم اسلواکی را دارند از این روش برای اقامت استفاده می کنند. بعد از اقامت اسلواکی از طریق سرمایه گذاری، افرادی که می خواهند تابعیت این کشور را بگیرند باید در آزمون زبان اسلواکیایی شرکت کنند و نمره قبولی بگیرند. برای اخذ اقامت اسلواکی از طریق سرمایه گذاری، محدودیت سنی وجود ندارد و در هر سنی که باشید می توانید از طریق ویزای سرمایه گذاری اقدام به گرفتن اقامت کشور اسلواکی کنید.

راهنمای سرمایه گذاری اسلواکی
سال 2018/2019

فرصت های سرمایه گذاری در اسلواکی

آژانس سرمایه گذاری و توسعه تجارت ساریو اسلواکی

1-چک لیست سرمایه گذار:
1-1- مبانی اسلواکی
مساحت کشور اسلواکی: 036/49 کیلومتر مربع
کاربری اراضی:
 اراضی کشاورزی: 48.9٪
 جنگل: 1/41 %
 مناطق شهری: 8/4 %
 آب: 9/1٪
 سایر: 3/3%
 منطقه حفاظت شده به عنوان پارک های ملی ، زمین های حفاظت شده: 65/22%
مرزها با کشورهای همسایه:
 مجارستان (8/654کیلومتر)
 لهستان (1/541 کیلومتر)
 جمهوری چک (8/251کیلومتر)
 اتریش (7/106کیلومتر)
 اوکراین 8/97 کیلومتر)

دیگر مشخصات کشور اسلواکی :
 منطقه زمانی: GMT / UTC +1 ساعت
 ارز: یورو €
 زبان: اسلواکیایی
 جمعیت اسلواکی (2017) :443 /5میلیون (48.8٪ مردان ، 51.2٪ زن)
 میانگین سن جمعیت (2017):6/40 سال
 امید به زندگی (2017): 3/80سال (زن) ،8/73سال (مردان)
 کل جمعیت در هر 1000 نفر جمعیت افزایش یافته است (2017)

ملیت ها ساکن در اسلواکی:
 اسلواکی: 1/81 %
 مجارستان: 4/8 %
 رم 2٪ (10٪ تخمین زده شده)
 سایر موارد: 7/1 % (چک ، روتونی ، اوکراینی ، آلمانی ، لهستانی ، روسی)
 سایر و اعلام نشده 7/6 %
ادیان:
 کاتولیک رومی 62٪
 انجیلی9/5 %
 کاتولیک یونانی 8/3 %
 اصلاح شده 8/1 %
 ارتدکس 9/0 %
 دیگر 6/1 %
 مشخص نشده 6/10 % ،
 بدون دین 4/13 %
میزان افراد با سواد:
 سوادآموزی: 6/99 %

جمعیت شهرهای اسلواکی :

 پایتخت :براتیسلاوا (جمعیت 2017):564/429
o شهر های بزرگ:Košice Bystrica (095/239) و Banská (489/78)
 شهرکها (2017): 140 شهرک (شهرک های با بیش از 5000 نفر جمعیت)
 دهکده ها (2017): 890/2 (روستاها با کمتر از 5000 نفر جمعیت)
• فرصت های سرمایه گذاری :
اسلواکی به عنوان بیشترین سرانه تولید خودرو در جهان (189 در سال 2017) با داشتن سه کارخانه خودرو سازی در غرب اسلواکی (براتیسلاوا ، ترناوا و نزدیک به Žilina ) شناخته میشود. این در حالی است که چهارمین کارخانه سازنده اتومبیل انگلیس Jaguar, و LandRover در سال 2018 کارخانه خود را در نزدیکی نیترا افتتاح کرد که با توجه به موارد فوق فرصت مناسبی برای مشاغل فرعی صنعت خودرو و سازندگان قطعات و تجهیزات خودرویی بویژه در شرق کشور وجود دارد.
دومین صنعت مهم اسلواکی ، صنعت الکتروتکنیک میباشد که با شرکت هایی در گالانتا ، نیترا و نوو مستو ند وهوم دومین صنعت بزرگ در اسلواکی محسوب میگردد. این یک بخش امیدوار کننده در اسلواکی است ، جایی که به غیر از براتیسلاوا ، همچنین در کوشیس و زیلینا خوشه های IT قوی ساخته شده اند.
سایر بخشهای تجاری قابل سرمایه گذاری در اسلواکی صنایع شیمیایی و جنگلداری هستند. همچنین در اسلواکی چندین مرکز مجتمع های تجاری راه اندازی شده است ، که اکثر آنها در حال حاضر در براتیسلاوا با امکان گسترش در سایر مناطق اسلواکی واقع شده اند. با تغییر مراکز نوپا و مراکز تحقیق و توسعه ، روند انتقال اقتصاد به سمت خدمات قابل مشاهده است که بسیاری از آنها می توانند از بودجه اتحادیه اروپا یا مشوق های سرمایه گذاری دولت استفاده کنند.(اطلاعات بیشتر در بخشهای دیگر ارائه میگردد) .

 ساختار دولت
دموکراسی پارلمانی – کابینه به ریاست نخست وزیر اختیارات اجرایی را در اختیار دارد و بالاترین نهاد قانونگذاری کشور مجلس 150 عضو است. رئیس جمهور، رئیس دولت و رئیس رسمی دفتر اجرایی با اختیارات محدود است.
موافقت نامه های تجارت آزاد:
اسلواکی به عنوان یک عضو اتحادیه اروپا (اتحادیه اروپا طرف قرارداد تجاری است و سایر موافقت نامه ها با یک مؤلفه تجاری هم در زمینه WTO و هم به صورت دو جانبه با برخی کشورها و مناطق خاص تجارت آزاد دارد )توافق نامه های تجارت آزاد با نروژ ، ایسلند ، جزایر فارو ، جمهوری یو گوسلاو سابق مقدونیه ، آلبانی ، مونته نگرو ، بوسنی و هرزگوین ، فلسطین ، سوریه ، تونس ، مراکش ، اسرائیل ، اردن ، لبنان ، مصر ، الجزایر ، مکزیک ، آفریقای جنوبی ، کشورهای CARIFORUM، ماداگاسکار ، موریس ، سیشل ، زیمبابوه ، جمهوری کره ، پاپوا گینه نو ، فیجی ، عراق ، کلمبیا ، پرو و آمریکای مرکزی ( منبع: EC )
دفتر تنظیم مقررات صنایع شبکه ÚRSO اسلواکی ، مقررات بخش انرژی ماندد مدیریت آب در مناطقی مانند سیاست های قیمت گذاری را تنظیم می کند ، در حالی که بخش ارتباطات از راه دور توسط نظارت بر سازمان تنظیم مقررات ارتباطات الکترونیکی و خدمات پستی RU نظارت می شود.
بانک ملی اسلواکی NBS مسئولیت نظارت بر بازار مالی را بر عهده دارد.
در اسلواکی ، برای انجام مشاغل در بخش های تنظیم شده ، هزینه ویژه ای وجود دارد. از ابتدای سال 2017 نرخ مالیات به نرخ ماهانه726/0 درصد افزایش یافته است و طبق برنامه درصد این نرخ تا سال 2021 به 363/0 درصد کاهش خواهد یافت. فقط شرکتهایی که سود آنها بیش از 3 میلیون یورو در سال است ، موظف به پرداخت عوارض هستند ، در حالی که مالیات اعمال شده فقط به سود حاصل از فعالیت های انجام شده در بخش های تنظیم شده تعلق میگیرد.
بخش های تنظیم شده ای که این مالیات بر آن اعمال می شود شامل انرژی ، بیمه و بیمه اتکایی ، بیمه سلامت عمومی ، ارتباطات الکترونیکی ، داروسازی ، خدمات پستی ، حمل و نقل ریلی ، شبکه فاضلاب ، حمل و نقل هوایی و ارائه خدمات درمانی می باشد.
همچنین در بخش بانکی کارمزد ویژه ای وجود دارد که به سپرده های شرکت های بزرگ و خصوصی پرداخت می شود. نرخ سود به عنوان کسری تعیین شده بود و باید به تدریج از 4/0 درصد به 1/0 درصد کاهش یابد. وثیقه خاص بانك به عنوان یك اقدام موقت طراحی شده است و پس از پرداخت مبلغ 1 میلیارد یورو توسط بانک آزاد می شود.در سال 2016 دولت این قانون را مورد بازنگری قرار داد و میزان مالیات آن را به میزان 0.2 درصد و تا سال 2020 اعتبار داد. آنها موظفند تا سال 2017 از بیمه نامه های غیر عمر 8٪ مالیات بپردازند. بدهی دولت عمومی (2017): 9/50 % از مشوق های سرمایه گذاری تولید ناخالص داخلی دولت

:1-2اسلواکی و اروپای مرکزی: فاصله مقصد انتخاب شده (کیلومتر ، دقیقه) ، جمعیت

تسویه حساب بدهی طولانی مدت NOV 2018

مالیات

 مالیات برای وسایل نقلیه موتوری که فقط توسط اشخاص تجاری پرداخت می شود
 مالیات های محلی که توسط شهرداری ها تعیین می شود. و شامل مالیات برای املاک و مستغلات ، مجوزهای حیوانات خانگی ، استفاده از فضای عمومی می شوند.
 مالیات غیر مستقیم بر روی نوشیدنیهای الکلی (اسپریتس، شراب ، آبجو) ، برق ، زغال سنگ ، گاز طبیعی ، نفت و محصولات دخانیات
 دولت مالیات 14 درصدی پرداخت شده از سود سهام را با مالیات 7 یا 35 درصدی سود سهام سال 2017 جایگزین کرد.
انواع شرکتهای تجاری:
رایج ترین شرکت های حقوقی واشخاص تجاری در اسلواکی:
 خود اشتغالی : samostatne zárobkovo činná osoba – SZČO/ (بدون نیاز به سرمایه ثبت شده)
 شرکت سهامی خاص : akciová spoloč nost (حداقل سرمایه ثبت شده 25،000 یورو )
 شرکت با مسئولیت محدود (حداقل سرمایه ثبت شده 5،000 یورو)
از اول ژانویه سال 2017 ، می توان شرکت های سهامی ساده و با سرمایه 1 یورو (شرکت های سهامی ساده) را راه اندازی کرد که اینها فقط مربوط به شرکت های کوچک و متوسط بویژه استارتاپ ها است

اقتصاد و تجارت (9/2018):

 میزان تورم (9/2018): 7/2 %
 سرانه تولید ناخالص داخلی (2017) : 4/3 %
 سرانه تولید ناخالص داخلی (اسمی) (2017):897/19 USD
 سرانه تولید ناخالص داخلی) (PPP( 2017) : 30.155 USD

فعالیت اصلی اقتصادی بر اساس ارزش افزوده ناخالص (2016):

:1-3سرمایه گذاری مستقیم خارجی (میلیون یورو):

FDI انباشته بر اساس کشور مبدا (2016):

توجه: چندین شرکت که در اسلواکی سرمایه گذاری کرده اند ، در هلند ، لوکزامبورگ یا قبرس ثبت شده اند

FDI انباشته بر اساس فعالیت اقتصادی (2015):

تجارت صادرات 2017 : 76/76 میلیارد یورو
واردات 2017 : 71/71میلیارد یورو

کشورهای اصلی صادراتی 2017:

کشورهای اصلی وارداتی 2017:

درصدها: برخی از درصدهای برنامه توسط دفتر تنظیم صنایع شبکه ForRSO) ) تنظیم می شود.

 مقررات برای سال آینده:
 قیمت برق برای خانوارها و شرکت های کوچک از چندین بخش تشکیل شده است که برخی از آنها توسط دفتر تنظیم صنایع URSO تنظیم می شود.
 قیمت برق برای مصرف کنندگان صنعتی: 0.077 یورو در هر کیلووات ساعت (2017 ، یورواستات)
 قیمت برق برای مشاغل در اسلواکی نیز شامل بخش های تنظیم شده از هزینه صندوق ملی هسته ای (3.27 یورو در هر مگاوات ساعت از تاریخ 1 ژوئیه 2018)
و هزینه برای کارکرد شبکه ملی (26.20 یورو در هر مگاوات ساعت از اول ژانویه 2018).:
 قیمت های تنظیم شده آب در براتیسلاوا (1.1231 € در هر متر مربع ، فاضلاب 1.1059 یورو “)؛
 در کوشیس (1.603 یورو آب در هر متر ، فاضلاب 1.1844 یورو در هر متر مربع *) (منبع: شرکت های مدیریت آب در براتیسلاوا و اسلواکی شرقی)
 هزینه های حمل و نقل: مالیات متحرک قیمت سوخت (اکتبر 2018): بنزین اکتان 98 اکتان 1.592 یورو در هر لیتر
LPG 0.645 € ،
 دیزل 1.329 یورو
نرخ عوارض:
 € 0.020- € 0.246 / کیلومتر www.emyto.sk
حساب بانکی:
 افتتاح حساب بانکی توسط یک نهاد تجاری:
Slovenská Sporiteľňa هزینه ماهانه 0-39.9 €؛ VÚB – – هزینه ماهانه از 5.9 یورو؛
 هزینه ماهانه تاترا بانک از 7 یورو

بازار کار و آموزش:
 تعداد تعطیلات ملی: 15 روز
 تعطیلات پرداخت شده: 20 روز (25 روز برای کارمندان 33 سال و بالاتر)
 مرخصی قانونی: حداقل یک ماه قراردادهای استخدامی
 حداقل دستمزد: 520 €
 میانگین دستمزد اسمی ماهانه (2017):954 €
 میانگین ماهانه اسمی دستمزد (2016):912 یورو
 هزینه دستمزد ماهیانه (2016): 1،406 €

بیمه اجتماعی و درمانی:
کارفرمایان برای کارمندان خود 10٪ بیمه درمانی و 2/35٪ بیمه تا مین اجتماعی را به عنوان درصد از دستمزد کاری خود پرداخت می کنند.

تعداد شاغلین در صنوف مختلف:(20/2018)

میزان تحصیلات شاغلین: 20/ 2018

توجه: زبان انگلیسی از کلاس سوم شروع می شود. زبان دوم خارجی از کلاس پنجم اجباری است.

هزینه تولید ناخالص داخلی 100 یورو 2017

اتحادیه های کارگری:
اتحادیه های کارگری در اسلواکی تحت نظرکنفدراسیون اتحادیه های کارگری KOZ فعالیت می کنند. با تجدید نظر در قانون از سال 2014 ، مجدداً الزام توافق نامه های دسته جمعی سطوح بالاتر برای کلیه مشاغل در یک بخش صنعتی معین (حتی مواردی که بصورت جداگانه امضا نکرده اند) بوده و به این ترتیب قدرت اتحادیه ها را تقویت کرده است. ناظران چندین بار خاطرنشان كردند كه KOZ یك سازمان مستقل است.
در اکتبر سال 2018 ، پنج اتحادیه کارگری جدید به نام Spoločné Odbory Slovenska یا اتحادیه های کارگری مشترک اسلواکی را به زبان انگلیسی SOS تأسیس کردند. آنها مئعی هستند كه نمی خواهند با KOZ رقابت كنند ، بلكه بدر کنار آن در دفاع از حقوق كارمندان عمل می كنند.

خارجیان در اسلوواکی
از آنجا که اسلواکی عضو اتحادیه اروپا و منطقه شینگن است ، شهروندان کشورهایی در منطقه شنگن به ویزای اسلواکی احتیاج ندارند.
اتباع کشورهای سوم به طور کلی برای اقامت در اسلواکی نیاز به ویزا دارند در حالی که درخواست ویزا می تواند سه ماه قبل از سفر برنامه ریزی شده در سریعترین زمان ثبت شود و اعطای ویزا ممکن است بین 15 تا 60 روز طول بکشد.

1-4: قطعه های صنعتی و زیربنایی

پارک های صنعتی اسلواکی و زیرساخت های اسلواکی (بزرگراه ها ، راه آهن اصلی ، فرودگاه ها)
منبع: بانک اطلاعات املاک و مستغلات SARIO آژانسSARIO یک بانک اطلاعات گسترده املاک و مستغلات ایجاد و مدیریت می کند تا بتواند براساس درخواست های خاص هر سرمایه گذار بالقوه ، زمین های مسکونی یا ساختمان های موجود مناسب برای اجرای یک برنامه سرمایه گذاری را انتخاب کند. در حال حاضر ، بیش از 1000 قطعه زمین موجود و مناسب برای استفاده های صنعتی در پایگاه داده املاک و مستغلاتSARIO ثبت شده است.

ترجمه جدول فوق:
-اجاره فضای خالی (موجود) در محل پارک موجود

  • پیش اجاره فضای مورد نظر در محل پارک موجود
  • ساخته شده است تا در یک مکان مناسب جدید باشد – توسط سرمایه گذار انتخاب شده است
  • تصاحب تسهیلات موجود برای نیازهای آینده سرمایه گذار اتخاذ شود
  • دستیابی به زمین های خدماتی و توسعه تأسیسات با یک توسعه دهنده صنعتی
  • دستیابی به زمین های خدماتی و توسعه تأسیسات با یک توسعه دهنده صنعتی از زمین های خدماتی و توسعه
    تسهیلات با یک پیمانکار عمومی

1-5بزرگراه های زیربنایی و املاک و مستغلات :
5 نکته ای که باید هنگام خرید یک قطعه زمین در اسلواکی به خاطر .

1) محل:
 زمین یا ملک در کجا واقع شده است و چگونه در طرح جامع تعریف می شود؟
 چه موقع ساخته شده؟
 آیا این قطعه در منطقه سیل خیز میباشد؟
 جایی است که احتمال آلودگی وجود دارد یا اغلب کاوش های باستان شناسی در آنجا انجام می شود؟
 آیا محدودیت هایی مانند نزدیک بودن به فرودگاه ، امکانات نظامی ، تأسیسات بنزین ، راه آهن با آن وجود دارد.

2) زیر ساخت ها :
 آیا زیرساخت های ساخته شده نزدیک به طرح انتخاب شده کافی است؟
 آیا این طرح به جاده های مورد علاقه بین المللی متصل است؟
 آیا می توان طرح را به انواع شبکه جاده ای و زیر ساختی وصل کرد؟
 آیا می توان ظرفیت های کافی برای اداره محل وجود دارد و در چه بازه زمانی میتوان ایجاد کرد؟
 آیا من به عنوان مالک آینده می توانم دسترسی به مرز نقشه و اتصال بدون دردسر آن به شبکه ارتباطات عمومی موجود را تضمین کنم؟

3) مجوزها:
 آیا می توانم مجوزهای لازم مورد نیاز برنامه های جامع موجود و قوانین معتبر را کسب کنم؟
 اشخاص ثالث (به عنوان مثال شهروندان ، شهرداری ها و رقبا) برای محدود کردن یا متوقف کردن فعالیت های توسعه در طرح چیست؟ وضعیت طرح از نظر بار مادی ، بدهی و اختلافات حقوقی چیست؟
4) ریسک ها:
 آیا انجام یک بررسی زیست محیطی ضروری است؟
 آیا من به عنوان صاحب نقشه می توانم در مورد ظرفیت های ساختمان ، به طور مؤثر با آنها توافق كنم و امضا كنم ،
 می توانم تمام خطرات توسعه مربوط به ساخت و ساز در محل را مدیریت كنم؟
5) نیازها و شناخت از منطقه:
 وضعیت اقتصادی منطقه و کمک های دولتی آیا در منطقه ای که طرح انتخاب شده در آن قرار دارد ،
 نیروی کار کافی وجود دارد؟
 چه مدرسه هایی در محله هستند؟
 چه شرکتهای دیگری در منطقه فعال هستند؟
 آیا من حق کمک به سرمایه گذاری منطقه ای را دارم.
تهیه شده با همکاری جان راکوفسکی ، مشاور آژانس صنعتی Cushman & Wakefield اسلواکی؛ Marián Mlynárik ، رئیس بخش دارایی های سرمایه گذاری در CBRE اسلواکی؛ و مارتین مانینا از Advokátska kancelária JUDR. موسسه حقوقی میشال کرنی که با جونز لانگ لسالل همکاری می کند.

:1-6سهم فعالیتهای مهم اقتصادی در بخش اقتصاد

اطلاعات مربوط به مشاغل موجود رجیستری کسب و کار جمهوری اسلواکی Obchodný ثبت نام (OR SR) بانک اطلاعاتی از کلیه مشاغل فعال در اسلواکی توسط وزارت دادگستری www.orsr.sk
ثبت تجارت جمهوری اسلواکی Živnostenský ثبت نام Slovak Republic (ZR SR) – بانک اطلاعاتی از کلیه افرادی که تحت مجوزهای تجاری در اسلواکی کار می کنند www.zrsr.sk
اتاق بازرگانی و صنایع اسلواکی Slovenská obchodná a priemyselná komora (SOPK) – جمع آوری مشاغل صنعتی و تجاری ، کمک به یافتن شریک تجاری محلی Tel: +421 (0) 2 5443-3291؛ web.sopk.SK فقط نسخه EN محدود)
دفتر آمار / Statistickýúrad – اطلاعات آماری در مورد اسلواکی ، بانک اطلاعاتی از تمام مشاغل و موسسات ثبت شده در اسلواکی. تلفن:+420250236221- www.statistics.sk
پشتیبانی سرمایه گذاران آژانس سرمایه گذاری و توسعه اسلواکی / Slovenská agentára pre rozvoj investícií a obchodu (SARIO) – پشتیبانی از پروژه های سرمایه گذاری سرمایه گذاران داخلی و خارجی ، ارائه مشاوره و کمک به سرمایه گذاران و کمک به SME ها در جستجوی فرصت های صادرات و تجارت در خارج از کشور تلفن: tel:+4210258260100 www.sario.SK
مرکز تجارت و نوآوری Podnikatelské an centre inovačné (BIC) – مشاوره در زمینه تجارت و نوآوری ، انتقال فناوری فراملی ، مشاوره مالی ، توسعه منطقه ای ، پشتیبانی در برنامه های چارچوب اتحادیه اروپا برای تحقیق ، توسعه فناوری و نوآوری ، مدیریت پروژه و مشاوره سرمایه گذاری
تلفن: Tel:+42102323322711 www.bic.SK
انجمن پشتیبانی سرمایه گذاری Združenie pre rozvoj investícií (ISA) – پشتیبانی از ارائه سرمایه گذاری و مزایای آنها برای توسعه اسلواکی. www.isa-association.SK Tel: +421 (0)907 910-646
آژانس تجاری اسلواکی SBA – کمک به مشاغل کوچک و متوسط در اسلواکی ، تأمین زیرساخت های توسعه تجارت (انکوباتور). تلفن: +421 (0)2 2036-3100 www.sbagency.sk
آژانس اسلواکی برای توسعه بین المللی توسعه اسلواکی / Slovenská agentúra pre medzinárodnú rozvojovú spoluprácu (SAMRS) – اجرای برنامه کمک مالی اسلواکی ، اجرای برنامه های کمک به توسعه؛ www.slovakaid.sk +4210259782601
آژانس نوآوری و انرژی اسلواکی Slovenská inovačná a energetická agentára (SIEA) – مشاوره رایگان انرژی در مورد خانوارها و مشاغل ، نظارت بر فعالیت های نوآوری در اسلواکی ، اطلاع رسانی در مورد فرصت های جذب بودجه اتحادیه اروپا برای نوآوری در مشاغل تلفن: www.siea.sk +4210258248111فقط نسخه محدود EN

وزارتخانه های وزارت اقتصاد Ministerstvo hospodárstva – ادارات کارآفرینی و صادرات و تجارت خارجی بخشی از وزارتخانه هستند تلفن: Tel: +4210248541111 www.mhsr.sk (فقط نسخه محدود EN
وزارت دادگستری / Ministerstvo spravodlivosti – وب سایت وزارتخانه اطلاعاتی را در مورد دادگاه هایی که روند قانونی ایجاد مشاغل در اسلواکی را تضمین می کنند ، ارائه می دهد تلفن: tel: +421028889111 www.justice.gov.sk فقط اسلواکی
وزارت امور خارجه و اروپا európskych záležitosti – اطلاعات مربوط به سفارتخانه ها ، خدمات کنسولی و ادارات تجاری سفارتخانه های اسلواکی خارج از کشور تلفن: Tel:+4210259781111 www.mzv.sk
بخش مالیات و سفارشی بخش مالیات مدیریت مالی جمهوری اسلواکی

Tel:+421048431722 www.financnasprava.sk
تعرفه گمرك تعرفه گمرك مبدا كالاهايي كه ماليات هاي غيرمستقيم را اعمال مي كنند
Tel: +4210484317222
www.financnasprava.sk
سازمان های کنترل و نظارت بازرسی ملی کار
دیده بان دولت ، اجرای نیروی کار و ایمنی شغلی.www.safework.gov.sk Tel: +4210557979902فقط نسخه محدود EN
آژانس محیط زیست اسلواکی آژانس محیط زیست اسلواکی Tel: +42104843741111 www.sazp.sk
بازرسی تجاری اسلواکی مرجع نظارت بر بازار داخلی Tel: +4210850111937 www.soi.com فقط نسخه محدود EN

بانک صادرات و واردات بانکی جمهوری اسلواکی / EXIM Banka – حمایت از صادرات با تأمین اعتبار و بیمه اعتبارهای صادراتی Tel: +421 (0)2 5939-8111 www.eximbanka.sk
بانک ملی اسلواکی Národná Banka Slovenska (NBS) – بانک مرکزی ، ارائه اطلاعات آماری در مورد تراز پرداخت و
نرخ ارز؛ www.nbs.sk Tel: +421 (0)2 5787-1111
بانک تضمین و توسعه اسلواکی Slovenská záručná a rozvojová Banka (SZRB) – ارائه ضمانت نامه برای وام تلفن: www.szrb.sk (فقط اسلواکی) ،Tel: +421 (0)2 5729-2111
کارمندان ، ویزا و ثبت نام دفتر مرزی و پلیس بیگانه Urad hraničnej a cudzineckej polisie – ثبت نام اتباع خارجی که در اسلواکی صدور مجوز اقامت و مجوزهای مربوط را ثبت نام می کنند Tel: +421 (0)961 050-765 www.minv.sk فقط با نسخه محدود)
آژانس بیمه های اجتماعی / Sociálna po تأمین کننده تأمین اجتماعی در سطح کشور ، تلاش برای کارمندان برای صندوق های بیمه اجتماعی Tel: +421 (0)906 171-989 www.socpoist.sk (فقط محدود EN
کنفدراسیون اتحادیه های کارگری Konfederácia odborových zväzov (KO- اتحادیه های کارگری ، حمایت از حقوق کارگران Tel: +421 (0) 2 5023- 9103 www.kozsr.sk فقط در اسلواکی)
انجمن های اتحادیه ملی کارفرمایان Republiková nia zamestnávateľov (R – سازمان کارفرمایان در اسلواکی که از دو سوم کارفرمایان تولید کننده 70 درصد و 80 درصد از نمایشگاه اسلواکی تشکیل شده است Tel: +421 (0)2 3301-4280 www.ruzsr.sk
فدراسیون انجمن های کارفرمایان سازمان کارفرمایان در اسلواکی که فعالیت های تجاری ، و اشتغال اعضاء را ترویج و محافظت می کند Tel: +421 (0)948 233-508 www.azzz.sk
اتحاد تجارت اسلواکی و غذا – اتحادیه ای که نماینده کمپانی در زمینه کشاورزی ، خدمات غذایی بیولوژیکی ، فنی مرتبط با آن و همچنین سازمان های مردم نهاد و سایر امور کشاورزی است. www.sppk.sk, Tel: +421 (0)2 5021 EN
ثبت سرزمین، ثبت زمین – اطلاعات مربوط به مالکیت زمین www.katasterportal.sk/kapor

مجوز IPPC توسط وزارت محیط زیست برای سرمایه گذاری بزرگتر و همچنین سرمایه گذاری ای که ممکن است تأثیر بیشتری بر محیط زیست داشته باشد صادر می شود ، خصوصاً صنایعی مانند متالورژی ، معدن ، شیمی ، فرآوری چوب و غیره.
مجوزهای لازم میبایست قبل از اجرای پروژه اخذ شده و این روند ممکن است شش ماه طول بکشد و شامل تهیه کلیه مستندات ، روند تصویب و صدور مجوز نهایی توسط وزارت محیط زیست میباشد.

بند: 7-1 : انواع مزایا و معایب شرکتهای تجاری در اسلواکی:
به منظور مقایسه ، فقط شرکتهای تجاری به موجب بند 56 بند 1 قانون شماره. 513/1991 جمع. کد تجارت مورد توجه قرار گرفت. قانون جمهوری اسلواکی شرکت های تعاونی را به عنوان نهادی که به منظور انجام فعالیت های تجاری یا تأمین نیاز اعضای آن تأسیس شده است ، مد نظر قرار میدهد. طبق بند شماره یك قانون 562/2004 شركت اروپایی در قانونگذاری جمهوری اسلواكی تصریح شده است. یک شرکت اروپایی (Societas Europaea) برای بیشتر کشورهای عضو اتحادیه اروپا رایج است.

بخش دوم

2- فرصت ها

2-1 : صنعت خودرو رونق بیشتری می گیرد اما با چالش هایی نیز روبرو است

صنعت خودرو ستون اصلی اقتصاد اسلواکی بوده و توسط شرکت های بنام خودروسازی تقویت و حمایت میگردد. شرکت جگوار انگلیس و لند روور تولید ات خود را در اکتبر سال 2018 در کارخانه نیترا آغاز کرد و باعث افزایش حضور جهانی اسلواکی در تولید خودرو شده است. پس از تحقق به تولید  خودرو با ظرفیت کامل درشهر نیترا ، اسلواکی حدود  5/1درصد از تعداد کل اتومبیل در جهان را تولید می کند.

مارتین جسنی ، یک تحلیلگر صنعتی در مجله Revue Priemyslu ، میگوید: “گرچه اسلواکی اکنون 4 مرکز تولید اتومبیل برقی دارد ، اما نباید دست از کارو تلاش بردارد بلکه باید برای تغییرات بزرگتری آماده شود.” تولید اتومبیل با تغییر دوباره سیستم تحریک در سالهای آینده به طرز چشمگیری تغییر خواهد کرد. “اگر صنعت خودروی اسلواکی با موفقیت سازگار شود ، نه تنها در سطح جهانی رقابتی خواهد ماند بلکه همچنان ستون اقتصاد اسلواکی خواهد بود.”

اسلواکی

SUV های لوکس در Nitra

جگوار لندرور (LR) پس از دو سال ساخت ، رسما کارخانه تولید جدید خود را در نیترا افتتاح کرد. اولین خودروساز انگلیس در اسلواکی تولید خود را با 1500 کارمند و یک شیفت آغاز کرد. این برنامه در نظر دارد 2800 نفر را در کل استخدام کند و سالانه 150،000 اتومبیل تولید می کند.تأسیسات نیترا آخرین قسمت از برنامه توسعه جهانی JLR بود. تصمیم به ساخت آن در اسلواکی قبل از همه پرسی رفراندوم Brexit در ژوئن 2016 گرفته شده است.ر

الف اسپت ، رئیس JLR در مراسم افتتاحیه گفت: “امروز افتتاح کارخانه تولید نسل بعدی ما در نیترا اسلواکی ، نشان دهنده آغاز دوره جدیدی در تولید جگوار لندرور است.”اولین مدل تولید شده در کارخانه لوکس SUV لندرور دیسکاوری است.

الكساندر وورتبرگ ، مدیر عامل در تاسیسات نیترا گفت جگوار می تواند یك مدل دوم را در خود در تولیدات کارخانه نیترا جای دهد ، اما هنوز تصمیمی در مورد مدل دوم اتخاذ نشده است.

انگیزه رشد اقتصادی

راه‌اندازی تولید منظم در نیترا تأثیر مثبتی بر اقتصاد اسلواکی خواهد داشت. تحلیلگران اتاق فکر وزارت دارایی ، موسسه سیاست گذاری مالی (IFP) ، شتاب رشد آن را در سال های آینده پیش بینی می کند ، که بخشی از آن به لطف خودروساز جدید است که5/4درصد رشد را برای سال 2019 تخمین زده است.

الكساندر ماتوژك ، رئیس اتحادیه صنعت خودرو سازی اسلواکی ( ZAP) معتقد است كه ورود چهارمین خودروساز به اسلواك باعث تقویت تمرکز اسلواكی بر روی تولید صنعتی می شود.

Matušek با اشاره به اینكه علاوه بر وارد كردن تأمین كنندگان سنتی JLR ، چهارمین خودروساز نیز فرصتی برای تأمین كنندگان موجود است ، گفت: “سرمایه گذار جدید فناوری ها ، سیستم ها و روش های جدیدی را به وجود می آورد.” شبکه موجود از تأمین کنندگان و تجربیات در اجزای آلومینیوم از اصلی ترین دلایلی بود که JLR اسلواکی را برای آخرین امکانات خود انتخاب کرد.

جسنی خاطر نشان کرد: توسعه فن آوری های تولیدی میتواند تسهیلات جدید به ارمغان می آورد.

Jesný به The Slovak Spectator گفت: “از آنجا که کارخانه نیترا از سایر کارخانجات تولیدی JLR تا کنون بزرگتر است ، کارشناسان در حال طراحی یک مدل تولید جدید  جهت ارتقا خط تولید کارخانه نیترا هستند .

این تحلیلگر تأکید کرد که اسلواکی نه تنها کارخانه خودرو سازی دیگری را به دست آورده بلکه تأسیسات دیگری نیز برای تولید یک محصول جهانی  را نیز تولید کرده است و پس از توقف تولید SUV های کنونی در کارخانه Solihull در انگلستان ، نیترا تولید کننده انحصاری این مدل خودرو خواهد بود.

تولید خودرو بیش از یک میلیون دستگاه

در سال 2017 ، خودروسازان در اسلواکی بار دیگر یک میلیون اتومبیل تولید کردند و جایگاه اسلواکی را به عنوان بزرگترین تولید کننده سرانه خودرو در جهان حفظ کردند.

 این سه خودروساز در اسلواکی – کیا موتورز اسلواکی ، PSA گروپ اسلواکی و فولکس واگن (VW  ) اسلواکی – 1.032.445 وسیله نقلیه تولید کردند.

 این نسبت به سال 2016 هنگامی که 1.043.237 اتومبیل تولید کردند ، ااندکی کاهش داشته. خودروسازان این کاهش را بیشتر به بازار عرضه مدلهای جدید و همچنین شرایط کمتری در بازارهای صادراتی خود نسبت می دهند. انتظار می رود این چهار خودروساز در سال 2018 بیش از یک میلیون اتومبیل تولید کنند.

BMW در کنار همسایه به پایان می رسد

اسلواکی با انتخاب کارخانه جدید تولید BMW با سرمایه گذاری  1 میلیارد یورویی در رده دوم لیست کوتاه قرار گرفت و در عوض تصمیم گرفت که محل کارخانه خودرو BMW  رادر مجارستان انتخاب کند.  در محل بنام اسلواکی در شرق اسلواکی – یک پارک صنعتی در Haniska در نزدیکی Košice است .

در حالی که برخی آن را فرصتی گمشده خواندند ، کارخانه جدید مجارستان هنوز می تواند به صنعت خودرو در اسلواکی کمک کند. Debrecen در حدود دو ساعت رانندگی از مرز اسلواکی و دو تا سه ساعت بسته به مسیر از کوژیس فاصله دارد ، بنابراین فرصتی را برای تأمین کنندگان اسلواکی فراهم می کند.

چالش ها

بزرگترین چالشی که صنعت خودروسازی در اسلواکی با آن روبرو است ، توانایی رقابت با رقبا ، در دسترس بودن نیروی کار با کیفیت و مقررات سختگیرانه است.

صنعت اتومبیل سازی با مدرن ترین کارخانه های تولیدکننده خودرو ، بخش پیشرو در اقتصاد اسلواکی است. ” مهندسی ، متالورژی و سایر صنایع که به تولید خودرو کمک می کنند و آن را به یک صنعت مقطعی تبدیل می کنند.

به عنوان یک نقطه ضعف  میتوان به تعداد کم تأمین کنندگان  قطعات و سیستم خودرو در اسلواکی اشاره کرد ، یعنی کسانی که                می توانند تمام مراحل تولید را از توسعه اجزای منفرد گرفته تا تولید و تحویل بپوشانند.

جسنی با بیان اینکه همسایه اسلواکی مانند مجارستان و جمهوری چک بیشتر شرکت های تولید کننده قطعات را دارند ، گفت: “این شرکت هایی هستند که ارزش افزوده تولید شده در بخش صنعت را افزایش می دهند ، میزان مطلوب تحقیق و توسعه اسلواکی در چگونگی تحرک آینده این شرکتها می باشد”.

جسنی ، خودرو های الکتریکی را فرصتی برای اسلواکی می داند ، زیرا این یک فناوری است که هنوز هم به پیشرفت تکنولوژی زیادی نیاز دارد ، و هرکسی که می خواهد در صنعت خودروسازی آینده جایگاهی داشته باشد ، باید در آن قدرتمند باشد.

اتحادیه تولید کنندگان باتری در اسلواکی ، که راه اندازی آن توسط Maroš čefčovič معاون رئیس جمهور در اتحادیه انرژی اعلام شد ، ممکن است در تقویت موقعیت اسلواکی در آن کمک کند.

چفیوویچ گفت: “این اولین قدم برای اسلواکی است که نه تنها یک ابرقدرت در تولید خودرو باقی می ماند بلکه به یک ابرقدرت در تولید اتومبیل های برقی تبدیل می شود.” اروپا از سال 2025 به بعد نیاز به تولید باتری های کافی به ارزش 250 میلیارد یورو در سال دارد ، در حالی که بیش از 20 کارخانه گیگا در اروپا احداث می شوند. ممکن است یکی از کارخانه تولید کننده در اسلواکی ساخته شود.

مقابله با کمبود نیروی کار

این پیشرفت قبلاً توسط برخی در صنعت خودروسازی با دستمزدهای بالاتر از متوسط در اسلواکی صورت گرفته است. VW اسلواکی کارگران جدیدی را با بالاترین متوسط دستمزد در صنعت خودروی اسلواکی – بیش از 1800 یورو ، از جمله جوایز – جذب می کند. متوسط دستمزد ماهانه اسمی در سه ماهه دوم سال 2018 به 1.004 یورو افزایش یافته است.

 JLR در نیترا با اتحادیه های صنفی محلی در مورد افزایش دستمزد بین 5.43 تا 10 درصد ، حتی قبل از آغاز رسمی تولید ، موافقت کرد.

ZAP سه راه برای مقابله با فقدان نیروی کار را مشخص کرده است: آموزش و احراز صلاحیت مجدد وبکارگیری کارگران از کشورهای غیر اتحادیه اروپا ، که دومی از این پس مقام اول را بدست آورده است.

Matušek از ZAP گفت: “تحول در سیستم مدرسه و راه اندازی طرح آموزش دوگانه از اولویت های ما پنج تا شش سال پیش بود.” “با این وجود ، از آنجایی که مشکل یافتن کارگران برای این کارخانجات جدی شد،  استفاده از کارگران خارجی راه حل پیش بینی شده است.”

وی افزود: در حالی که دولت استخدام کارگران کشورهای غیر اتحادیه اروپا را آسان تر کرده است ، اوضاع هنوز هم به مراتب رضایت بخش نیست.مقررات تولید گازهای گلخانه ای همچنان در اروپا سخت تر می شود و به یکی از بزرگترین چالش های صنعت خودرو تبدیل گردیده. به عنوان یکی از آخرین مراحل ، اعضای پارلمان اروپا در اکتبر سال 2018 پیشنهاد کردند که میزان انتشار CO2 اتومبیل های جدید را تا سال 2030, 40 درصد کاهش دهند. Matušek   این پیشنهاد را یک جاه طلبی بلند از سوی سیاستمداران فاقد دید واقع گرایانه نسبت به فناوری های فعلی پیشرانهای جایگزین می داند. Matušek. گفت “ما باید برای تصمیم نهایی صبر کنیم ، اما اگر کاهش fina در سطح جاه طلبی های EP باقی بماند ، این تأثیر اساسی بر کل زنجیره تولید در صنعت خودرو ، اشتغال و توزیع ارزش افزوده خواهد داشت.”

2-2 مراحل داوری بین کشور عضو و سرمایه گذار از کشورهای دیگر عضو در زمینه تصمیمات CJEU

دیوان عدالت اتحادیه اروپا(CJEU )خیراً درمورد مسئله نا هماهنگی بین BITS اتحادیه اروپا با قانون اتحادیه اروپا ، سابقه ای را تنظیم کرده است.

CJEU اظهار داشت که بندهای داوری در داخل BITS اتحادیه اروپا ، مانند بند داوری موجود در قسمت. 8 از BIT هلند- اسلواکی ، به دلیل عدم سازگاری با مفاد قانون اتحادیه اروپا ، نامعتبر است.

BITS به عنوان وسیله ای برای تصریح قوانین سرمایه گذاری های خارجی. هلند و اسلواکی (به ویژه سلف قانونی آن جمهوری فدرال چک و اسلواکی) BIT را با هدف حمایت از سرمایه گذاری های متقابل در کشورهای مربوط منعقد کردند. بخش 8 از BIT روند حل و فصل اختلافات را با اعطاء به طرفهای قرارداد حق ارجاع هرگونه اختلاف ، در صورت عدم حل و فصل دوستانه ، به دادگاه داوری تعیین كرد.

در سال 2008 ، Achmea B.V. ، یک شرکت بیمه هلندی که در اسلواکی فعالیت می کند ، در واکنش به سختگیری تنظیم مقررات بخش خصوصی بیمه درمانی ، اقدام به تصمیم گیری سختگیرانه تری در اسلواکی کرد. پس از اینکه دادگاه داوری حکم به نفع Achmea B.V را صادر کرد و اعلام کرد اسلواکی BIT را نقض کرده است ، اسلواکی اقدام به ارائه دادخواست در دادگاه های آلمان کرد. در جریان دادرسی ، اسلواکی صلاحیت دیوان داوری را به چالش کشید و ادعای ناسازگاری بخش 8 BIT با قانون اتحادیه اروپا ، به ویژه مواد 18 ، 267 و 344 آن راکرد.

علاوه بر این ، با توجه به تصمیم Achmea ، سرمایه گذاران کشورهای عضو ممکن است جایگاه فعالیت های تجاری خود را دوباره ارزیابی کنند. عدم حمایت تحت BITS داخل اتحادیه اروپا و عدم امکان داوری اختلافات ممکن است به عنوان انگیزه ای برای انتقال سرمایه گذاری به کشورهای غیر عضو اتحادیه اروپا مانند سوئیس یا در آینده انگلستان باشد. “

این که آیا تصمیم Achmea نشان دهنده موضع نهایی CJEU در رابطه با سازگاری BITS Intra-EU با قانون اتحادیه اروپا است ، هنوز مشخص نشده است. در آینده ، نتیجه گیری CJEU بدون توجه به ماهیت توافق نامه BIT داخل اتحادیه اروپا به چالش کشیده باقی می ماند و یا ممکن است به دلیل ارتباط ویژه با BIT ، جدا شود. با این حال ، با توجه به موضع نسبتاً صریح CJEU و همچنین محتوای ارتباطات ، به نظر می رسد که زمان توافق های داخلی و توافق های داوری موجود در آن ممکن است به پایان برسد.

3-2 صنعت خودرو دستخوش تحولات انقلابی خواهد شد

اسلواکی بخشی از صنعت جهانی خودرو است و از این رو تعرفه واردات Brexit و ایالات متحده و همچنین تشدید مقررات مربوط به انتشار گازهای گلخانه ای ، چالش هایی برای صنعت خودرو در اسلواکی است.

جدا از این موارد ، اسلواکی همچنین باید با کمبود نیروی کار واجد شرایط مقابله کند و صنعت خودروی اسلواکی را در طولانی مدت رقابتی نگه دارد.

سایت اسپکتیترز اسلواکی(TSS) : ازسال 2017 و 2018 تاکنون ، صنعت خودرو در اسلواکی را چگونه ارزیابی می کنید؟

الکساندر ماتوچک : در سال 2017 صنعت خودرو اسلواکی پایدار وتولید خودرو دوباره بیش از یک میلیون اتومبیل در سال بود ، و بخش تأمین کنندگان نه تنها اجزای سازنده خودروسازان در اسلواکی بلکه آنهایی را که در آن سوی مرزها بودند ، تأمین می کردند و 60 درصد از تولید آن را صادر می کردند. این پیشرفت تا کنون بسیار مشابه بوده است ، هرچند شروع تولید در مرکز برند جدید جگوار لندرور انگلیس-هندی در نیترا در اواخر ماه اکتبر ممکن است بر نتایج صنعت خودرو در سال 2018 تأثیر بگذارد.

: TSS بزرگترین چالش هایی که صنعت خودروی اسلواکی با آن روبرو است چیست؟

الکساندر ماتوچک: در كوتاه مدت ، بزرگترین چالش ها تأثیر Brexit است ، زیرا این صنعت به این بستگی دارد كه اتحادیه اروپا و انگلیس در چه شرایطی با هم توافق می كنند و همچنین خطر اعمال تعرفه بر روی خودروهای وارداتی به ایالات متحده است.

در طولانی مدت ، توسعه صنعت خودرو ، نه تنها در اسلواکی ، تحت تأثیر قانون مصوب کمیسیون اروپا در مورد کاهش تولید گازهای گلخانه ای در حمل و نقل جاده ای و افزایش اقدامات ایمنی است که بر سیستم های آینده تحرک تأثیر خواهد گذاشت. سیستم های پیشرانه کنترل رفتار رانندگان و انتظارات نسل جوان نیز بر آینده تحرک تأثیر خواهد گذاشت.

TSS:  به طور کلی آینده خودروهای دارای موتورهای دیزلی و احتراق را چگونه می بینید؟ اعضای پارلمان اروپا نه تنها در مورد کاهش 40 درصدی انتشار CO2 در اتومبیل های جدید تا سال 2030 توافق کردند ، بلکه تعداد فزاینده ای از شهرهای اروپا ممنوعیت خودروهای دیزلی را اجرایی میکنند.

الکساندر ماتوچک :این دو چیز متفاوت است. وسایل نقلیه دیزلی میزان CO2 کمتری تولید می کنند ، یعنی میزان انتشار گازهای گلخانه ای توسط قانون تازه مذاکره اتحادیه اروپا را هدف قرار می دهد. بنابراین جذب بیشتر بازار خودروهای دیزلی با فناوریهای نوین برای تصفیه ذرات و از بین بردن انتشار اکسید نیتروژن باعث ایجاد فرصت های بیشتر برای خودروسازان برای کاهش انتشار CO2 از حمل و نقل خودرو می شود. از طرف دیگر ، کمپین تهاجمی که علیه وسایل نقلیه دیزلی آغاز شده است ، خریداران بالقوه را متلاشی می کند و آنها را به سمت گزینه های دیگر از جمله اتومبیل های بنزینی سوق می دهد. همچنین لازم است اضافه کنیم که ممنوعیت های دیزلی در شهرها ، همانطور که غالباً در رسانه ها ارائه می شود ، مربوط به فناوریهای مدرن دیزل نیست.

از نظر کاهش 40 درصدی CO2 ، پیشنهادی که پارلمان اروپا در حال مذاکره در Trilogue است ، یعنی کمیسیون  پارلمان اروپا و شورا ، باید به عنوان بلندپروازی بالای سیاستمداران فاقد دید واقع گرایانه نسبت به جریان درک شود. فن آوری های پیشرانه های جایگزین در حالی که اروپا را به سمت جهت گیری دقیق بر روی پیشران برقی اتومبیل ها سوق می دهد ، که در آن منبع انرژی باتری است.

ما باید منتظر تصمیم نهایی باشیم اما اگر کاهش نهایی در سطح جاه طلبی های EP باقی بماند ، این تأثیر اساسی بر کل زنجیره تولید در صنعت خودرو ، اشتغال و توزیع ارزش افزوده خواهد داشت.

: TSS راه اندازی اتحاد باتری اسلواکی در اسلواکی را چگونه می بینید ، معاون رئیس جمهور اتحادیه انرژی کمیسیون اروپا ، Maroš Šefčovič ، زمان آن را در اوایل اکتبر 2018 اعلام کرد؟

الکساندر ماتوچک : اتحاد مستلزم همکاری بسیار نزدیک بین صنعت و ظرفیت های تحقیق و توسعه است ، آن هم با تزریق مالی قابل توجهی. لازم به گفتن است که در حال حاضر ، تنها چند نمونه مثبت از چنین همکاری ها در اسلواکی وجود دارد. ما می خواهیم باور داشته باشیم که این ممکن است یکی از انگیزه های شروع چنین همکاری باشد. از طرف دیگر ، ما می دانیم که تمرکز کم بر روی پیشرانه های جایگزین بر اساس باتری می تواند مغایر منافع بلند مدت اروپا باشد. لازم است که توسعه و تولید باتری های کششی جدید آغاز شده و از این طریق پیشروی و وابستگی به سایر گروه های اقتصادی از بین برود. با این وجود ، ما اعتقاد داریم که اروپا باید در چیزهای متفاوتی برتری یابد ، زیرا فضای زیادی در استفاده از گازها ، هیدروژن و سوخت های مصنوعی وجود دارد.

: TSS کمبود نیروی کار یکی از مهمترین مشکلات صنعت خودروی اسلواکی است و آموزش دوگانه یکی از درمان های اساسی است. وضعیت فعلی چیست؟

الکساندر ماتوچک : تا حدودی به لطف ابتکار عمل صنعت خودرو ، سالها پیش قانون آموزش دوگانه در آموزش متوسطه به تصویب رسید. ما فعالانه در اجرای این قانون شرکت کرده ایم ، آن را با داده های واقعی آزمایش کرده ایم و نقاط ضعف را بطور همزمان شناسایی کرده ایم. پس از آن ، این قانون برای ایجاد انگیزه در مدارس و کارفرمایان برای ورود به برنامه آموزش دوگانه اصلاح شد. ما معتقدیم که ما مقدمات اساسی سیستمی را ایجاد کرده ایم تا بتوانیم این طرح را بیشتر توسعه دهیم. در حال حاضر لازم است که نظر کلی منفی در مورد کار در صنعت تغییر یابد و به طور کلی علاقه به مطالعه رشته های موضوعی فنی افزایش یابد.

: TSS از سه راه حل برای فقدان نیروی کار – آموزش دوگانه ، صلاحیت مجدد و واردات کارگران از کشورهای غیر اتحادیه اروپا – راه حل دوم راه حل ارجح است. شرایط فعلی شرایط استخدام بیگانگان در اسلواکی را چگونه ارزیابی می کنید؟

الکساندر ماتوچک : دگرگونی سیستم آموزش و پرورش و راه اندازی طرح آموزش دوگانه از اولویت های ما پنج تا شش سال پیش بود. با این حال ، با توجه به مشکل فوری کارگران گمشده ، شرایط استخدام کارگران خارجی راه حل ارجح است. صنعت اظهار داشت که هرچند در یافتن کارگران جدید ناکام است ، نمی تواند سفارشات و پروژه های جدیدی را تصاحب کند که ممکن است در دراز مدت بسیار خطرناک باشد.

باید اعتراف کنم که اجازه کارگران کشورهای غیر اتحادیه اروپا برای پر کردن جای خالی در اسلواکی آسان تر می شود. اما ما نمی توانیم از سرعت کل فرآیند ساده ترو  انعطاف پذیری برخی وزارتخانه ها برای مقابله با موانع راضی باشیم

: TSS اسلواکی برای حفظ رقابت در صنعت خودرو ، باید بیشتر روی فعالیتهایی با ارزش افزوده ، از جمله تحقیق و توسعه ، تمرکز کند. جایی برای چنین پیشرفتی می بینید؟

الکساندر ماتوچک : ما چنین فضایی را در ایجاد فضای ایجاد انگیزه برای شرکت ها برای ساختن این فعالیت ها در اسلواکی ، بلکه در تحول سیستم آموزش و پرورش نیز می بینیم تا دانشگاه ها ، به ویژه رشته های فنی ، بتوانند دانشجویان را در حد بیشتری جذب کنند. سپس اینها باید در دانشگاهها یا برای تمرین و تحقیق و توسعه و استفاده از دانش آنها در توسعه صنعتی و نوآوری تهیه شوند.

 ZAP: TSS و سایر کارشناسان ادعا می کنند که فضایی برای خودروسازان دیگر در اسلواکی وجود دارد. کجای اسلواکی این خودروساز قصد احداث کارخانه دارد و روی چه نوع تولیدی متمرکز است؟

الکساندر ماتوچک : یک خودروساز دیگر قصد راه اندازی خط تولید خود در اسلواکی دارد. بهترین مکان آن در شرق اسلواکی است و برای متنوع سازی تولید وسیله نقلیه در اسلواکی ، باید روی وسایل نقلیه تجاری سنگین متمرکز شود.

TSS :شما در ماه آوریل 2018به عنوان رئیس جدید ZAP انتخاب شدید برنامه های شما در این موقعیت چیست؟

الکساندر ماتوچک : برای من ، هدف این است که صنعت خودروسازی اسلواکی را رقابتی نگه داریم. ما در ZAP موانعی را تعریف کرده ایم که در راه توسعه دائمی صنعت خودرو در اسلواکی قرار دارند و هدف ما کار در حذف تدریجی آنهاست. من از پیشرفت مانند اصلاح قانون آموزش دوگانه که انگیزه بالاتری را برای کارفرمایان و همچنین مدارس پیوستن به این طرح ایجاد می کند خوشحالم. در کنار نمایندگان دانشگاه ها ، ما در حال کار روی یک پروژه کارشناسی حرفه ای هستیم. در اینجا آرمان ما این است که فارغ التحصیلان فارغ التحصیلان دانشگاه را با مهارت عملی با توجه به نیاز بازار آماده کنیم. ZAP همچنین ایجاد پروژه ای را در زمینه صلاحیت مجدد بیکاران برای نیازهای نه تنها صنعت خودرو در اسلواکی آغاز کرده است. ما همچنین در حال جذب استخدام بیگانگان از کشورهای غیر اتحادیه اروپا هستیم.

ZAP همچنین اخیراً به بخشی از سه جانبه ، یعنی بستر گفتگو بین دولت ، اتحادیه های کارگری و کارفرمایان تبدیل شده است. این امر ما را قادر می سازد تا در ایجاد قوانین و شرایط جدید به سمت تحولات قابل پیش بینی در محیط کسب و کار شرکت کنیم.

صنعت خودروسازی طی سالهای آینده دچار تحولات انقلابی خواهد شد و در طی توسعه سیستم های پیشران جایگزین ، ما می خواهیم بخش مهمی از این تغییر باشد و به این ترتیب انتظارات عظیمی را برای دولت اسلواکی و تغییرات سیستمی ایجاد می کنیم.

2-4 : با استارتاپ اسلواکی خود ملاقات کنید.

در طول سال چندین رویداد اتفاق می افتد که اسلواکی ها ایده ها ، پروژه ها و استارتاپ های خود را ارائه می دهند

گرچه برای تحقیقات و علوم مشهور نیست ، اسلواکی پر از ایده های خوب در انتظار سرمایه گذار مناسب است. بیش از چند ایده خلاقانه متولد اسلواکی ، طرفداران زیادی در سراسر جهان پیدا کرده است ، مانند شارژر دوچرخه سواری Ridelo که در هنگام سوار شدن با دوچرخه ، تلفن هوشمند را شارژ می کند .

 Q&A و بستر رای گیری نهایی برای جلسات و رویدادهای شرکت ، Sli.do یا موارد دیگر. به Aero Mobil ، ماشین پرواز اشاره کرد.

چندین رویداد با ارائه بهترین ایده ها و استارتاپ های اسلواکی در طول سال برگزار می شود ، از جمله Startup Weekend در شهر Žilina شمال اسلواکی. این رویداد در مرحله کشف ، اجرای یک تجارت ، اکوسیستم راه اندازی و ایجاد یک جامعه متمرکز است.

دانیل هارسک ، یکی از برگزارکنندگان Startup Weekend Žilina ، گفت: “ایده اصلی این است که یک ایده را برای به دست آوردن یک محصول کاربردی و همچنین به دست آوردن مشتری یا حداقل علاقه آنها ، دوباره کاری کنید.” استارت آپ های اوایل از آموزش توسط کارآفرینان باتجربه و تمرکز شدید بر روی یک پروژه بهره مند می شوند. ارائه نهایی پروژه برای سرمایه گذاران مهم است و اطلاعاتی در مورد تیم ها ، پروژه های آنها ، مرحله کار و برنامه کاری در اختیار آنها قرار می دهد. هارسك افزود: “ما سعی می كنیم جامعه مبتنی بر استارتاپ در منطقه را با هم همكاری و حمایت كنیم و افراد و فرصت های جالب را به وجود آوریم.”

وی متقاعد شده است که استارتاپ های اسلواکی می توانند در رقابت بین المللی در صدر بایستند و Startup Weekend Žilina یکی از راه های ایجاد اعتماد به نفس در بازرگانان آینده است.

پروژه های ارائه شده در این رویداد بیشتر از لحاظ فنی دارای ویژگی فنی هستند ، گرچه می توان ایده های غیر فنی نیز یافت. اکثر شرکت کنندگان جوانان بین 20 تا 30 سال هستند. سرمایه گذاران اسلواکی و چک معمولاً در این رویداد شرکت می کنند.

سود دو طرف

رویداد مهم دیگر در این زمینه ، کنفرانس FutureNow همراه با جوایز  به منظور پشتیبانی و ایجاد انگیزه در محیط کسب و کار در اروپای مرکزی است.

همانطور که والنتینا کاسپرووی ، مدیر کنفرانس توضیح داد ، سرمایه گذاران فرصتی دارند تا با کسانی که جالبترین و ابتکاری ترین پروژه های منطقه و همچنین نمایندگان شرکتهای موفق در یک مکان را دارند ملاقات کنند.

کاسپروویچ گفت: “بازدید کنندگان می توانند به لطف ابزارهای شبکه ما ، یکدیگر را بشناسند و پایگاهی برای فرصتهای تجاری جدید ایجاد کنند.”

کنفرانس FutureNow در درجه اول از افرادی که از محیط کسب و کار و سرمایه گذاران استقبال می کنند ، به ویژه در زمینه هایی مانند IT ، تأمین اعتبار ، توسعه ، تحرک ، حمل و نقل و بسیاری دیگر استقبال می کند. نمایندگان شرکت ها و سرمایه گذاران شرکت می کنند ، همچنین دانشجویان معمولاً از کالج ها و دانشگاه ها و افراد مبتدی شرکت می کنند. رقابت استارتاپ مشاوره ای برای ارتباط با سرمایه گذاران ارائه می شود.

كاسپروووی گفت: “انجام كسب و كار برای خود تحقق جذاب است اما همچنین راهی برای تغییر جامعه و محیط اطراف برای بهتر شدن است.”

در روز نوآوری در براتیسلاوا ، که توسط اتاق بازرگانی اسلواکی- آلمان (SNOPK) و آژانس تجاری اسلواکی (SBA) برگزار می شود ، شرکت های نوپا ایده ها و مفاهیم خود را ارائه می دهند. ماركوس هالت سخنگوی SNOPK اظهار داشت: آنها عمدتا راه حل های نوآورانه فناوری اطلاعات را برای بخش های مختلف اقتصادی اعمال می كنند

روز نوآوری شامل دو بخش اصلی است. هالت توضیح داد: “کنفرانس نوآوری یک مرور کلی در مورد روندهای فعلی ، راه حل ها و راه های تأمین بودجه ، و به دنبال آن هماهنگی بین شرکت کنندگان ارائه می دهد.

ایده این است که شرکت های عضو SNOPK نوآوری مبتکرانه و استارت آپ های خلاق را زیر یک سقف جمع کنیم

هالت گفت: “هردو طرف می توانند از همکاری متقابل سود زیادی کسب کنند. شرکت ها در صورت داشتن فرصت برای تقویت سبد محصولات خود ، به بودجه دسترسی پیدا می کنند.

به گفته هال ، ایده هایی که توسط استارتاپ ها در روز نوآوری ارائه می شوند جالب هستند و پتانسیل های زیادی را نشان می دهند. البته مهمترین چالش آنها تبدیل ایده های آنها به مفاهیم تجاری مناسب است. این همچنین دلیلی است که رویدادهایی مانند روز نوآوری می تواند برای آنها بسیار مفید باشد.

به عنوان مثال شركت راه اندازي، Agrobotix كه دستگاه هاي كشاورزي هوشمند را توسعه مي دهد ، توسط شركت كنندگان روز نوآوري به عنوان نوآورانه ترين شرکت استار آپ انتخاب شد. هالت گفت: “ما همچنین یک استارتاپ برجسته اسلواکی EcoCapsule داشتیم که درباره این رویداد صحبت کرد.”

چندین شرکت از آلمان با شرکت های تابعه خود درسلواکی در دو سال گذشته در روز نوآوری شرکت کردند که بیشتر از بخش های صنعت ، تجارت و خدمات بودند.

اسلواکی چگونه از نوآوری ها پشتیبانی می کند؟

آیا ایده های خلاقانه ای دارید؟ در اسلواکی ، ممکن است فعلاً منابع پشتیبانی طرح های نوآورانه کم باشد ، اما تغییرات در این خصوص به زودی انجام می شود – البته به آرامی.

سیستم نوآوری اسلواکی پایین تر از حد متوسط ​​اتحادیه اروپا است ، اگرچه برخی از محققان و بنگاه ها به کشور خود امتیاز خوبی می دهند. با این حال ، پشتیبانی تحقیق و توسعه اسلووا کیا کمترین میزان در بین کشورهای گروه ویزگراد (14) است.

سهم کل سرمایه گذاری تحقیق و توسعه در تولید ناخالص داخلی در جمهوری چک بیش از دو برابر بیشتر از میزان در اسلواکی است. علاوه بر این ، صندوق های فقط یک چهارم کل بودجه اسلواکی را تشکیل می دهند ، بخش خصوصی مجارستان نیمی از آن را تشکیل می دهد.

به گفته كولزر ، تمام كشورهای V4 دسترسی مساوی به بودجه اتحادیه اروپا دارند اما وقتی صحبت از ترسیم واقعی صندوق های اتحادیه اروپا می شود ، اسلواكی عقب مانده است. در پایان ژانویه سال 2018 ، این کشور تنها 4 درصد از 2.2 میلیارد یورو آن را از تحقیق و نوآوری برنامه عملیاتی 2014-2020 (OP VAI) اختصاص داده بود. الف کولزر به The Slovak Spectator گفت: “راندمان طرح نهایی نسبت به محیط اطراف و دوره قبل ضعیف تر است.”

دانیل استراکا از سازمان اسلواکی برای تحقیقات و توسعه فعالیت ها (SOVVA) گفت ، نوآوری های اسلواکی به پول اتحادیه اروپا وابسته است. حداکثر 89.1 درصد از منابع خارجی ، که 39.4 درصد از کل منابع را تشکیل می دهد ، از اتحادیه اروپا تأمین می شود.

استراکا به تماشاگر اسلواکی گفت: “این سرمایه ها فقط به عنوان مکمل منابع ملی تلقی می شوند.”

بودجه فعلی اتحادیه اروپا

OPVal از حوزه تحقیق و توسعه در حوزه های استراتژی تخصصی هوشمند سازی 2014-2020 پشتیبانی می کند. در اسلواکی ، دامنه ها شامل تولید بخش حمل و نقل ، مواد غذایی سالم ، مسائل زیست محیطی ، فناوری های دیجیتال و صنعت خلاق هستند.

این برنامه توسط وزارتخانه های آموزش و پرورش و اقتصاد اداره می شود ، در حالی که سازمان های تابعه آنها ، آژانس تحقیق و آژانس نوآوری و انرژی اسلواکی (SIEA) ، مراحل پشتیبانی را اجرا می کنند. فراخوان های اخیر برای حمایت از تمرکز بر بسیج تیم های تحقیقاتی عالی ، مراکز تعالی ، مراکز تحقیقاتی تیمی و تحقیق و توسعه استراتژیک بلند مدت در حوزه ها است.

کمیسیون اروپا (EC) یک طرح ویژه برای ابزارهای کوچک و متوسط( SME Instrument Instrument) ارائه می دهد که در جهت تبدیل محصولات تحقیق و توسعه بنگاههای کوچک و متوسط ​​(SME) به موفقیت تجاری و جذب سرمایه گذاران آینده است. به گفته ایوان فیلوس از شرکت BIC براتیسلاوا ، برای دستیابی به پشتیبانی ، این شرکت باید یک محصول موفقیت آمیز و یک برنامه تجاری خوب داشته باشد.

با وجود این که 11 شرکت اسلواکی تاکنون بودجه دریافت کرده اند ، اکنون در SAFTRA Photonics ، یک دانشگاه معتبر Pavol Jozef Šafárik در Košice ، در این طرح شرکت دارد. محصول من نانوذره ای است که قادر به شناسایی آلاینده های آلی است.

Filus sai گفت: “این شرکت در سال 2017 موفق به کسب دو پروژه SA Instrument و جوایز استارت آپ اسلواکی شد و اکنون به مذاکرات تولید و سرمایه گذار می پردازد.”

ابزار SME Instrument از طریق برنامه Horizon 21 تأمین می شود ، و در سالهای قبل 20-2020 میلیارد یورو اختصاص یافته است. تاکنون 158 شرکت کننده از اسلواکی در برخی بیش از یک بار در Horizon 2020 شرکت کرده اند. وب سایت Innonew گزارش داد که موفق ترین شرکت ، Ener chemica Trading ، مبلغی بالغ بر 15 میلیون یورو جذب کرده است.

بنیاد در مقابل تحقیق کاربردی

وزارت آموزش و پرورش از طریق برنامه های R&D ، مشوق های تحقیق و توسعه ، فراخوان های عمومی ، برنامه ها و همکاری های بین المللی از پروژه های تحقیق و توسعه حمایت می کند تا بتواند به پیشرفت و توسعه رقابت اسلواکی بیشتر کمک کند. خدمات علمی و فناوری SIEA بودجه خلاقانه ای از ابتکارات اتحادیه اروپا برای حمایت از صنعت خلاق ، REKA ، Eurostars و ECSEL JU مدیریت می کند.

مشوق های تحقیق و توسعه فقط از تحقیق و توسعه کاربردی پشتیبانی می کنند ، در حالی که سایر طرح ها از تحقیقات اساسی و کاربردی پشتیبانی می کنند.

بخش علم و فناوری این وزارتخانه نوشت: این سیستم از طریق مناقصات اشخاص حقوقی کار می کند و کنسرسیوم ها دانشمندان می توانند از طریق موسسه والدین درخواست کمک کنند.

این وزارتخانه اکنون در حال تهیه برنامه های تحقیق و توسعه ایالتی برای دوره 2019-2023 با توجه به مشوق های 2028 ، تحقیق و توسعه برای سال 2018 2021 ، اجرای فراخوان APVV در سال های 2019-2022 ، برنامه های APVV مصوب در سال 2016 و تمدید برنامه برای بازگشت کارشناسان از خارج از کشوراست . پروژه دیگر نقشه راه برای زیرساخت های تحقیقاتی است که برای همکاری اسلواکی با اتحادیه اروپا متمرکز شده است.

کوپن و پروژه های دیگر

سخنگوی این وزارت ، Maroš Stano گفت: وزارت اقتصاد اکنون برای حمایت از نوآوری محصولات و فرآیندهای تکنولوژیکی محصولات ، کوپن های خلاقانه ای ارائه می دهد.

علاوه بر این ، استانو به حمایت از راه حل های نوآورانه و متوسط و کوچک ، معروف به مفهوم شهر هوشمند اشاره کرد. ابتکار دیگر برنامه و طرح پشتیبانی استارتاپ است.

هدف این وزارت همچنین توسعه همکاری های بین المللی در زمینه تحقیق و توسعه صنعتی به منظور کمک به رقابت بیشتر اسلواکی است. “

SIEA کوپن های خلاق را برای پشتیبانی از صنعت خلاق ، کارگاه های نوآورانه در مدارس و مربیگری شرکت ها مدیریت می کند.

از آگوست سال 2018 ، دفتر معاون نخست وزیر برای سرمایه گذاری و اطلاع رسانی (ÚPVII) اجرای مدل تأمین مالی ترکیبی ، ترکیب منابع عمومی و خصوصی را برای کمک به جوان و متوسط SME در زمینه نوآوری در خارج از کشور آغاز کرد. به گزارش خبرخودرو SITA ، در کل ، پنج پروژه اعلام شد که 16 شرکت به ثبت رسیده اند.

سرمایه گذاری عقب مانده است

منبع دیگر تأمین مالی سهام خصوصی و سرمایه گذاری با ریسک بالا است که از شرکت های جوان با ریسک بالایی حمایت خصوصی می کند.

سرمایه گذاری سهام خصوصی در اسلواکی در سال 2017 تنها به 4 میلیون یورو رسید ، در حالی که براساس آمارهای سهام عدالت خصوصی اروپای مرکزی و شرقی 2017 ، کل 3.5 CEE میلیارد یورو سرمایه گذاری دریافت کرده است. كولسر گفت: جمع آوری سرمایه های سرمایه گذاری منطقه به 360 میلیون یورو رسیده است كه این حجم نسبتاً كوچك در مقایسه با اروپای غربی است.

كولزر گفت: “اتحادیه اروپا هم از نظر اندازه متوسط سرمایه گذاری و هم به طور كلی بودجه از ایالات متحده عقب است.

به گفته كولزر ، این روند در حال رشد است. جمع آوری کمک های مالی کل CEE در مقایسه با سال 2016, 46 درصد رشد داشته است.

پشتیبانی تغییر خواهد کرد

چرخش دهه فرصت های پشتیبانی را تغییر خواهد داد. در حالی که اتحادیه اروپا ممکن است بودجه را کاهش دهد ، اسلواکی تعهد خود را برای توسعه پایدار اتخاذ کرده و براساس دستور کار OECD 2030 ، نوآوری را یک نیاز اساسی قلمداد می کند

طبق برنامه ÚPVII ، برنامه های تحقیق و توسعه ایالتی 2019-2023 بزرگترین ابزار خواهد بود. بودجه تخمین زده شده برای برنامه های مربوط به حوزه های اسلواکی 450 میلیون یورو است. سایر مناطق تمرکز شامل ادغام اسلواکی در منطقه تحقیقاتی اروپا ، مشارکت بیشتر در پروژه های بین المللی و پشتیبانی از SME است که تا سال 2030 به حدود 61 میلیون یورو خواهد رسید.

Filus گفت ، Horizon Europe ، جانشین برنامه Horizon 2020 ، در حال حاضر در مرحله مقدماتی EC است. در حال بررسی عناصر بودجه دو هیبریدی است مسیر یاب به شرکتها در مرحله اولیه توسعه محصول کمک می کند در حالی که Accelerator به شرکتهای آماده کمک می کند تا وارد بازار شوند و محصول خود را توزیع کنند.

چه کاری باید انجام دهیم؟

به گفته Straka ، این سیستم ممکن است با ثبات محیط ، اولویت بندی دولت از این بخش و حمایت از محققان عالی بهبود یابد. مثال خوب ثبات در سوئیس است ، جایی که به اصطلاح سه شب معتبر است.

استراكا گفت: “كاهش سرمايه گذاري تحقيقات و توسعه دولت ، براي تحقيقات صنعتي از بودجه دولت.”

کولزر گفت ، این کشور باید سرمایه گذاری ها را در مناطق اقتصادی آینده نگر و مشارکت دانشمندان ، نهادها و شرکت های اسلواکی در برنامه های اتحادیه اروپا افزایش دهد.

کولزر گفت: “ما باید شرایط را برای بازگشت دانشمندان برتر از خارج از کشور یا حداقل اتصال آنها با تیم های تحقیقاتی در اسلواکی فراهم کنیم.”

2-7 چگونه با ضایعات کنار بیاییم

اسلواکی در امر بازیافت و جداسازی زباله عقب مانده است. اما نمونه هایی از کشورها و شرکتهایی وجود دارد که می تواند از آنها بیاموزد.

به عنوان مثال ، شرکت Heineken سعی در کاهش میزان ضایعات غیر قابل بازیافت تولید شده و دستیابی به بالاترین میزان ممکن از زباله های بازیافتی دارد.

هانا یمکووی ، مدیر روابط شرکت های هایکنن اسلواکی  گفت: “این به معنای تولید هر چه کم تر ممکن ، در حد ایده آل و غیر قابل بازیافت است که در حین بازیافت تا حد امکان در محل های دفن زباله خاتمه می یابد.”

برای رسیدن به این هدف ، کارخانه جداسازی مؤثر زباله را شامل می شود که شامل یک سیستم پیچیده آموزش و اطلاع رسانی به کارمندان ، بررسی کنترل ها و همچنین جستجوی روش ها و راه حل های جدید برای مقابله با زباله است. در حال حاضر آنها تقریباً 99 درصد از محصولات جانبی ، بسته بندی و زباله های صنعتی را بازیافت می کنند.

شیمکووی افزود: “محصولات جانبی مانند مخمر و دانه آبجو دوباره به عنوان علوفه برای حیوانات استفاده می شود.”

موضع اسلواکی خوب نیست

به طور کلی ، اسلواکی هنوز هنگام بازیافت و تفکیک زباله از سایر کشورهای اتحادیه اروپا عقب مانده است.

داده Eurostat حاکی از آن است که در سال 2016 ، تقریبا 67 درصد زباله های عمومی در محل های دفن زباله پایان یافت ، در حالی که تنها 23 درصد بازیافت می شدند.

علاوه بر این ، این کشور در بین آن دسته از کشورهای عضو اتحادیه اروپا ظاهر شد که در معرض خطر از دست رفتن هدف بازیافت 20 تا 50 درصد پسماند هستند ، که ناشی از گزارش اخطار اولیه است که در اواخر ماه سپتامبر توسط کمیسیون اروپا منتشر شده است. به منظور کمک به کشورها ، کمیسیون اقتصادی اقدامات ویژه کشور را برای بستن شکاف توصیه کرد.

در گزارش EC آمده است: “اگر به سرعت توسط مقامات ملی و محلی اجرا شود ، این اقدامات پیشنهادی باعث کاهش چشمگیر خطر عدم دستیابی به اهداف خواهد شد.”

سخنگوی این دفتر ، Tom، Ferenčák گفت: وزارت محیط زیست سیاست های مدیریت پسماند خود را برای جداسازی و بازیافت بیشتر و دفن زباله کمتر تنظیم می کند.

این تغییرات قرار است با یک قانون جدید در مورد هزینه های دفع زباله که مجلس در اکتبر سال 2018 تصویب کرده  معرفی شود.

آخرین مورد در سپتامبر 2018 به تصویب مجلس رسید. این خبرنامه SITA نوشت: این هزینه برای دفن زباله که در حال حاضر در پایین ترین سطح اروپا قرار دارد ، افزایش یافته است.

نمونه هایی که باید دنبال شود

اسلواکی می تواند از چندین کشور که انتقال به اقتصاد مدور کامل تردارند بیاموزد. به گفته ایوانا Maleš ، بنیانگذار موسسه اقتصاد حلقوی در اسلواکی ، این کشورها شامل هلند ، سوئد ، فنلاند ، نروژ ، دانمارک و ایتالیا است.

Maleš به The Slovak Spectator گفت: “روند پیشرفت اسلواکی به آرامی به این کشورها می رسد ، اگرچه آنها از محیط های فرهنگی متفاوت به وجود می آیند.”

به گفته جانا Šťastná ، یک مسئول اقتصادی برای مدیریت آب و محیط زیست در سفارت هلند در اسلواکی ، در هنگام مبارزه با زباله مهمترین چیز است که در وهله اول ایجاد نشود و از استفاده مجدد در هر زمان ممکن استفاده شود.

Ifastná به The Slovak Spectator گفت: “در صورت ایجاد زباله ، تلاش می شود مواد از زباله ها بازیابی شوند.”

هلند بیشتر از حد متوسط ​​اتحادیه اروپا زباله سوزانده است. تاکنون ، سرمایه گذاری های ویژه خصوصی و دولتی برای نوآوری وجود دارد که به دنبال چگونگی استفاده بیشتر از CO2 برای بستن حلقه هستند.

علاوه بر این ، دفن زباله در هلند بسیار گران است ، که باعث می شود شرکت ها به دنبال راه حل های ابتکاری باشند.

اوستنی گفت: “دولت هلند یک ابزار ویژه برای حمایت بیشتر از مشاغل ، به اصطلاح معاملات سبز ، با هدف از بین بردن موانع و تسریع ابتکارات پایدار دارد.”

کمک به اسلواکی

هلند در کمک به اسلواکی در کاهش ضایعات بسیار فعال بوده است. به عنوان مثال ، در سال 2018 ، سفارت هلند شریک جشنواره Pohoda بود که در زمینه کاهش ضایعات در طول این رویداد مشهور و موفق است. سفارت همچنین از این گفتگو در موضوعاتی مانند اقتصاد مشترک ، شهرهای هوشمند ، تحرک پایدار پشتیبانی کرده است ، که این نیز بخشی از جلوگیری از زباله است. در بهار ، دو نماینده اسلواکی از هلند بازدید کردند که یکی از آنها با هدف تمرکز بر اقتصاد مدور امده بود

چاستنی گفت: “نمایندگان به اسلواکی بازگشتند و اکنون در مورد امکان ایجاد سکو اسلواکی  برای اقتصاد مدور گرفته شده از مدل هلندی ، به عنوان عملی برای اسلواکی ، گفتگو می کنند.”

به غیر از هایینکن اسلواکی ، سایر شرکت های هلندی نیز از محیط زیست مراقبت می کنند. یونیلور رویکرد مقابله ای با زباله های پلاستیکی دارد. بازیافت پلاستیک دامنه فعالیت NMH در Sered است ، و Philips Lighting ، که در حال حاضر Signify نام دارد ، در راه حل نور کارآمد پیشرفت کرده است

Šťastná با بیان اینكه آنها در ارزیابی تقریباً 100 سفارتخانه و مأموریت هلند در جایگاه دوم قرار دارند ، گفت: “این كار با بازسازی پایدار ساختمان ما از یك سال پیش آغاز شده و با اقدامات در زمینه كاهش زباله ادامه دارد.”.

2-9 :ظهور فن آوری های پاک در اسلواکی

جهان در حال تغییر از سنتی به بعد صنعتی است

علاقه مردم به محیط اطراف افزایش می یابد. فناوری پاک ، همچنین به عنوان cleantech شناخته می شود ، این علاقه را تحریک می کند و سیاره را برای نسل های آینده حفظ می کند.

کارشناسان و علاقه مندان فکر می کنند که اسلواکی از پتانسیل های زیادی در استفاده از مفهوم cleantech برخوردار است. به گفته رادوسلاو موزرا ، شریک شرکت Solved – The Cleantech ، یک سرویس مشاوره فنلاندی و اسلواکی ، این کشور از طبیعت شگفت انگیز ، تنوع زیستی ، ذخایر منابع غنی و جنگل زدایی چشمگیر برخوردار است.

توسعه راه حل های cleantech به ویژه در نوآوری حمل و نقل و تحرک مشهود است. Mizera گفت که این شامل سیستم های اتومبیل نسل جدید ، از جمله ایستگاه های شارژ ، زیرساخت ها و مدل های تجاری محدود است.

موزرا به The Slovak Spectator گفت: “اگرچه از نظر شرایط طبیعی و اقتصاد پتانسیل وجود دارد ، اکنون این سؤال مطرح است كه چگونه می توان از پتانسیل ها واقعاً بهره برداری كرد و آن را از بین برد.” وی افزود که برخی از راه اندازی ها در حال حاضر این کار را انجام می دهند.

بهبود محیط

Cleantech سیستمی از فرایندها ، محصولات و خدمات است که هدف آن کاهش تأثیرات منفی بر محیط زیست است. این شامل تمام فن آوری هایی است که به بهبود بهره وری انرژی در صنعت ، استفاده از منابع به روش پایدار و حفاظت از محیط زیست کمک می کند.

به گفته Mizera ، Cleantech شامل فن آوری های پاک تر و راه حل های کشاورزی محیط زیست ، انرژی ، حمل و نقل ، تحرک ، شهرنشینی و راه حل های هوشمند است. Mizera گفت که منشأ این اصطلاح ، معادل خارجی آن Greentech ، از دره سیلیکون است.

وزارت محیط زیست این مفهوم را با انتقال به یک اقتصاد مدور کم مصرف کربن و دارای منابع ، ترکیب می کند.

سخنگوی این وزارتخانه ، Tomáš Ferenčák به سخنگوی اسلواکی گفت: “تنها الگویی از اقتصاد که تأثیر فعالیت اقتصادی بر محیط زیست را در نظر گرفته و رویکردهای نوآورانه را بکار می برد ، می تواند رشد هوشمندانه ، پایدار و فراگیر را فراهم کند.”

اقتصاد دایره ای روی فرآیندهای تولید متمرکز است که باعث کاهش میزان زباله های غیر قابل بازیافت و خطرناک ناشی از تولید ، ساده سازی جمع آوری و استفاده از منابع و طراحی هوشمندانه محصولات می شود. در عمل ، این شامل استفاده مجدد ، تعمیر ، نوسازی و بازیافت مواد و محصولات موجود است.

شرکت ها درک می کنند

در حالی که شرکتهای کوچک و متوسط ​​(SMEs) گرایش بیشتری به نوآوری دارند ، شرکت های بزرگ نیز در زمینه ترخیص کالا از گمرک شرکت می کنند. بزرگترین آلاینده هوا صنعتی در اسلواکی ، ایالات متحده استیل کوشیس ، کاهش بار زیست محیطی و افزایش راندمان را یک هدف استراتژیک بلند مدت می داند. Lubomíra Šoltésová ، مدیر روابط عمومی شرکت و مدیر مرکز بازدید کنندگان ، به حداکثر استفاده از گازهای متالورژی ثانویه برای کاهش مصرف کک ، زغال سنگ و گاز طبیعی در تولید آهن و فولاد خوک اشاره کرد.

toltésová به نماینده اسلواکی گفت: “ما سعی می کنیم از گرمای دودکش ها از فرآیندهای خود استفاده کنیم تا تقاضای سوخت-انرژی تولید انفجار گرم در کوره های انفجار را کاهش دهیم.”

دیگر آلاینده اصلی شرکت نفت Slovnaft است. از نظر زیست محیطی ، لادیسلاو پروچازکا از بخش ارتباطات بازاریابی شرکت ها و بازاریابی در اسلوینفت بر بازیافت فلزات ، پلاستیک ها ، زباله های برقی و پتروشیمی و معرفی جدیدترین فناوری های تصفیه روغن معدنی ناشی از قانون تأکید کرد.

پروچازکا به The Slovak Spectator گفت: “در آینده ای نزدیک ، ما قصد داریم مشعلهای کم انتشار را روی دیگهای بخار واحد اتیلن و خلاء هیدروکرکر نصب کنیم تا انتشار اکسید نیتروژن کاهش یابد.”

از سال 2005 ، Tepláreň Košice 125 میلیون یورو از بودجه خود را به همراه منابع اتحادیه اروپا در پروژه های زیست محیطی و نوسازی سرمایه گذاری کرده است

این شرکت به گفته دیانا کوزوکووی ، رئیس دفتر رئیس هیئت مدیره Tepláreň Košice ، گفت که این شرکت دیگهای بخار را برای افزایش راندمان انرژی و کارآیی از سال 2017 جایگزین کرده است.

همه چیز باید  هوشمند باشد

علاوه بر این ، مفهوم cleantech عبارت محبوب “هوشمند” را شامل می شود که استفاده از فناوری های نوآورانه در فضاهای عمومی در شهرها ، مناطق و مناطق دیگر را پوشش می دهد. 10 سال پیش ، ما قبلاً در مورد راه حل هایی صحبت می کردیم که پایدار و سازگار با محیط زیست باشند ، کیفیت زندگی را بهبود بخشیده و تأثیر مثبتی بر جامعه و اقتصاد می گذارد.

موزره گفت: “این یک برداشت متقابل است – پیوند بین اقتصاد ، توسعه اجتماعی ، محیط زیست و محیط زیست.” فن آوری های هوشمند غالب در شهرهای اسلواکی عبارتند از چراغ های عمومی ، عبور از چشم اندازهای عابر پیاده ، خدمات عمومی الکترونیکی ، پوشش Wi-Fi ، سیستم های پارکینگ ، خدمات مشترک و فناوری های صرفه جویی در مصرف انرژی و مدیریت پسماندهای محیطی.

در حالی که کشورهای نوردیک هوشمندانه ترین ایده ها را عملی کرده اند ، در اواخر ماه سپتامبر Smart شهرهای Klub که یک سکوی پشتیبانی اسلواکی است ، به منظور بهره مندی از دانش و فن آوری نروژی ، تفاهم نامه همکاری با شبکه Smart City نروژ را امضا کردند. .

موزره گفت: “چنین زیرساخت های blockchain در مقایسه با بیت کوین سازگار با محیط زیست است زیرا مردم به ارز مین نیاز زیادی ندارند.”

استخراج معادن سکه های رمزگذاری اضافی از پرداخت رمزنگاری را برای حل معماهای ایجاد شده توسط شبکه cryptocurrency بدست می آورد.

استارتاپ های موفق

استارتاپ های اسلواکی عقب نمی ماند. موزرا به اکوکپسول اشاره کرد ، یک خانه خرد به شکل تخم مرغ که از انرژی خورشیدی و باد استفاده می کند ، آب باران را در یک مخزن آب جمع می کند و به صاحبان این امکان را می دهد تا از دسترس زیرساخت ها زندگی کنند. یکی از توسعه دهندگان آن ، ایگور چک ، همچنین در پروژه Nice Vision از نمای خورشیدی کار می کند.

راه اندازی دیگر Domotron است ، سیستم مدیریت فناوری خانه که شامل روشنایی ، گرمایش و سرمایش ، پنجره های لوور ، تهویه ، امنیت ، صدا ، آبیاری و صرفه جویی در مصرف انرژی است. در زمینه حمل و نقل ، C2i اجزای مبتنی بر کربن را برای خودروها در Dunajská Streda تولید می کند. علاوه بر این ، Mizera. به توسعه کشاورزی اکولوژیکی و محلی توسعه یافته ، کارخانه های تصفیه فاضلاب ، تقسیم دوچرخه ، اتومبیل سازی و تولیدکننده اسکی چوبی Forest Skis اشاره کرد. در بخش فناوری اطلاعات ، Decent یک استارت آپ با زیرساخت های زنجیره ای خاص خود است که اولین عرضه سکه اسلواکی اولیه (ICO) را ساخته است.

ICO معادل cryptocurrency با پیشنهاد عمومی عمومی است که برای فروش وجه از سرمایه گذاران فردی با فروش نشانه های دیجیتال استفاده می شود.

آموزش و ویرایش مورد نیاز است

به گفته Mizera ، علاقه به cleantech به آموزش بستگی دارد زیرا افراد می توانند درک بهتری از تأثیر این فناوری در طول درس های زیست محیطی در مدارس ، برنامه ها و دوره های آموزشی داشته باشند. عنصر ضروری دیگر ، ویرایش در موضوعات منابع تجدید پذیر ، پس انداز انرژی و فن آوری loT است.

در سال 2016 ، در دوره ریاست جمهوری اسلواکی از شورای اتحادیه اروپا (SK PRES) ، وزارت محیط زیست به اصطلاح اصلاح فرآیند اقتصاد سبز براتیسلاوا را آغاز کرد ، که در طی آن قصد دارد تا کنفرانس های بین المللی از جمله دوره های انتقال به اقتصاد سبز را برگزار کند ( T2gE) ابتکار عمل.

در سال 2017 ، این وزارتخانه به همراه سازمان توسعه صنعتی سازمان ملل متحد (UNIDO) ، وزارت اقتصاد و سفارتخانه های نروژ و هلند در اسلواکی ، كنفرانس مربوط به اقتصاد دایره ای را در بخش خودروسازی “رانندگی به سمت دایره” ترتیب دادند.

در حال حاضر ، وزارتخانه است

تهیه اسناد استراتژیک مانند استراتژی سیاست های زیست محیطی اسلواکی تا سال 2030 و استراتژی توسعه کم کربن اسلواکی تا سال 2030 با دیدگاه 2050.

آژانس محیط زیست اسلواکی (SAŽP)  بستر اطلاعاتی برای اقتصاد سبز فراهم می کند که از طریق آن شرکت ها می توانند تجارب مبادله کنند ، راه حل های جدید و مشارکت های جدید را جستجو کرده و اطلاعات را منتشر کنند.

حالت تضعیف و قوانین

به گفته Mizera ، بزرگترین پتانسیل در تغییر فضای کسب و کار در جهت ایجاد نوآوری ، شبکه سازی ، خوشه بندی و همکاری بهتر با دانشگاه ها است. اسلواکی باید بهترین روشها را از کشورهای نوردیک ، اتریش ، سوئیس و آلمان به کار گیرد. به عنوان مثال ، فنلاند با تصویب قوانین بسیار دقیق تحول یافته است.  Mizeraگفت: “مطمئناً باید قوانین سختگیرانه و اجرای قانون در اسلواکی وجود داشته باشد.” وی به چین اشاره کرد که یک سوم از کل سرمایه گذاری های پاکسازی جهان را سرمایه گذاری می کند. بازار آن با حمایت عمومی و قیمت های مقرون به صرفه ، بیش از نیمی از وسایل نقلیه الکتریکی معامله شده جهان را دریافت می کند.

 Mizeraبا بیان اینکه نروژ نیز از خرید اتومبیل های برقی به طور قابل توجهی پشتیبانی می کند ، گفت: “در حال حاضر داشتن یک اتومبیل کلاسیک با موتور احتراق در چین بسیار گرانتر است.”

Mizeraگفت ، یارانه ها نباید تحریف کنند بلکه صنعت بدون کربن را آغاز کنند. مشکل این است که اقتصاد فسیلی در حال حاضر یکی از مناطق با یارانه در جهان است.