یکی از روش های اخذ اقامت کشور اسلواکی مهاجرت از طریق تمکن مالی یا خود حمایتی است. در بیشتر روش های مهاجرتی، متقاضیان باید به طور دائم در کشورهای اروپایی فعالیت های اقتصادی انجام داده یا این که کار کنند و به دولت مالیات پرداخت کنند. متقاضیانی که از طریق تمکن مالی به کشور اسلواکی مهاجرت کرده و اقامت این کشور را اخذ می کنند، مجبور به کار در این کشور نیستند و از پرداخت مالیات به دولت معاف می شوند. به طور کلی می توان گفت اقامت اسلواکی از طریق تمکن مالی بیشتر برای افرادی مناسب است که در زندگی از رفاه نسبی برخوردارند و برای گذراندن زندگی نیازی به کار کردن در اسلواکی را ندارند.

یکی از اولین اقدامات برای مهاجرت به اسلواکی از طریق خود حمایتی، مشورت کردن با مشاوران و وکلای حرفه ایی یک موسسه مهاجرتی معتبر است. موسسه مهاجرتی تیدی پارس با داشتن سال ها تجربه در زمینه مهاجرت و همچنین با داشتن مشاورین مهاجرتی که در این زمینه تخصص دارند، به عنوان یکی از بهترین موسسات مهاجرتی شناخته شده است. متقاضیان با مراجعه به این موسسه می توانند با توجه به شرایطی که از نظر مالی یا تحصیلی دارند، با راهنمایی وکلای این موسسه بهترین نوع مهاجرت را انتخاب کنند. موسسه مهاجرتی تیدی پارس از طریق وکیل های خود اقدام به انجام امور مهاجرت و اخذ پاسپورت می نماید و تمام راهکاری لازم برای اخذ اقامت را به متقاضیان ارائه می دهد.

اقامت اسلواکی از طریق خود حمایتی یا تمکن مالی یکی از سریع ترین روش های مهاجرتی بوده و افراد متقاضی می توانند بعد از چند ماه کارت اقامت خود را دریافت کنند. سایر روش های اقامتی از جمله اقامت از طریق ثبت شرکت یا اقامت از طریق کار، به خاطر پیچیده بودن پرونده ایی که دارند، زمان طولانی تری می برند ولی در این روش متقاضی با داشتن مدارک لازم می تواند خیلی سریع اقامت کشور اسلواکی را دریافت کند. یکی از مهمترین دلایلی که موجب شده بسیاری از فراد از طریق تمکن مالی به اسلواکی مهاجرت کنند این است که  فرد متقاضی می تواند در صورت دلخواه در کشور اسلواکی سرمایه گذاری کند. از دیگر مزیت های مهاجرت به اسلواکی از طریق تمکن مالی می توان به تحصیل رایگان فرزندان افراد متقاضی در کشور اسلواکی اشاره کرد. دولت اسلواکی این امکان را در اختیار فرزندان افراد متقاضی قرار می دهد که به طور رایگان در این کشور تحصیل کرده و از کلیه استانداردهای آموزشی این کشور بهره مند شوند.

به طور کلی کشور اسلواکی در مقایسه با سایر کشورهای اروپایی، شرایط بهتری برای مهاجرت در نظر گرفته است و افراد متقاضی می توانند به روش های زیادی اقامت این کشور را بگیرند. این کشور محدودیتی برای مهاجرین در نظر نگرفته است و افراد متقاضی در صورت داشتن شرایط لازم و مدارک مورد نیاز می توانند برای تحصیل، سرمایه گذاری ، ثبت شرکت، خرید ملک و کار به اسلواکی مهاجرت کرده و اقامت دائم این کشور را دریافت کنند. اخذ اقامت اسلواکی از طریق تمکن مالی در مقایسه با سایر روش های اخذ اقامت هزینه بیشتری دارد ولی به عنوان یکی از سریع ترین روش های اخذ اقامت شناخته شده است به همین دلیل افرادی که از تمکن مالی خوبی برخوردارند بیشتر از این روش برای اخذ اقامت اسلواکی استفاده می کنند. نیازی نیست افرادی که از این طریق به اسلواکی مهاجرت می کنند، سرمایه خود را از کشور خارج کنند و فقط با داشتن گواهی تمکن مالی و گردش مالی می توانند به دولت اسلواکی ثابت کنند که قادر به پرداخت هزینه های زندگی خود و خانواده شان هستند. با این حال افرادی که تمایل به سرمایه گذاری در این کشور دارند، هیچ محدودیتی در این زمینه ندارند و در صورت دلخواه می توانند در کشور اسلواکی اقدام به سرمایه گذاری کنند. مهاجرینی که از طریق تمکن مالی اقامت اسلواکی را می گیرند می توانند مانند سایر افراد از مزایای زندگی  در کشور اسلواکی از جمله خدمات درمانی و بهداشتی بهره مند شوند. 

متقاضیان برای مهاجرت به اسلواکی از طریق تمکن مالی یا خود حمایتی باید سند ملکی و سود سپرده بانکی داشته باشند تا تمکن مالی خود را به دولت اسلواکی ثابت کنند. متقاضیانی که شرکت های خصوصی  دارند یا این که سود سهام دریافت می کنند نیز باید کلیه مدارک خود را برای اثبات تمکن مالی به سفارت ارائه دهند. افراد بازنشسته علاوه بر این مدارک باید فیش حقوق بازنشستگی خود را ارائه دهند و به دولت اثبت کنند که بدون کار کردن در اسلواکی می توانند هزینه های زندگی خود را پرداخت نمایند.

اقامت تحصیلی اسلواکی از طریق تمکن مالی

هزینه تحصیل در اسلواکی در مقایسه به سایر کشورهای اروپایی، ارزان تر بوده و به همین دلیل بسیاری از افراد این کشور را برای ادامه تحصیل انتخاب می کنند. هزینه تحصیل در کشور اسلواکی با توجه به دانشگاه و رشته تحصیلی متفاوت است و دانشگاه ها و کالج های این کشور هزینه های متفاوتی دارند. افرادی که در دانشگاه های دولتی و به زبان اسلواکیایی تحصیل می کنند، نیازی به پرداخت هزینه های تحصیلی ندارند و هزینه تحصیل برای آنها کاملاً رایگان است. متقاضیانی که قصد دارند به زبان انگلیسی ادامه تحصیل دهند، باید هزینه تحصیل خود را به طور ماهیانه پرداخت کنند و با داشتن گردش مالی ثابت کنند که در پرداخت هزینه های تحصیلی خود با مشکلی مواجه نمی شوند.

 به طور کلی دانشجویان برای تحصیل در دانشگاه های کشور اسلواکی باید تمکن مالی کافی داشته باشند تا بتوانند هزینه های تحصیلی و زندگی روزمره خود را پرداخت کنند. متقاضیان برای تحصیل در اسلواکی از طریق تمکن مالی باید مدارک ضروری از جمله گردش حساب بانکی خود را به سفارت ارائه دهند تا بتوانند ویزای تحصیلی این کشور را دریافت کنند. به طور کلی متقاضیانی که قصد ادامه تحصیل در دانشگاه های اسلواکی را دارند، علاوه بر اثبات تمکن مالی و ارائه گواهی آن باید برای دریافت پذیرش دانشگاه به طور مستقیم درخواست خود را به دانشگاه مورد نظر ارائه دهند. همچنین برای اخذ اقامت تحصیلی اسلواکی از طریق تمکن مالی ، دانشجو باید مدارک تحصیلی قبلی اش را در اختیار دانشگاه بگذارد تا اعتبار و ارزش آن مورد ارزیابی قرار بگیرد. کشور اسلواکی در تمام مقاطع تحصیلی دانشگاه های معتبری دارد ولی هزینه تحصیل با توجه به رشته تحصیلی متفاوت است و ممکن است این هزینه افزایش یا کاهش پیدا کند. دانشجویان با داشتن مدارک کافی به دولت اثبات می کنند که در طول دوران تحصیل با مشکلی در پرداخت هزینه ها مواجه نخواهند شد. هماننطور که اشاره شد تحصیل در کشور اسلواکی به زبان رسمی این کشور در دانشگاه های دولتی برای دانشجویان رایگان است اما دانشجویان باید قبل از ورود به دانشگاه با شرکت در کلاس های مخصوص، زبان اسلواکیایی را یاد بگیرند. هزینه شرکت در این دوره ها  درحدود 7000 هزار یورو در سال است و دانشجو باید توانایی پرداخت این هزینه ها را داشته باشد. دانشجویانی که به زبان انگلیسی درس می خوانند، باید به طور متوسط هزینه ایی بین 2000 تا 5000 یورو پرداخت کنند  که ممکن است این هزینه با توجه به نوع رشته تغییر کند.

تحصیل در رشته های پزشکی و دندانپزشکی یکی از بهترین رشته ها بوده و بسیاری از متقاضیان برای تحصیل در این رشته ها به کشور اسلواکی مهاجرت می کنند. تحصیل در رشته های پزشکی در مقایسه با سایر رشته ها هزینه های بیشتری دارد و در نتیجه گردش حساب بانکی فرد متقاضی نیز باید بیشتر باشد. برای ادامه تحصیل در این رشته ها، دانشجویان می توانند بعد از گذراندن دوره های زبان اسلواکی، بدون شرکت در آزمون وارد دانشگاه شوند. تحصیل در رشته های پزشکی تقریباً سال زمان می برد و متقاضی برای ادامه تحصیل در رشته های پزشکی، باید مدارک قبلی خود را نیز ارائه دهد. هزینه تحصیل در رشته های پزشکی در حدود 8000 تا 1000 یورو در سال  است و این هزینه در مقایسه با سایر کشورهای اروپایی بسیار کم تر است. دانشجویان علاوه بر هزینه های تحصیلی باید هزینه های اجاره خانه، زندگی و بیمه  خود را به طور منظم پرداخت کنند. مبلغی که برای سایر هزینه ها وجود دارد به طور متوسط در حدود 500 یورو در طول ماه است.

اقامت اسلواکی از طریق سرمایه گذاری

اقامت اسلواکی از طریق سرمایه گذاری یکی دیگر از روش های اقامتی بوده و مزایای زیادی برای مهاجرین دارد.  متقاضیان برای اخذ اقامت اسلواکی از طریق سرمایه گذاری نیازی به  ارائه مدرک تحصیلی یا مدرک زبان آیلتس ندارند و با داشتن سرمایه مورد نظر می توانند در این کشور مشغول به سرمایه گذاری شوند. متقاضیانی که از طریق سرمایه گذاری اقامت این کشور را می گیرند، نیازی به ارائه سابقه بیمه و سابقه کاری خود ندارند. از دیگر مزایای مهاجرت به اسلواکی از طریق سرمایه گذاری این است که فرد متقاضی می تواند در بانک های این کشور حساب بانکی داشته باشد و بعد از مدتی نیز می تواند ویزا کارت بگیرد.

اقامت اسلواکی از طریق سرمایه گذاری یکی از بهترین نوع اقامت بوده و متقاضیان می توانند بدون ریسک در این کشور اقدام به سرمایه گذاری کنند. با توجه به این که میزان مالیات دریافتی در کشور اسلواکی در مقایسه با سایر کشورهای اروپایی ، خیلی پایین است بسیاری از سرمایه گذاران کشور اسلواکی را برای سرمایه گذاری انتخاب می کنند. متقاضیانی که در حساب بانکی خود مبلغی در حدود 20 هزار یورو داشته باشند، می توانند برای اقامت دائم اسلواکی اقدام کنند.