اخذ اقامت اسلواکی از طریق تحصیل در ایران هر روز به دلیل هزینه پایین و دانشگاه های با کیفیت محبوب تر می شود. همینطور شما در واقع با اخذ اقامت اسلواکی موفق به اخذ اقامت اروپا در واقع می شوید. تحصیل در رشته پزشکی و دندانپزشکی در اسلواکی به شدت در حال افزایش محبوبیت است و دانشجویان بین‌المللی زیادی به ویژه از کشورهای آسیایی برای ادامه تحصیل وارد این کشور می‌شوند. به دانشجویان ویزای نوع D داده می‌شود که با آن اجازه اقامت اسلواکی و کار را دارند. شما پس از اقامت اسلواکی از طریق تحصیل می توانید درخواست اقامت دائم اسلواکی را نمایید. برای گرفتن اقامت اسلواکی باید مراحل قانونی مختلفی را پشت سر بگذارید. موسسه مهاجرتی تیدی پارس از طریق وکیل های خود اقدام به انجام امور مهاجرت و اخذ پاسپورت می نماید و تمام راهکاری لازم برای اخذ اقامت را به متقاضیان ارائه می دهد.

در چند سال گذشته تحصیل در بعضی از کشورهای اروپایی مانند اسلواکی بیشتر از بقیه مورد توجه قرار گرفته است. ارزان‌تر بودن، راحت‌تر بودن گرفتن شرایط اقامتی، عضو اتحادیه شینگن، داشتن دانشگاه‌های معتبر از عواملی است که این روزها دانشجویان را ترغیب کرده است که این کشور را مقصد تحصیلی خود انتخاب کرده و هم اینکه راحت‌تر بتوانند اقامت اروپا را به دست بیاورند. برای همین این روزها شاهد افزایش تقاضای اقامت اسلواکی از طریق تحصیل هستیم.

چرا اقامت اسلواکی از طریق تحصیل

در واقع بهتر است بپرسیم که چرا باید در اسلواکی تحصیل کنید. اسلواکی از کشورهایی است که هزینه اقامت و تحصیل در آن بسیار پایین‌تر از بقیه کشورهای مطرح اروپایی مانند آلمان و فرانسه است. همچنین برخلاف بسیاری از دانشگاه‌ها که بسیاری از مدارک مانند زبان الزامی است، در دانشگاه‌های اسلواکی نیاز به ارائه آن‌ها نمی‌باشد. از طرف دیگر دارا بودن دانشگاه‌های با رنکینگ معتبر در جهان به ویژه در رشته‌های پزشکی و عضو بودن در اتحادیه اروپا باعث شده تا این روزها مقصد بسیاری از دانشجویان ایرانی برای تحصیل و اقامت بعد از آن باشد.

همانطور که مطلع هستید، این روزها شرایط اقامتی اروپا بسیار سخت‌تر شده از گذشته است و بسیاری ترجیح می‌دهند که از طریق درس وارد شوند. پس چه بهتر کشوری را انتخاب کنید که هم عضو اتحادیه اروپا و هم شرایط راحت‌تری داشته باشد. اقامت اسلواکی برای تحصیل می‌تواند به عنوان گزینه عالی برای شما در نظر گرفته شود.

در حالت کلی مزایای تحصیل در اسلواکی که بعد می‌توانید از طریق آن اقامت بگیرید، شامل:

 • معتبر بودن دانشگاه‌ها
 • نیاز نداشتن به مدرک زبان اسلواکی
 • ارزان بودن هزینه‌های تحصیل و زندگی
 • امکان کار دانشجویی در حین تحصیل برای تمام مقاطع
 • معتبر بودن مدارک در تمام دنیا و وزارت علوم و وزارت بهداشت ایران
 • امکان تحصیل به صورت رایگان در صورت تسلط به زبان اسلواکی
 • امکان اخذ اقامت پس از پایان دوره تحصیل
 • امکان درخواست انتقالی به سایر کشورهای اروپایی

هزینه تحصیل و زندگی در اسلواکی

اولین سؤال در خصوص مهاجرت در مورد هزینه تحصیل و زندگی است. اسلواکی از کشورهایی متوسط هزینه‌های آن نسبت به بقیه کشورها پایین‌تر است. تحصیل در دانشگاه‌های اسلواکی به زبان خودشان رایگان است. برای همین نیاز است که حتماً از قبل دوره‌های زبان اسلواکی را گذرانده باشید تا بتوانید بدون هیچ دردسری در کلاس‌ها شرکت کنید.

البته تحصیل به زبان انگلیسی در اسلواکی وجود دارد؛ اما محدود بوده و هزینه تحصیلی برای چنین کلاس‌هایی حداقل سه هزار یورو برای رشته‌های مهندسی و 7000 هزار یورو برای رشته‌های پزشکی است. هزینه زندگی هم متوسط ماهی بین 600 تا 800 یورو است.

معتبر بودن دانشگاه‌های اسلواکی

یکی از مزیت‌های اقامت اسلواکی از طریق تحصیل برخوردار بودن دانشگاه‌های معتبر با رنکینگ بالا به ویژه در رشته‌های پزشکی است. همچنین این امکان برای دانشجویان وجود دارد که به صورت کاملاً رایگان و از طرف خود دانشگاه برای کشورهای همسایه پذیرش انتقالی بگیرند. سه دانشگاه کامنیوس، پزشکی مارتین جسینیوس و مهندسی براتیسلاوا از دانشگاه‌های مورد تائید وزارت علوم هستند.

مدت‌ زمان تحصیل در اسلواکی

سیستم آموزشی اسلواکی در آموزش و پرورش این کشور برنامه ریزی می‌شود و سیستم ثبت نام و انتخاب واحد بر اساس سیستم اروپا است. در واقع سیستم آموزشی اسلواکی کاملاً به روز و منطبق آخرین برنامه ریزی سیستم اروپا است.

طول تحصیل برای مقاطع کارشناسی 4سال، کارشناسی ارشد بین یک تا دو سال و دکترا بین سه تا چهار سال طول می‌کشد. شروع ترم تحصیلی از سپتامبر و شروع ترم تابستان فوریه تا ژوئن است.

شرط سنی برای تحصیل

برای گرفتن اقامت اسلواکی از طریق تحصیل شرط سنی خاصی مانند بقیه کشورها وجود دارد. در مقطع کارشناسی باید سن دانشجو بین 18 تا 24 سال و کارشناسی ارشد حداکثر سی سال باشد. برای مقطع دکترا محدودیت سنی خاصی وجود ندارد.

کار همزمان با تحصیل

در اسلواکی مانند بقیه کشورهای اروپایی امکان کار پاره‌وقت در کنار تحصیل برای دانشجویان وجود دارد. این شرایط نسبت به بقیه کشورهای اروپایی کمی راحت‌تر بوده و برای همین است که بسیاری اقامت اسلواکی از طریق تحصیل را انتخاب می‌کنند تا حداقل توانند بعد از اتمام درس، هزینه‌ای برای خود پس‌انداز کنند.

حداکثر زمان مجاز برای کار کردن دانشجوی کارشناسی ده ساعت، کارشناسی ارشد 20 ساعت و دکترا 30 ساعت در هفته است. هزینه‌های زندگی در اسلواکی این‌قدر پایین است که شما نیازی به کار بیش از حد تعیین شده نداشته باشید.

مدارک مورد نیاز برای تحصیل در اسلواکی

به هرحال اولین قدم برای دریافت جواز اقامت اسلواکی از طریق تحصیل پیدا کردن دانشگاه و شروع تحصیل است. از این رو باید شرایط و مدارک آن را بدانید و از قبل آن‌ها را آماده کنید. مدارک مورد نیاز برای تحصیل در اسلواکی شامل:

 • فرم تکمیل شده ویزا
 • هزینه‌های اداری
 • پاسپورت با اعتبار کافی
 • نامه پذیرش از دانشگاه
 • مدارک اثبات تمکن مالی
 • بیمه مسافرتی

امکان اخذ اقامت بعد از تحصیل

مهم‌ترین دلیلی که اغلب دانشجویان اسلواکی را برای تحصیل خود انتخاب می‌کنند، دریافت جواز اقامت بعد از اتمام درس است. اسلواکی از کشورهایی است که در بیشتر حوزه‌ها در حال پیشرفت است. البته شاید در مواقعی اوضاع این کشور نامساعد شود یا برای رشته خاصی بازار کار مناسبی نداشته باشد؛ اما نسبت به بقیه کشورهای اروپایی امکان پیدا کردن کار در آنجا خیلی راحت‌تر است.

اسلواکی در بعضی از رشته‌ها مانند پزشکی بسیار قوی است. این روزها خیلی از دانشجویان از ایران برای تحصیل پزشکی و دندانپزشکی راهی براتیسلاوا می‌شوند. معتبر بودن دانشگاه باعث شده تا فارغ‌التحصیلان به راحتی بتوانند حتی در کشور خودشان هم به راحتی و خیلی سریع کار پیدا کنند. البته در حالت کلی این را در نظر بگیرید که پیدا کردن کار برای شخصی که در اسلواکی تحصیل کرده تا نسبت به فردی که تازه قصد مهاجرت به آنجا را دارد، بسیار راحت و سریع‌تر خواهد بود.

برای دریافت مشاوره در خصوص اقامت اسلواکی از طریق تحصیل و همچنین پیدا کردن دانشگاه‌های معتبر، تنها کاری که باید انجام دهید، تماس با شرکت است. با تماس شما کارشناس به صورت رایگان به صورت شما جواب می‌دهد و سعی می‌کند تا بر اساس شرایطتان بهترین مشاوره را بدهد.

درخواست اقامت دائم برای مدت نامحدود

درخواست باید به صورت شخصی و در فرم رسمی به زبان اسلواکی برای اساس محل اقامت شما در اداره پلیس امور خارجی ارسال شود. شما باید این کار را قبل از آخرین روز اعتبار اقامت فعلی خود انجام دهید.
درخواست اقامت باید همراه با:

 • پاسپورت معتبر،
 • دو عکس رنگی (3 × 3.5 سانتیمتر)،
 • سند مربوط به پوشش مالی اقامت شما در اسلواکی به مقدار 12 برابر کمترین هزینه زندگی قانونی ،
 • سند بیمه درمانی
 • تهیه کردن گواهی عدم سوئه پیشینه از  سمت کشور شما  و کشورهایی که شما در مدت  3 سال گذشته برای بیش از 90 روز در طول 6 ماه متوالی اقامت داشته
 • پلیس بیگانه ممکن است از شما بخواهد سند محل اقامت  و تأییدیه دلایل اقامت دائم که هنوز هم ادامه دارد را ارسال کنید

 مقامات ظرف 90 روز از تاریخ ارسال درخواست تصمیم خود را می گیرند

اقامت دائم شما در اسلواکی قانونی است تا زمانی که تصمیم به درخواست اقامت شما برای یک دوره نامحدود دائمی باشد.

این اطلاعات ممکن است به صورت مکرر تغییر کنند  بنابراین ما توصیه می کنیم با استفاده از وب سایت www.tdpars.comخط تلفن اطلاعاتی +982186129932، از طریق e-mail در info@tdpars.com تأییدیه آن را بگیرید

شما می توانید برای اقامت دائم نامحدود درخواست کنید ، اگر:

 شما پنج سال  گذشته در کشور اسلواکی اقامت داشته باشید،

شما ممکن است برای اقامت دائم درخواست بدهید اگر:

 • ·         به طور قانونی در اسلواکی حداقل 5 سال اقامت دارید قبل از ارسال  درخواست ،
 • شما اقامت بدون وقفه 5 ساله را درقلمرو یک کشور عضو اتحادیه اروپا به عنوان صاحب کارت آبی و اقامت برای حداقل 2 سال  در اسلواکی به عنوان صاحب کارت آبی برای قبل از ارسال درخواست،
 • ·         اقامت درازمدت شما قبلا به دلیل اخذ اقامت طولانی مدت در یکی دیگر از کشورهای عضو اتحادیه اروپا منقضی شده است ، با توجه به این واقعیت که شما در خارج از قلمرو اسلواکی برای یک دوره 6 ساله زندگی می کردید یا به دلیل اینکه شما در خارج از قلمرو اتحادیه اروپا برای 12 یا 24 ماه متوالی اقامت داشتید.

سه نوع اقامت دائم وجود دارد:

 • اقامت دائمی برای پنج سال،
 •  اقامت دائمی نامحدود
 • اقامت طولانی مدت.

هر نوع اقامت  تحت شرایط خاص اعطا خواهد شد. اقامت دائم شما را مجاز به اقامت در قلمرو جمهوری اسلواکی می کند در زمانی که اعطا شد، امکان سفر به خارج و برگشت، کار، انجام کسب و کار، تحصیل، دسترسی به امکانات پزشکی و اموراجتماعی وجود دارد.

شما می توانید برای اقامت دائم پنج ساله درخواست کنید  اگر شما:

 • همسر یک شهروند اسلواکی با داشتن اقامت دائم در اسلواکی یا یک خویشانوند وابسته به شهروندی اسلواکی با داشتن اقامت دائم در اسلواکی باشید.
 • یک کودک مجرد زیر سن 18 سال که فرد خارجی که همسر آن اقامت دائم اسلواکی را بر عهد دارد از او مراقبت می کند
 • کودک مجرد زیر 18 سال یک فردخارجی که اقامت دائم برای 5 سال دارد یا مراقبت شخصی یک خارجی با اقامت دائمی به مدت 5 سال.
 • کودک وابسته یک فرد خارجی بااقامت دائم با سن بیش از 18 سال که قادر به مراقبت از خود نیست  به دلیل وضعیت درازمدت نامطلوب سلامتی

تذکر مهم

ارسال درخواست برای اقامت دائم برای پنج سال به معنای اجازه اقامت دراسلواکی نیست.

 تا زمانی که اقامت دائمی خود را بدست آورید،شما مجاز به اقامت در اسلواکی تنها بر اساس یک ویزای معتبر، یک محل اقامت دیگر، یا در حالت بدون ویزا.

درخواست اقامت دائم برای پنج سال

این درخواست در یک مقر دیپلماتیک در کشوری که اقامت دارید و یا کشوری که اجازه شهروندی دارید  ارسال شده است جمهوری اسلواکی به کشور شهروندی شما مجاز است یا کشور محل اقامت شما.

 اگر شما در اسلواکی به طور قانونی اقامت دارید، می بایست درخواست خود را در اداره پلیس بیگانه ارسال کنید اداره پلیس با توجه به محل اقامت شما. درخواست باید به صورت شخصی ارسال شود

درخواست باید به صورت فرم رسمی و به زبان اسلواکی باشد

همراه با:

1. گذرنامه معتبر

2. دو عکس رنگی (3 × 3.5 سانتیمتر)،

3. سند اثبات هدف از اقامت،

به عنوان مثال: گواهی ازدواج در اسلواکی صادر شده است

اقامت دائم در اسلواکی از همسر خود (به عنوان مثال

کارت شناسایی معتبر)

4. گواهی عدم سوئه پیشینه از کشور شما

منشاء و کشورهایی که شما در 3 سال گذشته برای بیش از 90 روز در طول 6 ماه متوالی اقامت داشته اید

 (برای یک کودک زیر 14 سال  قابل اجرا نیست)

5. سند مالی پوشش اقامت خود را در اسلواکی در مقدار 12 برابر حداقل هزینه زندگی قانونی ، به عنوان مثال تاییده موجودی حساب بانکی، تأیید اعتبار از همسر خود برای ارائه به شما

بعد از اینکه اقامت دائمی  برای پنج سال را دریافت کردید، شما می بایست:

 • ظرف 180 روز از تاریخ تایید شدن وارد سرزمین اسلواکی شوید.
 • در مورد اداره پلیس ذیربط از ابتدای محل اقامت خود را ظرف 3 روز کاری از زمان ورود به اسلواکی  پلیس را مطلع سازید
 • قرارداد بیمه درمانی را در مدت 3 روز از جمع آوری سند اقامت کار انجام دهید .
 • ظرف 30 روز از جمع آوری سند اقامت،یک گزارش پزشکی که بیش از 30 روز از آن نگذشته باشد  به پلیس بیگانه ارسال کنید و اعلام کنید که از بیماری رنج نمی برید( تغییر در نوع اقامت قابل اجرا نیست)

ضمانت های مالی و مادی در طول اقامت خود، همراه با تأیید تعادل حساب بانکی

6. اسناد اقامت در اسلواکی، به عنوان مثال:
– مالکیت و یا یک عهدنامه مالکیت

– قرارداد اجاره نامه تأیید شده و استخراج مالکیت

– تأیید هویت صاحب ملک به مسکن و عهد عمل مالکیت را به شما ارائه می دهد

تاریخ اعتبار اسناد نباید بیشتر از 90 روز در زمان ارسال درخواست باشد

اسناد صادر شده باید در خارج از کشور رسما تأیید شود (apostille یاsuper legalization ) و به طور رسمی به زبان اسلواکی ترجمه شده است .

ظرف 90 روز از تاریخ ارسال درخواست مقامات تصمیم خود را می گیرند